Myši patří do nebe (2021)

Pohádka nemocných.¬         Myši nepatří do nebe, protože hlodavci si potřebnou kulturu nevytvořili. Liška se nikdy nespřátelí s myší, podobná videa na internetu jsou podvrhy pomatenců do jednoho. Tento přečin nejde vzíti ani jako poučnou bajku, chybíť k tomu potřebné slohové příslušenství. K vlastní animaci výhrady nemám.

Myšlekraj (1976)

Le Paysagiste — Krajinář.¬         Animační technika špendlíkového plátna má býti jednou z nejnáročnějších animačních technik, snímků jí vyvedených je proto prý poskrovnu. I bez ponětí o technice animace jsem byl do snímku "vtažen" podobně jako sám malíř krajinář do své krajiny. Za to mohla nejen nádherná animace, provedená jakoby měkkou tužkou, ale i skvěle padnoucí hudební podbarvení jinak němého snímku. Jako jediný nedostatek hodný zmínky vidím neurčitost, obrysovost, náhodnost "příběhu", čili určité narušení konsistence díla, založeného takto pouze na jednoduchém nápadu, který už nebyl dále rozvinut; to se však u několikaminutového snímku stejně nedalo dost dobře udělati. Přes to má moje "výborně" za sebou pro to malé minus.¬                 Za zmínku stojí český překlad "Myšlekraj". Tento krásný výraz si zaslouží poděkování.

Najväčšie kriminálne prípady Slovenska (2006) (seriál)

Výstraha: Sledování způsobuje fyzickou újmu!¬         V hodnocení a komentářích toho množství nadšených nad ukazovanou "brutalitou", "zvráceností", "drsností" odráží se nepopiratelně jejich zaujetí takovým zpracováním, pramenícím z psychické nevědomosti jak o pozadí ukazovaných zločinů, tak i o sobě samých. Od v podstatě neškodných a vrcholně nezajímavých názorů jako je to od uživ. Matty přes ty výslovně obdivně vynášející vysokou exploataci násilí (uživ. Radko, MM_Ramone, psy.cho) až po naprosto debilní uchvácení thematem se scestnými, nesprávnými vývody (uživ. Djoker) jsou to všechno dohromady názory, ze kterých je zřejmé, že jejich nositelé se zcela zaměřili na vnějšek, aby téměř dokonale potlačili smysl a vnitřní ukazování příběhů. Zvláště u těch obdivujících míru ukazovaného násilí jsou jejich nikoli názory ale spokojené výkřiky často spojeny s nejvyšším hodnocením. Uměřená opoznámkování, logicky spojená s uměřeným hodnocením, objevují se po řídku (uživ. TeeAge).¬                 To, v čem výše zmínění pomýlenci spatřují hlavní přednost seriálu, v tom vidím já jeho zásadní nedostatek, neboť ony "přednosti" nejsou vyváženě spojeny s psychologickou analýzou zločinců případně doprovázenou sociologickou hlubnou (sondou). Vychází z toho sice působivě, nicméně průměrně zpracovaný seriál.¬                 Až se budete dívati, odstraňte pro jistotu raději z dosahu nejlépe zamknutím do zásuvky a vyhozením klíče z okna ostré a řezné nástroje, abyste nedopadli jako někteří z uživatelů, kteří zde nepřímo popsali své zážitky: např. míním, že takový Wacoslav1, cheyene či LV.Helter stali se po shlédnutí 11. dílu bezkulčíky…

Na konci tunelu (2016)

Scénář!¬         Kdo tomuto snímku dal víc jak tři, nemá smysl pro dobrý scénář a dívá se pouze na obrázky.

Na měsíc a dál: Zmýlená neplatí (2005)

Od Apollo 11 k Discovery.¬         Pěkný dokument o průzkumech nedalekého vesmíru. Omezeno na lety provedené USA (včetně těch společných se SSSR) mezi roky 1969 (přistání lidí na Měsíci) až 2005 (jeden z letů raketoplánu Discovery). Ve snímku je vyzdvižena — je dobře vidět — zvláště práce střediska řízení letů NASA, nadšení jeho techniků a tehdejší představy a naděje spojované s vesmírným programem. Politiky se snímek dotýká pouze okrajově.

Na prahu temnot (1987)

Hoch Ambitionová.¬         Má-li co vysokou ctižádost a nenaplní ji, je výsledek horší, než když se podaří průměrné dílo. A to se stalo K. Bigelowové s jejím "Near Dark". Je znát vysoká ctižádost vložená do námětu a do různých ozvláštnění děje, i po technické stránce. Ale tuctovost scénáře to nepřebíjí, vyvedení hlavních postav je nudné, celek plochý; a tak takový "Dům tisíce mrtvol" R. Zombieho je ten lepší (a to o hodně) z obou snímků, byť by nemusel...¬                 Zajímavé opoznámkování: uživ. Shadwell.

Následky: Když se země přestane otáčet (2010) (TV film)

Pod a pop National Geographicu.¬         Jeden ze současných lidových takydokumentů National Geographic, podřadného, nenápaditého zpracování.¬                 Opakující se vyplňující vložky (planeta Země z vesmíru); laciné výjevy mající napodobiti skutečnost; zpracování problematického námětu lze označiti přímo za bulvární.

Návštěvní den Miloslava Šimka a Jiřího Grossmanna v Semaforu (1970) (divadelní záznam)

Malounko k historii českého žertéřství.¬         Miloslav Šimek, Jiří Grossmann a František Ringo Čech jsou pro mne druhořadí komici; to neznamená, že jsou špatní — to bych je označil za komiky třetiřadé (mezi které řadím na příklad Luďka Sobotu či Jiřího Krampola). Nejsou pouze tak dobří, aby jejich humor byl něčím více než pouhou snůškou více či méně bláznivých a původních nápadů občas s přesahem do politiky či obecného lidství.¬                 Jiří Suchý, do dnes ředitel divadla Semafor — ve kterém v 70. rocích min. stor. hostovali zmínění Šimek, Grossman, Čech, Sobota i Krampol — měl spolu s Jiřím Šlitrem komornější, intelektuálnější humor, který ke konci 60. roků min. stor. oceňovali jak pražští vysokoškoláci, tak i jiní intelektuálové zvláště mladších ročníků. Jejich snahy neoceňuji výše, nad humor Šimka a spol., neboť shledávám v oněch pouze jiný způsob uchopení satiry a žertu.¬                 Mezi opravdové velikány divadelního humoru řadím pouze trojici Jiří Voskovec, Jan Werich, Miroslav Horníček; můj rozhled je ovšem velice omezený, obeznámen jsouc pouze s nejznámějšími jmény divadelní scaeny humorové. Přes to, nechť mi tři v posled uvedená jména jsou příkladem kombinačního humoru s přesahem do sfaery aktuální politiky i lidství obecně, zároveň s hříčkami a rozpustilostmi, té nejvyšší kvality.

Nebeská monstra (2006) (TV film)

Evoluce v dokumentech.¬         Rozhodně nejsem příznivcem kreationismu, stejně jako nejsem scientistou nebo jehovistou. Ale pokračování povinné školní docházky líbivým způsobem, pomocí dokumentů popisujících evoluční mechanismy tak samozřejmě jako stavební mechanismy, mi zrychluje oběh krve v těle. Vymývání mozků, započavší mateřskou školkou už v předškolním věku, pokračuje zde nevtíravým zábavným vzděláváním dospělých; celý systém je však natolik propracovaným, že se zastaví až ve chvíli smrti občana, neboť jej završují univerzity třetího věku, kterých se chytá řada starších už lidí, aby jim tato výuka zaplnila prázdno, které je v jejich životech postupně utvářeno procesem stárnutí.¬                 Ukázkovými příklady zmíněného druhu dokumentů jsou televizní seriál britské společnosti BBC "Putování s pravěkými zvířaty" (Walking with Beasts, 2001) a televizní film USA zeměpisného časopisu National Geographic "Nebeská monstra" (Sky Monsters, 2006), po obrazové a stylistické stránce velmi dobře vypracované výtvory, které mohou posloužiti coby zástupné příklady celé řady dalších podobných dokumentů z široké oblasti lidského vzdělávání a vědy.¬                 O alter-nativách, tedy jiných možnostech se v tomto druhu dokumentů nedozvíte; zajímavé tlachání pyšné vědy zastíní celý obzor, abyste až do své smrti zůstali hloupými, důvěřivými a spokojenými občany své země.

Něco na těch mužích je (2009)

Miloušek.¬         Hádal jsem, že tenhle snímek musela točit žena. A prohádal. Byl to jakýsi pan Krasinski, muž se zakulaceným nosem a miloušek časopisu People.¬                 Představuji si pana Krasinského, jak stojí před dveřmi své snoubenky a doprošuje se vstupu do bytu, jehož vstupní dveře uražená budoucí paní zamkla — přesně jako je to ukázáno na jednom místě snímku; přesvědčuje, podává argumenty, podoben v té šusťákové bundě olysalému psíkovi, jehož svěšený ocásek kmitáním zametá prach domovní chodby.¬                 Mám za to, že muž má míti koule ne v hlavě, ale mezi nohama; a že v uvedeném výše případě se mu má zježiti srst, má vykopnouti dveře a té své snoubence ukázati, kdo je pánem. Nemusí jí dáti hned zrovna po hubě; mnohdy stačí pouze zavrčet. Tak tomu v přírodě je, do takového duálního světa jsme byli zrozeni a soudobá společnost se svýma křivýma nohama nedošmajdá k žádné další pravdě, modely, které vytváří, pouze mrzačí přirozené jevy.¬                 Všechny ty výpovědi mužů (z nich se snímek skládá) před naší opuštěnou tím svým doktorandkou ukazují muže jako kreténa. Natočí-li něco takového muž, potom hledejme ze solidarity se svým pohlavím nějakou polehčující okolnost, jež by zbavovala částečně odpovědnosti onoho. Kdo hledá, může naleznouti. Ovšem, jde o ten kulatý nos.¬                 A že je miloušek.