Sahara (2005)

Jednoho krásného dne se setkal Indiana Jones s Jamesem Bondem, a z jejich homosexuálního svazku vznikl Dirk Pitt. Hustější brácha Brada Pitta. Všude byl, všechno zachránil, a pořád při tom byl největší hezoun široko daleko. - tak ho alespoň popsal ve své absurdně nekonečné sérii spisovatel Clive Cussler, a vzhledem k množství jeho příběhů a jejich popularitě je dost s podivem že na jejich adaptaci došlo až teď. Zásadní je že Matthew McConaughey dělá z hlavní postavy vcelku snesitelného chlapa kterého scénář i okolní postavy čas od času dokáží tak akorát shodit, takže přiblblé stavění na piedestal a otravná heroizace nedostávají moc prostoru. Krom úvodních detailních záběrů jeho břišáků. Zbytek je jako z příručky pro filmaře letních blockbusterů - je tu dost akce, odlehčené zábavy, hezká holka, evil záporáci, sluníčko, špičkující se hlavní postavy, a úplně všechno to velice hladce funguje. Prototyp filmu který nenabízí absolutně nic nového, baví tak že není třeba litovat času u něj stráveného, a hodinu po skončení už si nikdo nepamatuje o čem to vlastně bylo. No vzhledem k tomu že jsem nějakou tu knihu od Cusslera také četl, tak z toho všeho mám pocit že Sahara je tím pádem absolutně dokonalá adaptace - působí úplně stejným dojmem jako předloha. Jen je hlasitější. 7/10

Klub poslední naděje (2013)

Actually quite fun - není to tak slzupudné škemrání o oscary jak jsem předpokládal. Víc než o AIDS, o drogách, a vlastně i o ošklivých zlých spekulantech ve vedení farmaceutického výzkumu, je to o přerodu jednoho člověka ze stavu vyblitého zmrdství do stavu pohodového sympaťáka, který to má dost srovnané. Což nicméně vydrží filmu jen zhruba polovinu a ani bez pochybností impresivní McConaughey to o moc déle naplno netáhne, takže pak už film trochu nudí. I proto, že v následující morálně-právní přetahované s oficiálními úřady o to, jak moc košer je nechat lidi bezmocně chcípat, nejde ani zdaleka tak na dřeň jak by mohl. 7/10

Klip (2012)

Taková normální blbá čubka v normálním českém maloměstě. Pardon, srbském, ale kdo se má v tom postkomunistickém hnoji pořádně vyznat. Dobrý festivalový film o podřadných lidech.

Apollo 13 (1995)

Typicky Howardovské melodrama plné patosu o jednom z nejdramatičtějších a nejzajímavějších momentů v lidské historii. Jako největší space-geek široko daleko nemohu jinak než na plný počet, protože i jen jako hodně na emoce hnaný hraný dokument je to skvělé. 9/10

Polissons et galipettes (2002)

Už jen za tu chlastací hru "Vidíš bobra, exuješ." na jedné kalbě před lety si to ten plný počet zaslouží.

Jiná země (2011)

Silný subtillní příběh jedné "běžné" životní tragedie, a z něj vzniklého nezvyklého vztahu dvou lidí, pro který je sci-fi setkání s "druhou" Zemí spíše jen podmanivě znejsiťující kulisou, příběhovým pozadím, než hlavním motivem. Velmi melancholický a citlivý snímek, až "Malickovský" dalo by se říct. 8/10

Osud světa (2002)

Tady je úplně všechno - Terminátor, ET-mimozeměťan, i Matrix. Ale kupodivu to docela funguje, béčková zápletka a nedostatek originality smrdí jen ze začátku, a brzy je zastíní velmi slušně natočená akce a na béčkové poměry hodně dobrá výprava a kamera. Jen s tím "cyberpunkem", který tu je dole v komentářích zmiňován, to nemá absolutně nic společného. Maximálně tak se to občas vizuálem snaží tvářit trošku neo-noirově. 7/10

České století (2013) (seriál)

Viděl jsem pouze díl popravou Milady Horákové a Slánského. Není to zlé a už jen tématem celého seriálu jde o skvělý a velmi důležitý počin, ale pořád je to jen jednoduchá televizní inscenace. Dobře zahraná, ale nenabídne nic jiného než běžný televizní dokument. 7/10

Plán útěku (2013)

V jednoduchosti je síla - akční thriller který si od začátku nehraje na nic velkého, ale tak akorát baví až do konce. Sice se dá říct že Sly s Arniem na svou první "velkou" spolupráci měli na víc, ale ani se nemají za co stydět. Ale příště bych prosil ty finálové těžké kulomety vzít do rukou už od začátku, a jít v nahláškovaném buddy-movie vykydlit nějakou džungli. 7/10

Pátrání po Sugar Manovi (2012)

Tak úžasně silný příběh jednoho (ne)zapomenutého písničkáře, až působí kýčovitěji než nejprovařenější melodrama. V realitě se občas dějí hodně divné věci. Podobně jako Buena Vista Social Club - jeden velký hudební návrat a oslava muzikantství (a tady také z části překvapivě vělmi zajímavý vhled do totalitní reality apartheidu) 9/10