Král rybář (1991)

Asi to není film pro každého. On Gilliam také není režisér pro každého. Ale pokud má někdo rád čirou fantazii, zvláštní pohled na náš svět a nápadité příběhy, pak se mu budou jeho filmy líbit. Mě se Král rybář líbil a to velmi. Lví zásluhu na tom má jistě (tehdy ještě úžasně hrající) Robin Williams, který by si Oscara zasloužil. Ale novodobé putování za Svatým grálem, za láskou, za odpuštěním, za vykoupením je o něčem jiném, než jen o hercích. Je to právě o příběhu. O příběhu, který nám Terry Gilliam tak krásně vypráví ve svém filmu...

Ed Wood (1994)

Óda na Martina Landaua, aneb když Oscar putuje do správných rukou. Ani sám Béla by to nezahrál lépe. Jinak když odhlédnu od tohoto hereckého koncertu, stále mi zůstane průzračně čistý film Tima Burtona v nejlepší síle. Upřímně, asi nejlepší, co kdy natočil.

Father Goose (1964)

Pokud dobře počítám, tak tohle byl osmý film s Cary Grantem, co jsem viděl. Rozhodně toho nelituji. Film pravda staví víceméně právě na něm, ale s tím jsem prostě počítal. To, že mohla být zvolena lepší herečka tu také zaznělo, ale jinak to je moc milý snímek, který předčil i Spodničku... Musím ale říct, že v 1/2 filmu mě ty ženské také přiváděli k šílenství a to jsem na to jen koukal :) /Cary je bůh/

Obvyklí podezřelí (1995)

Tomu se říká mind-blowing konec :D Jinak Kevin Spacey jako vždy geniální. Příběh sám je sice dobrý, ale k dokonalosti mu něco chybí. I když to "něco" je velmi, velmi malé.

Skyfall (2012)

Úžasný zážitek. Zvěsti nelhaly a ze Skyfall se vyklubal opravdu jeden z nejlepších příběhů o Bondovi a dokonce jeden z nejlepších letošních filmů vůbec. Pro mě i nadále ale numero uno zastává Goldfinger (snad trochu z nostalgie). Samu Mendesovi se povedlo vzkřísit kult do nové podoby a já musím jenom souhlasit. Jeho skvělá režie (například stínohra v Šangajském mrakodrapu, skotské vyvrcholení a další) mě naplno ponořila do příběhu. Trochu obavu jsem měl ohledně volbě padoucha, ale musím se Javierovi hluboce omluvit, tohle byl perfektní výkon - zastínil i Craiga :) Tak doufám, že další díl neshodí laťku, která je po Skyfall nastaveno dost vysoko.

Závrať (1958)

Na půl cesty mezi třemi a čtyřmi. Proč jsem dal nižší hodnocení, přestože Hitchcock je jedním z mých nejoblíbenejších režisérů? Asi za ten konec, myslím... rozhodně byl překvapující, ale trochu jsem doufal, že to přeci jen skončí lépe. Jinak samozřejmě detektivní zápletka je super, typicky hitchcockovská. Jako vždy skvělý Stewart, který mě zaujal už v Okně do dvora a krásná Novaková, která sice zdaleka nemá na Grace Kelly, nebo Evu M. Saint, ale i tak je příjemné koukat se na pěknou herečku, která opravdu hraje... dnes se ve filmech tyto dvě podmínky moc neslučují. Až se na to za čas podívám podruhé, třeba hodnocení zvednu. (V pořadí můj sedmý viděný Hitchcock)

Chyťte zloděje (1955)

Znám lepší filmy od Hitchcocka, znám i horší. Každopádně je to nadprůměr. Film má hodně pozitiv: příjemné francouzské prostředí, zajímavý konec a nebesky krásná Grace Kelly, budoucí kněžna - trochu zamrazí při scénách s autem, když si uvědomíte, že zemřela právě při automobilové havárii... K tomu můj oblíbenec Grant a vyjde vám, že nižší hodnocení dávat nebudu a ani nechci. Plus úžasné a geniální cameo samotného režiséra.

Armageddon (1998)

Až dnes jsem si uvědomil jak hrozně za vlasy přitažený je tento film. Nejen tím poskakováním na asteroidu, či snad výbuchem ruské vesmírné stanice v nejnevhodnější chvíli a ještě tak efektivně. Celý ten příběh, od fyzikálních interpretací, až po let raketoplánů (!!!) okolo Měsíce je jedna velká fáma, která se ani nesnaží působit věrohodně... Milovníci vesmírných letů pláčou, ALE takhle se ten film hodnotit nedá. Je to prostě AMERICKÝ akčňák v každém smyslu toho slova. I když v porovnání s takovým Jádrem, to zas tak velký rozdíl není!!

Nebožtíci přejí lásce (1972)

Na to, že film má hodně přes dvě hodiny tak nenudí. Moc příjemný wilderovský humor a skvělý casting zaručují zábavu po celou dobu. Zvláště se to rozjíždí při příjezdu ministra zahraničí, u jehož hlášek jsem se nasmál já rozhodně nejvíc. "Nemůže to být jeden z řeckých ostrovů?" "Ne pane ministře, Řecko je víc nalevo." "Ne, dokud já jsem na ministerstvu!"

Lov lososů v Jemenu (2011)

Dal bych tři hvězdy a bylo by to víc než dost. ALE mám prostě rád Emily Blunt!