Příchozí (2016)

Očekávání byla obrovská, tak možná proto mě to až tolik nevzalo. První hodina skvěle vtahující, ale celkově jen čtyři hvězdy. Jsem zvědav, zda to napodruhé bude jiné. Režijně, vizuálně a zvukově 100%. Ale scénář a zejména logika přeci jen pokulhává. Je úžasné, že vůbec někdo točí chytré sci-fi filmy, které na své chytrosti staví, ale o to víc pak vynikne jakýkoliv nedostatek. A tady mi přišlo divných věcí několik. Myslím tím chování a rozhodování postav, nikoliv sci-fi elementy v pokročilé fázi. A i ten samotný postup zahájení komunikace (o kterém to přitom hodně je), mi přišel s prominutím debilní... Režisér ale rozhodně je machr, je to další tvůrce s jasnou vizí, jehož rukopis jde poznat po pár scénách, nebo vlastně i záběrech.

Americká krása (1999)

Nejmíň popáté, po mnoha letech: Pořád to funguje. Filmu strašně moc pomáhá kamera a hudba, ty z něj dělají skvost. Ale skvostně je to i zahrané snad všemi herci. Co se týče samotného obsahu, byl jsem zvědav, jestli to bude ještě působit jako dřív. A působí. Napsané i zrežírované je to prostě mistrovsky a bavilo to, i když to znám skoro nazpaměť a pointami už to nemůže ohromit. Není to sice už tak silné, nepatří to mezi filmy, které jsou donekonečna intenzivnější s každým dalším shlédnutím (na to je vlastně moc jednoduché), ale pořád na pět hvězd a zatím to pořád obhájilo pozici v top10.

Deepwater Horizon: Moře v plamenech (2016)

Jo, dobrý. Na toto téma kvalitní, production values vysoké, docela akční i napínavý, řemeslně bez chyb. Bohužel nic moc víc. Nebyl tam ani nějaký extra chytlavý osobní příběh, ani nebylo nějak nesamozřejmě vytěženo to téma příčiny na straně BP, ani následků. Jen tak normálně, jak by to každý čekal, vše přímočaré. Takže OK, ale překvapení se nekoná. A ta akční část, kdy se všechno bortí a vybuchuje, je vlastně trochu zdlouhavá, i když je to vše super efektní a úžasně realistické.

Princezna Mononoke (1997)

Vidělo po letech podruhé: Pět hvězd je to jen těsně, zejména v druhé polovině je to trochu dlouhé a jsou tam zbytečné vedlejší dějové linky, které to spíš zdržují a ničím moc neobohacují. Aby to bylo dokonalé, muselo by se to prostříhat. To hlavní je ale super magické, jak zpracováním (vizuál i hudba), tak obsahem. Je to příjemně jiné a podněcuje to v divákovi fantazii, o které ani netušil, že v něm je.

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Bylo to zábavné trochu jiným způsobem, než klasické epizody. Dalo se to brát vážněji, bylo to špinavější a reálnější (klidně bych ale ještě přidal), i když to pořád bylo znatelně starwarsovské. Postavy a casting se mi líbily velice, v podstatě všechny. Zpracování také (až na digitálního Tarkina), scénář nebyl dokonalý, ale dobrý. Hudba bohužel výplňová, Williams chybí. Skoro uvažuji o pěti hvězdách, po pomalejším rozjezdu ten film šlape dobře. Bavilo mě to asi více než epizoda VII...

Buchty a klobásy (2016)

Bavil jsem se obstojně. Premisa skvělá, jednotlivé vtípky také, obsazení prvotřídní. Animace sice nic moc, ale to u tohoto filmu nevadí. Celkově to sice nedrží pohromadě tak dobře, jak by asi mohlo, a střední část je vlastně chvílemi zdlouhavá, ale pořád to naštěstí nezačne vyloženě nudit, protože je divák zvědavý na to, co přijde a na jednotlivé drobnosti, kterých je ve filmu hodně. A náboženské a politické narážky jsou skvělé a funguje to docela dobře.

Star Trek: Do neznáma (2016)

Star trek mám rád a předchozí díly mě bavily hodně. Ale toto bylo bohužel zklamání. Sotva tři hvězdy. Vizuálně i zvukově sice pořád skvělé, ale dějově zcela ploché a prázdné. Nic zajímavého se tam neděje, je to vlastně statické, na jednom místě se řeší ne moc zajímavá zápletka ne moc zajímavými způsoby. Samotný fakt, že tu každých deset minut odehraje nějaký pěstní souboj, rozhodně akční jízdu nepřináší. Spíše naopak. Je to otravné, zvlášť s mihotající se kamerou. Scénář není vůbec sofistikovaný ani rafinovaný pokud jde o hlavní děj. Občas vystoupí nějaký technický dialog či monolog, který ale jen vysvětluje, jak se musí něco složitého udělat proto, aby se vyřešilo něco nezajímavého a banálního - musíme se dostat na nějaké místo, něco z něčeho vyndat, někam donést, odněkud utéct, pomlátit u toho nepřátele... Prostě nuda. Jediná zábava je špičkování mezi Spokem a Bonesem, a taky trochu vnitřní pochyby Spoka a Kirka. Ale to nestačí. Jinak ani ty postavy moc netáhnou, ani žádná super nová prostředí, nové rasy či nepoznané problémy. Tak nějak to tam prostě není. Přitom herci hrají dobře a postavy jsou funkční, ale kdyby tam zažívaly nějaký jiný příběh... :( Spoilery: Není moc uvěřitelné, že by někdo stavěl megastanici zrovna v místě, kde nemá probádané okolí (nezmapovaná mlhovina) a nemůže si být jistý bezpečností. To nedává smysl. Stejně tak není moc uvěřitelné, jak získal ztroskotanec se sto let starou technologií takovou nepřemožitelnou sílu a převahu nad nejmodernějšími zbraněmi federace. No a způsob, jakým byl nakonec poražen, je trapný, béčkový. Chtěl jsem inteligentní Star trek, ne sedmé pokračování Dne nezávislosti, které jde rovnou na dvd... Edit po druhem shlednuti: je to mnohem lepsi, kdyz nemate prehnana ocekavani. V zanru star trek je to vynikajici.

Strážci Galaxie (2014)

Podruhé: Je to třeba brát jako zcela nezávaznou jízdu, akční komedie (asi nejvíc otevřeně komediální ze všech marvelů). Je to typ filmu, kde se na konci tancuje u veselé písničky. A docela to funguje, naštěstí to není trapné a nenudí to. Zároveň to rozvíjí měřítko celého Marvel vesmíru, řeší se Infinity stones a Thanos, což mě také bavilo. Na můj vkus se tam ale až příliš lehkovážně (snad až s jistým zalíbením) vraždí stovky a tisíce lidí, aniž by se nad tím kdokoliv pozastavoval, přitom v zápětí se v těch samých postavách projevují hluboké projevy lidskosti... No ale de to. Bavil jsem se paradoxně více než u Age of Ultron. Jako oddechovka dobrý.

Avengers: Age of Ultron (2015)

Podruhé: je to na hraně 4*, drží si to vysokou laťku, ale dám těsně 3* (pro výstrahu). Je nutno tento díl odlišit od mnohem lepších kusů z druhé či třetí fáze, jako Winter Soldier, Iron Man 3 nebo Civil War. Age of Ultron je bohužel dost nevyrovnaný film. Je přeplněný k prasknutí, ale méně by bylo více. Je toho moc, je to překotné, dějově nepřehledné. Obsahuje sice dost skvělých scén i postav, ale taky obsahuje hodně toho horšího. Spousta scén jede jakoby na autopilota, a to hlavně akčních. Sice se tam stane to, co se podle scénáře stát potřebuje, ale chybí cokoliv, co by to dělalo zajímavým. Jakoby to svěřili trikovým animátorům, ale nikdo to režijně nevedl s nějakou vizí a dramaturgickým záměrem. Větší část filmu působí jako ta historka, kterou vypráví pan War Machine. Prostě vyšumí do prázdna a zapadne. Nejvíce ze všech dílů mi tady taky chyběla lepší hudba, vše postrádalo nějaký "impakt". Největší problém je motivace Ultrona, stejně jako Dvojčat. Buď nedává smysl, anebo není dost vysvětlená. Obojí je špatně. Obě motivace jsou podány trestuhodně zkratkovitě, nevěrohodně, bohužel ryze béčkově. Divák se musí sakra snažit, aby to dávalo aspoň trochu smysl. A tak to být nemá. Velká část hlavní dějové linie je tak bohužel v důsledku toho nezáživná. Kazí to navíc i fakt, že se nepovedlo kombinování neslučitelného - vážnosti a komediálního nadhledu. Máme brát hrozby vážně a o hrdiny se bát? To moc nejde, když u všeho tak hláškují a nepřipouštějí si jakékoliv nebezpečí. Takováhle "akce" mě nebaví. Je to jen sledování pohybů, ne prožívání napínavého strhujícího příběhu. Přitom staré i nové postavy nejsou špatné. Zejména Vision je super a to film velmi pozvedlo. Ale toho je málo. Chtělo by to více se pozastavit, jako v domku na venkově, užít si ty scény, ne tak splašeně chvátat... Pozn.: btw. filmy Winter Soldier, Age of Ultron i Civil War rozehrávají podobná témata. Některá se vyloženě opakují (mají se Avengers chovat autonomně, nebo někomu sloužit? Mají o svých postupech informovat, nebo je tajit?) Nepřipadá mi, že je chování postav (zejména Starka) úplně konzistentní. Nějak nezvykle se ideologicky "vyvíjejí".

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Viděno podruhé: jeden z těch serióznějších dílů, méně komediální, více dospělý a naléhavý. Až na nerealistickou "fyziku" štítu je to uvěřitelné. Baví to hlavně napínavostí, zápletkou, osudovostí, přitom ne nijak za vlasy přitaženým vývojem děje. V mezích žánru je to fajn, a vyložené nesmysly tam neruší. Herecké výkony a dialogy jsou dobré, postavy i vztahy mezi nimi fungují. Zpracování je skvělé, vizuálně i zvukově je to dostatečně intenzivní, jen těkavá kamera by mohla těkat méně. Celkově velmi dobré 4*, v rámci žánru tomu vlastně nic nechybí. Stopáž uplyne hladce. Proč ale žádnému Marvelu zatím nedávám pět hvězd? ... že by to bylo přeci jen tou absencí výrazné hudby? https://www.youtube.com/watch?v=7vfqkvwW2fs Je v tom něco víc. Prostě tomu pořád chybí něco, co emociálně pronikne opravdu hluboko... Ať už je to na tom povrchu sebelepší, pod kůži se to ne a ne dostat.