• Pohádka

V podivné zemi (2014)

Člověk je zmlsaný českými časosběrnými dokumenty, přírodopisnými dokumenty, sociologickými experimenty atd. a tak nemohu dát víc než průměr... Celé to působí trochu uměle a vzhledem k "happeningu" uvnitř dokumentu i dost happeningovatě. Formálně by to byla moc pěkná rozhlasová reportáž... ale jako film to nestojí úplně za moc. Především mi chyběl větší vhled do současného i minulého života zpovídaných. Jediné, co stálo za to, je pojem "transmigrace", který v dokumentu zazněl, a který pomalu probublává mezi lidmi po celém světě jako životní postoj. Postoj člověka 21. století.

Příšerný vlasy (2013)

Film po technické stránce bez chybek. Herci - a to i (především) děti naprosto přirození. Zajímavě vystavený příběh, který se pomaličku pomalu rozvíjí jak poupě a postupně nechává zapadat kostičky na ta správná místa, nedává divákovi nic zadarmo. Otevřený konec nabízí divákům pocit, že jde skutečně o epizodu z reálného života, který si pokračuje dál i bez nás (čumilů). Mám jen trochu problém s pointou obav matky. Nevím, je-li to kulturně-náboženskou propastí mezi jihoamerickým a středoevropským náhledem na život; a nebo čistě mou osobní nezkušeností s podobnou situací. Ale to je asi vlastně fuk.

Stockholm (2013)

Šíleně ukecaný film, který musí člověk sledovat, stejně jako musí dýchat. Výcuc španělské maniodepresivní duše. Živé (=reálně znějící) dialogy, situace i herecké výkony. Už dlouho jsem neslyšela publikum v kině se tak upřímně a nahlas smát i úžasem mlčet...

Arktida (2014)

velmi nápadité, někdy až stylem "dogma 95" - neuvěřitelně působivá hudba rukami; vtipné posílání vzkazu matce ve vězení; vystavění point některých situací... a tu se dostávám k jádru pudla, který to celé hází jinam: film si nemůže vybrat, jestli je "povídkový", nebo jednolitý (příběh kluka bez matky)... jako celek to prostě působí dost depresivně a rozpačitě.

Princezna a písař (2014) (TV film)

Sympatická, příjemná pohádka, která neurazí. Fajn netradiční obsazení.

Kdyby byly ryby (2014) (TV film)

krásně civilní+absurdní, přitom pohádkové a roztomilé... pro děti moc ne, ale co na tom... Škoda jen, že je některým postavám hůůůř rozumět. Zas je to ale možný vidět několikrát. A že to není pro děti? Stejně je čím dál více dospělců, tak co... :-P

Láska na kari (2014)

K páté hvězdičce by postačilo nepřeskočit fáze "krize a peripetie"... ale jako odpočinkovka s vůní indického koření na jazyku velmi příjemné!

Pohádkář (2014)

spíš 2+ než čisté 3* Podivný pokus o americký psychologický thriller s vlezlými product placementy? Bohužel zase jeden z filmů, kterým trailer dělá medvědí službu. Film se tváří realisticky - ale jen chviličku, pak psychologicky - ale neudrží to a přešlápne plyn - je nadupaný příliš mnoha "detaily", které ale rejža/scénárista/sřihač (?) nakonec nechali válet po divákovi, jako kousky puzzlete po stole. Jediné, co je na filmu "vzrušující" byla možnost, že dva jsou ve skutečnosti jen jeden (nechci více rozvádět), jenže ani k tomu se tvůrci očividně nechtěli postavit čelem... Z celého filmu tedy jen velká rozpačitost. (A aspoň něco málo pozitiv: Matěj Hádek a Jiří Macháček velmi dobří! Eva Herzigová příjemné překvapení :-) )

Tati, chyť mě (2014)

Jako honička po první třetině nudy dobrý, jako příběh neuvěřitelné - a tím myslím, že tomu nevěřím - ne ve Velké Británii, ne v dnešní době; ani jedna z postav není navíc natolik zajímavá, aby jí člověk držel palce. Možná, kdyby se to odehrávalo v Pákistánu, tak ok, ale takhle to neberu. Jeden velký negativní zážitek, který by bylo bývalo lepší si nechat ujít.