Jumanji: Vítejte v džungli! (2017)

Rodinný film jak má být, zábavný výplach bez výrazných chyb, ale i bez větších ambicí na cokoliv vyššího. Klidně si to na nedělní odpoledne pustím někdy znova. Herci jsou zábavní, je cítit chemie mezi nimi, rozhodně je nutno vidět v originále.

Deadpool 2 (2018)

Tento styl humoru je mi velmi po chuti, ale vtipů tam neni dost na to, aby to bavilo celý film. Kvůli ničemu jinému než vtípkům na to přitom smysl koukat nemá. Sestavit z toho 20 minut koláž humoru, klidně, ale jako film je to zívačka. Nevím, zda je to tím, že jsem viděl extended cut (134 min).

Black Panther (2018)

Spíše slabší, dosti nelogické, nic extra. Navíc je ta Wakanda až nějak moc čisťounká. Všichni jsou vyfintěný jak ze salónu, vůbec to nemá realistický feeling. Až příliš papundeklová stylizace. Plus celá premisa země s moderní technologií, adorující technický pokrok a inteligenci, ale přitom se zcela primitivním státním zřízením postaveným na preferenci hrubé síly, je tak blbá, až je nevstřebatelná. Nelze se do toho ponořit a tomuto světu uvěřit. Btw bohatství ani rozvoj nemůže nikdy vzejít jen(!) ze suroviny samotné (vibranium). Mnoho současných afrických zemí by mohlo vyprávět... Kde se vzalo to know-how, jak využít její potenciál? To jim s tim meteoritem přiletěl i návod k použití? V čem tkví zdroj technických znalostí větších než má Stark?? Toto skutečně působí, jako by to vymyslelo desetileté dítě.

Avengers: Infinity War (2018)

V tom, co to je, je to vynikající. Nedokážu si představit, jak by se to dalo udělat lépe. Sjednotit tolik různých postav a stylů je nadlidský úkol a tvůrcům patří velké uznání. Celou stopáž je to víceméně zábavné (i když místy přeci jen repetitivní), přehledné, a konečně i záporák je postava, která jen nenudí. Je to na hranici čtyř a pěti hvězd, uvidím napodruhé, zatím dám 4, možná přidám pátou (protože přeci jen, v jedné scéně mě to konečně dojalo, poprvé v celém MCU!) Ve velkém se tu ale ukazují slabiny celého MCU, kvůli kterým je ta pátá hvězda skoro nedosažitelná. Za prvé, i když už to skoro vypadá, že konečně o něco jde a skutečně se máme o postavy bát, nedá se tomu věřit, když víme, že byly ohlášeny další filmy, kde ony postavy žijí. Takže to stejně nejde brát vážně a snaha o jakékoliv napětí je zbytečná. A to je problém. Film, ve kterém o nic nejde, nemůže vyždímat jakékoliv pořádné emoce. Může jen povrchně zabavit, což je málo. Když to srovnám s běžným dílem Hry o trůny, je to úplně jiná liga napětí. Za druhé, superschopností už začíná přebývat a není to úplně konzistentní z hlediska relativní síly jednotlivých hrdinů. Navíc neustálé upgrady (nejvíc je to vidět u Ironmana) způsobují už skoro ztrátu zájmu o to, co se děje, protože se může dít naprosto cokoliv. Už to nemá jasná pravidla. A svět, který nemá pravidla, přestává být světem, který by mohl vtáhnout. Už je to jen něco, na co se dá dívat zvnějšku. A to by to muselo být zajímavější na pohled (jako třeba v Doktorovi Strangeovi), nebo by se muselo kromě vzájemného mlácení i řešit něco intelektuálně nebo emocionálně stimulujícího. Nějaké důležité volby tu sice jsou, ale nic, co bychom neviděli už stokrát a co by nebylo repetitivní. Za mě tedy 85%, rozhodně se těším na další díl, ale nejlepší marvelovkou poslední doby je dr. Strange._A ještě jedna věc k Infinity War - celý boj s Thanosem by byl možná vyhraný už v půlce, kdyby Starlord nebyl kretén a nepohnojil úplně zbytečně a dětinsky plán, který přitom sám vymyslel;-) To bylo na pěst. Sice se to k té postavě hodí, jasně že to byl výbuch emocí, ale ta postava nemá přeci být až tak tupá. Pokud v této fázi on nebere hrozbu Thanose ani tak vážně, aby se na malou chvíli ovládl, tak to neberu vážně ani já jako divák. Byl-li na něj tak moc naštvaný, že ho chtěl zničit (k čemuž měl všechny důvody), měl přeci právě proto(!) ten plán podpořit, a ne ho zhatit. _____ Podruhé: Pět hvězd. Pokud už člověk ví, do čeho jde, lze si film užít na maximum. Ano, je potřeba přistoupit na jejich hru, ale ta hra je skvělá. Scénář nabízí postavám dost zajímavých voleb, aby se na omezeném prostoru mohly projevit. Napoprvé jsem to bohužel neuměl tolik docenit. Ve filmu se toho děje až moc, abych to naplno vstřebal napoprvé. Funguje tam několik souběžných linek, a fungují dobře. A konečně je v Marvel filmu i dobrá hudba (Silvestri)! Doufám, že u vyšší kvality už zůstane. Strašně moc to emocionálnímu dopadu filmu pomáhá.

Noční hra (2018)

Trochu přitažené za vlasy, ale jako komedie to celkem obstojí. Místy až moc ztřeštěné, ale celkově příjmená zábava, tak akorát dlouhá, profesionálně řemeslně natočená, žádná velká slabina. Ale není to nic víc, než poctivá oddechovka. Slabší 4*

Liga spravedlnosti (2017)

Vyloženě špatný. Sotva tři hvězdy, max 50%. Nuda, lacinost, předvídatelnost, žádné zaujetí ani emoce, ani akce ničím neuchvátí. Ani nejhorší marvelovka nebyla taková srágora

Thor: Ragnarok (2017)

Lepší tři, ale moc mě to nebavilo. Dost to samo sebe shazuje, takže skutečné napětí nebo zájem o dění divák cítit nemůže ani na minutu. Jako komedie to na mě také nefunguje, vtípky jsou hodně povrchní a jednoduché. Dobré jsou za celý film tak dva, zbytek celkem nuda. Vizuálně v rámci série standard, to už byl zajímavější z poslední doby spíše dr. Strange. Pokud jde o postavy samotné, také nic extra, a nerozvíjí se nijak zvlášť ani MCU mytologie (potenciál by tam byl, ale zůstal nevyužit). Jen ta Asgardská, což sice na chvíli zaujme, ale je to dost prvoplánové, takže to moc nevydrží.

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Hodnocení zatím předběžné. Subjektivní poznámky: Je to velmi nevyrovnané. Některé scény, zejména ke konci, patří k tomu nejsilnějšímu z celých SW, většina filmu mě ale spíše otravovala a nebavila. Johnson se zde projevil jako dobrý režisér, ale slabý scénárista. Motivy a teze, které do světa SW chce zavést, sice oceňuji a spíše tleskám snaze nějak to osvěžit, i když by to klidně i bořilo to staré, ale způsob, kterým to provedl, povedený není. Uvidím, jak to bude napodruhé (i když k tomu tedy moc chuť nemám). _____ Podruhé: Přidávám hvězdu, a jsou to silné čtyři. Prvotní rozčarování se naštěstí rozplynulo. Je to opravdu hodně jiné (vlastně se tam děje často přesný opak, než by se tradičně stalo), ale je to právě tím tím zajímavé. Sledoval jsem to už z jistého metapohledu a užíval si to velmi dobře. Tak, jak byla sedmička výrazně (až přehnaně) sentimentální, toto je zase výrazně (až přehnaně) revoluční. Je to záměrná meta-pozice, aby se v devátém dílu mohla najít rovnováha? Programově se tu boří jeden pilíř starwars světa za druhým, až je to neuvěřitelné, že to autorovi prošlo. Bavilo mě sledovat, do čeho všeho se autor pustil. Je tam cca deset silných témat (zejména sociálních a politických), resp. názorů, které film dost zřetelně artikuluje. Bohužel místy se zdá, že primárním cílem bylo sdělit tyto názory a scénář se tomu musel přizpůsobit. Neděje se to, co vyžadoval příběh, ale to, co bylo programově potřeba. Čistě filmovému prožitku to potom ubližuje. Ale lze to částečně obhájit, pokud jsou ta sdělení smysluplná, a to jsou. Ne že bych se s nimi se všemi ztotožňoval, ale rozhodně stojí za to je vnímat. Je zázrak, že to vůbec nějak drží pohromadě. Film tedy oceňuju jak za to, že toho tolik říká (jedno z mnoha sdělení hezky rozebráno např. zde: https://youtu.be/mWqVJZMh6-w), tak za to, že to vůbec říká v tak silně ukotveném světě, i za cenu jeho zboření (i to právě posiluje intenzitu celého sdělení!) Je to velmi provokativní, vlastně podvratné. Místy to odpoutání se od všeho starého a osvědčeného až drásá, zneklidňuje. Je to takové v mnoha smyslech "revoluční"; se vším dobrým i zlým. I v tom to má příjemnou metaúroveň (lze v tom vidět i reflexi právě té přílišné revolučnosti mnohých dnešních postojů); celý film (i v návaznosti na předchozí díl) je pro mě tedy hlavně o hledání rovnováhy mezi starým a novým. Namísto rovnováhy mezi šablonovitým dobrem a zlem, které tento film dosti relativizuje, nastupuje jiné, komplexnější pojetí rovnováhy. Zda je takový posun z dlouhodobého hlediska pro starwars dobře, to nedokážu posoudit, ale za odvahu udělat tak silný manifest palec nahoru.

Wonder Woman (2017)

Jen stručně: moc nebavilo. Nijak mě to nevtáhlo, vážně se to dát nebralo, dějově nic moc, snad jen ke konci to na pár minut dialogově trochu probudilo zájem. Řemeslně i herecky OK. Vyloženě hezké na pohled byly efektní zpomalovačky, kterých pár bylo, ale zas tak něco nového to nebylo a navíc to není dost na to, aby to stačilo na celkový pozitivní dojem z filmu. Akce byla většinou nudná, už se to prostě vše moc opakuje; zdlouhavé rádobykulervoucí mlácení s rychlým střihem je zbytečné vyhazování peněz a času. Přežil bych to ale, kdyby v tom souboji divákovi o něco šlo. Na mě to bohužel nefungovalo. Celkově za ústup z vážně míněné stylizace palec dolů. Pokud se v tomto duchu ponese Justice League, tak to bude velký špatný. Jsem jistě jeden z mála, ale já chci pokračovat v serióznějším stylu Man of Steel a BvS. Tohle nebrat.

Blade Runner 2049 (2017)

Prozatím několik nesourodých poznámek: Pět hvězd hlavně za opravdu vtahující atmosféru, která diváka pohltí a nabídne nevšední zážitek, z velké části spíše pocitový a vjemový, než myšlenkový. Vypiplaný vizuál i audiostránka dělají velkou část výsledku (v Dolby Atmos je to opravdová lahůdka!). Zimmer byl dobrá volba. Samotný scénář by zas tak převratný asi nebyl, ale ani dějově to není špatné. Na další díly z tohoto světa a s touto premisou bych zvědavý rozhodně byl velmi. Osobité stylové provedení je ale dominantnější. Až je to někdy na pováženou, jak moc celkového dojmu je dosaženo jen zvuky a hudbou a stylovým svícením. Bez toho by mnoho scén bylo polovičních, nic tak převratného se v nich vlastně neděje. Zvuková stránka z toho ale dělá něco intenzivnějšího... Obsazení je fajn, vše sedí dobře. Navíc je to celé zcela vážné, humor se nevyskytuje vůbec (za to palec nahoru). A rozhodně to z hlavy nevyšumí hned po odchodu z kina. Ještě na to rozhodně někdy kouknu (i když bez toho hlasitého projevu to opravdu nebude ono, sousedi to asi budou muset vydržet). 90% ____ Napodruhé doma dle očekávání trochu slabší. Víc vynikne, že je to asi přehnaně pomalé, a přeci jen se oproti kvalitnímu kinu nelze nechat tolik uhranout tou audiovizuální stránkou. 80% Pátá hvězda zůstává kvůli osobní oblibě tématu a žánru, jakož i za netuctové podání, které ozvláštňuje filmový zážitek oproti standradizované vizáži většiny filmů