Amfetamin (2010)

Ačkoliv mám pro Scudovu asijskou homoestetiku slabost, druhá část plánované Trilogie konečnosti pokulhává za očekáváními vyvolanými Trvalým bydlištěm. Téma je opět stejné, nenaplněná (resp. nenaplnitelná) láska, která přes veškerou snahu obou protagonistů nezadržitelně spěje k tragickému konci. Slabší dialogy a v úvodu nepřehledný děj vylepšují hudba, herecké výkony a dobrá kamera s magicky působícími snovými scénami, jejichž katalyzátorem je ona eponymní droga (a chvíli taky LSD) :-)

Yong jiu ju liu (2009)

Velmi silny pribeh o zivote, smrti a nenaplnene lasce. Nesnazi se samoucelne sokovat nahotou nebo explicitnimi scenami a zaroven predava poselstvi o sile opravdove lasky. Neni divu, ze se Scud stal objevem letosniho Berlinale. Za tenhle snimek by si Teddyho urcite zaslouzil.

Prokletý ostrov (2010)

Bohuzel, tentokrat to opet nevyslo. Nevim proc, ale posledni Scorseseho filmy, zda se, uz nic noveho neprinasi. Co na tom, ze herci hraji o sto sest, kamera nabizi nadherne obrazy a hudba hraje, kdyz se nam tady jakoby odviji dej, ktery me asi mel chytnout za srdce, ale efekt byl presne opacny. Zhruba od pulky filmu jsem kroutil hlavou a modlil se, at to skonci, prehnana stopaz, radoby sokujici flashbacky o nicem, cele to bylo dejove neuveritelne krecovite. Mozna jsem na stareho pana prisny, ale remeslo neni vsechno. Za me velke zklamani, i kdyz objektivne je to spis lepsi prumer. Radeji si dam reprizu Taxikare nebo Zuriciho byka. Zajimave komentare: woody, Marigold, David_82.

Get Real (1998)

Vtipný, dobře natočený film o coming-outu. I když místy až příliš idylický, věrně zachycuje celou problematiku - včetně nejistoty, viny, obav z reakce okolí a i té úlevy, když je to všechno venku:-)) Povinnost pro všechny nevyoutované.

The Commitments (1991)

Jeden z nejlepších hudebních filmů. Pro fanoušky soulu a Jamese Browna naprostá povinnost.

Gran Torino (2008)

Co říct a neopakovat se. Působivá moralita reflektující změny v americké společnosti viděné očima drsného válečného veterána, který pro svou zemi a rodinu obětoval vše, aby nakonec zůstal sám. Opuštěn syny, ke kterým si nikdy nedokázal vytvořit vztah, sám na zápraží svého domu s plápolající americkou vlajkou a vlastnoručně smontovanou fordkou vzor 1972 uprostřed předměstí plného vietnamských přistěhovalců, kteří pro něj ztělesňují nepřítele podobně jako před šedesáti lety v Koreji. Jak už to tak bývá, skutečnost je poněkud jiná a my máme jedinečnou možnost se společně s ním vydat na cestu na jejímž konci možná najdeme vykoupení... Ačkoliv film zobrazuje řadu tradičních klišé, činí tak naprosto přirozeným způsobem, že vám to ani nepřijde. Eastwoodova postava je jednoduše úžasná a jestliže tohle měla být jeho poslední filmová role, pak se jedná o více než důstojné rozloučení. Absence oskarové nominace je potvrzením "kvality a nezávislosti" práce akademiků. Jestliže se všichni rozplývali nad lidskostí chatrčového milionáře, v Clintově filmu se přehazuje vidlema a s poloviční dávkou schematičnosti. Naštěstí si dobrý film svého diváka vždycky najde a zdejší hodnocení je toho důkazem.

Strážci - Watchmen (2009)

Ačkoliv zdaleka nemůže (a díky Bohu se o to ani nepokouší) dosáhnout postmoderní multižánrovosti a mnohovrstevnatosti Moorovy komiksové předlohy, představuje filmové zpracování tohoto kultovního veledíla to nejlepší co jsem dosud ve škatulce žánrových adaptací mohl shlédnout. Současná úroveň trikové technologie umožňující rekonstruovat děj prakticky políčko po políčku bez nutnosti slevit z autorem zamýšlených kompozic se velmi osvědčila už v předchozím Snyderově zpracování 300 z pera neméně slavného komiksového titána Franka Millera. Co však fungovalo u kraťoučké a přímočaré novelky, mohlo zde skončit velikým fiaskem. Síla celého příběhu tkví totiž v naprosto dokonalém vykreslení vnitřní psychologie postav a zejména motivů,které je svedly, ať už dobrovolně či nikoliv, na dráhu superhrdinů (dáli se vůbec v souvislosti s chybujícími, vnitřními demóny zmítanými a lidsky uvěřitelnými charaktery toto označení použít). Nemluvě o filozofickém a politickém podtextu díla, který je v dnešní době opět více než aktuální... Naštěstí se povedlo tento nosný prvek díky věrnému scénáři zachovat a ještě umocnit skvěle zvoleným castingem, hudbou a hereckými výkony. Pro komiksuznalé jedince jsou již úvodní titulky opravdovou lahůdkou při níž mrazí v zádech. Nemít načteno, asi by mi toho spoustu uniklo a možná bych se v ději ztrácel. Těm, co ještě neviděli, opravdu doporučuji přečíst předlohu - narozdíl od jiných komiksů - tady se Vám to vrchovatě vrátí. Podtrženo sečteno poctivá adaptace popkulturní klasiky, která vyždímala maximum ze své předlohy. P.S. Chápe někdo proč se v dnešní politicky korektní době ukazují na plátnech kin záběry na otevřené zlomeniny, ale neuvidíte tam nikoho zapálit cigaretu (znalí vědí, že je na tom postaven v knize jeden gag). Jsem zvědav jak se s tímhle fenoménem poperou tvůrci třeba při takové adaptaci Preachera:-)))

Milionář z chatrče (2008)

Při letošním oskarovém suchu (povinné ceny pro Penna a Winsletovou) působil Slumdog jako živá voda. Jako Evropan mu vytýkám jen jednu věc a tou je přeslazený konec, který je ovšem průvodním znakem většiny bollywoodských filmů a Boyle tady tak pouze tvrdí žánr. S dávku evropské syrovosti a existencialismu bychom možná byli svědky daleko dojemnější story. Takhle se nám slibně rozjíždějící syrový klip v rytmu Panjabi MC postupně mění v limonádku ne nepodobnou mexickým telenovelám. Plusy: dětští herci, první polovina filmu, hudba, střih, kamera.