Drsný časy (2005)

Takže pro pořádek: nenechte se zmást, toto NENÍ akční film, nýbrž prosté drama. Akční scény jsou tu tak možná dvě. Ofiální text distributora doporučuji vůbec nečíst, protože prostě lže. Zjednodušeně řečeno si dva macho týpci hledají práci a přitom vesele chlastají, hulí, kradou a šmelí. Drama téměř bez příběhu, ale dobré, spíše staví na atmosféře toho, že se to nakonec musí nějak posrat, obzvlášť když bývalý voják Bale je očividně mešuge. Čtvrtá hvězdička jen díky Baleovi, který je jako obvykle výborný.

Baraka - Odysea země (1992)

Baraka dýchá, pak se trochu dusí a pak zase volně dýchá. Účelem Baraky je, abychom jí pocítili nejen na plátně, nýbrž i v životě. A hudba Michaela Stearnse je vskutku éterická, geniální, nadsamsarická. Glassova hudba z KOYAANISQATSI by zde působila jako slon v porcelánu. A vůbec - srovnání s KOYAANISQATSI naprosto neobstojí, neboť Baraka má zcela jiné posleství - zachytit nezachytitelné. A pokud je člověk připraven vnímat, dostane plnou dávku. Pokud ne, uvidí jen zajímavě zhudebněný dokument.

Koyaanisqatsi (1982)

Působivé dílo. Výstižné 87minutové varování. Glassova minimalistická hudba plní svůj účel zejména ve vykreslení stupňujícího se tempa doby, které spolu s obrazovou složkou přechází ve skutečnou katarzi. Srovnání s Barakou je zcela liché, neboť ač oba filmy používají stejných prostředků, sledují naprosto odlišné cíle. A oba dokonale.

Bourneovo ultimátum (2007)

Nářez a naplěná očekávání. I když přeci jen s trochou rozpačitosti. Roztřesená kamera byla občas až příliš. Vlastně se třese od začátku do konce, jakoby kameraman trpěl Parkinsonovou chorobou, a já na oplátku občas chytal mořskou nemoc. Některé scény jsou vyvrcholením celé trilogie, teď už fakt vím, co si představit pod pojmem "kulervoucí". V něčem naopak Bourne pokulhává za předchozími díly, celkově je to však s přehledem za 5* a já mám konečně ucelenou svou nejoblíbenější filmovou trilogii.

Pátý element (1997)

Jedinečný film, který plnohodnotně obstojí hned v několika kategoriích - sci-fi/fantasy, komedie, akce. V tomto rozpětí v podstatě nemá srovnatelnou konkurenci. Skvělé hlášky a vysoká míra znovukoukatelnosti, pokud vám tedy tohle dílko sedlo.

24 hodin (2001) (seriál)

A co má být na tomhle seriálu tak převratného? Zezačátku jsem skutečně naivně věřil, že se bude jednat o realitme - tedy hodina bude odpovídat hodině, minuta minutě a vteřina vteřině. Což je samozřejmě BLBOST, protože každý díl má necelých 45 minut, zbytek do oné "realtime" hodiny tvoří reklamy. Takže o reálném čase nemůže být ani řeč a převratnost je ta tam, protože tím je seriál degradován na nenáročný komerční konstrukt, který bude sám sebe omílat řadou po řadě, dokud úplně nevyčpí. A tak i práce se zvraty a napětím je v takovémto formátu pouhou rutinérskou záležitostí, žádným seriálovým pionýrstvím. Ovšem komu je tohle vše po chuti, přijde si na své. V mých očích je to laciná strojená nuda, které ovšem v původní myšlence nelze upřít jistý punc nápaditosti.

Městečko South Park (1997) (seriál)

Seriál dozajista uspokojí všechny náctileté, kterým jeho hulvátství, nechutnost a oplzlost bude jistě připadat děsně cool. Budiž. Pod povrchem je však ještě mnohem víc. Úspěšné bourání společenských tabu a mýtů způsobem, který si nebere žádné servítky. Fekální humor a sprostota jsou rudým hadrem na "morálku" a "dobrý vkus" spořádaných občanů. Povětšinou nejsou v seriálu užity bezúčelně, ba právě naopak staví mnohdy až hrůzně vystižné zrcadlo a v jádru je South Park velice chytrý a udržuje si své poslání. A když už náhodou autoři neryjí do společenských problémů, podávají nám alespoň geniálně sarkastický vhled do života malých američánků. Navíc mě překvapuje, že s přibývajícími sériemi se věci zatím stále posouvaly prakticky k lepšímu, nebo se držely na stejné úrovni. Ačkoliv přirozeně se najdou díly, které jsou totálně uhozené a zbytečné, což je ve 12. a 13. sérii ještě trošku patrnější. Český dabing se poměrně povedl, přesto se v něm spousta vtipů utopila a vůbec, anglicky mluvící mi potvrdí, že není nad originál.

Ro(c)k podvraťáků (2006)

Jednou jsem se upřímně zasmál a nesčetněkrát zněchuceně zašklebil. 1* za Hrušínského a i to je milosrdenství.

Liga výjimečných (2003) odpad!

Ostuda. Typická hollywoodská ptákovina řadicí se do sorty filmů působících na mě dojmem, že amíci už vymýšlejí úplné kraviny a vykrádají ohrané náměty, jen aby vytvořili dokonalou a naprosto zbytečnou zhovadilost a vytřískali z toho ňáký doláče. Jedno pozitivum film má: nakonec přece jenom skončí. Takhle se kariéra neuzavírá, sire Connery.

V jako Vendeta (2005)

Příjemně překvapilo a tudíž docela potěšilo. Zejména lidským rozměrem a komorním pojetím, které ovšem ani na chvíli nenudí. Na druhou stranu znatelně chybí jakýkoliv pocit stihomamu a ztráty soukromí a svobody v totalitním zřízení, proti kterému V tolik brojí. Kdyby nebyl ten maskáč tak sympatický, nebylo by vlastně proč mu fandit, protože ono "totalitní zlo" je režisérsky tak zanedbané, že si k němu divák nevytvoří potřebné antipatie a vlastně ani příliš nevnímá jeho tísnivou přítomnost..celkem uspokojivé 4*.