Zlý časy v El Royale (2018)

Ak sa chcem dívať na film od Tarantina, tak si proste zapnem film od Tarantina.

Opustit Las Vegas (1995)

Horor. Naozajstný horor. Cageova životná rola, a veľmi zaslúžený Oscar.

Vetřelec: Covenant (2017)

Zmätený, nedopečený, nedotiahnutý a úprimne jednoducho hlúpy D-čkový scenár v A-čkovej produkcii s A-čkovým rozpočtom. Ridley môže byť hrdý na to, ako svojou tvrdohlavosťou a neochotou prenechať ságu mladej, dravejšej krvi potopil niekdajšiu legendu. Cameron sa pri Terminátoroch aspoň môže vyhovoriť, že za to môžu iní - Ridley si za to môže sám. Škoda. PS: Som presvedčený, že titul "Alien" bol donútený zo strany štúdia kvôli ziskom a brandu. S Alienom ako ho poznáme, a ako ho Ridley stvoril toľko dekád dozadu to už ma pramálo spoločného.

Jurský park 3 (2001)

Veľmi dobrá, akčná a zábavná jazda, ktorá nejde Spielbergovou cestou a la family adventúra, ale skôr pripomína old school monster movie z dekád dávno minulých. Miestami to ide priam až do hororu (scéna v klietke s Pteradonmi - najmá záber na moste, kde sa dinosaurus vynára z hmly), a napätie by sa dalo často až krájať. Herecký ansámbl tomu taktiež dosť dopomáha (decko v Juráčovi, ktoré má minimálny screentime a keď sa aj objaví, tak nie je otravné??? Zázrak!) a človeku sa proste Sam Neill na dinosaurom ostrove nemôže zunovať. Síce by sa filmu dalo vytknúť, že CGI je niekedy celkom okaté a hudobne sa dosť opiera o Williamsove pôvodné, geniálne motívy (i keď sa tomu nedá moc čudovať), ale inak je to prekvapivo fakt veľmi solídny film. Dosť oceňujem režisérove rozhodnutie neísť vyslovene v Spielbergových šľapajách, ale ísť si na to svojou cestou, a tak vzniklo dielo, ktoré ľahko predbieha nie moc vydarený Stratený Svet. Johnston ako náhrada Spielberga bol jednoducho ťah na bránku.

Příchozí (2016)

Slabé 3*. 2 a pol stranový scenár natočený rádoby komplikovanou, Villeneuvovsky sterilnou, chladnou, klinickou a odmeranou formou. Celé to bolo ako keby to natočilo AI - úplna absencia ľudského faktoru po každej strane filmu. Villeneuve proste emócie nijako nevie.

Ta známá Bettie Page (2005)

Veľmi, veľmi, veľmi slabé, nenápadité, bez hocakého odkazu, zmyslu a štýlu. Obsahovo veľmi chudobné dielo, ktoré mohlo byť skvelou štýlovkou a kritikou zaujímavej historickej éry, v ktorej na oko puritánstvo zažívalo svojé posledné nádychy. Od Mary Harron som teda čakal naozaj omnoho viac. Hviezdička za Gretchen Mol, ktorú mám ako herečku rád, i keď tu toho k hraniu moc nemá.

Menu (2022)

Úplna zlátanina bez pointy, zmyslu, smeru, tempa, odkazu. Prázdna škrupina, ktorá by veľmi chcela byť subverzívna a štýlova kritika, ale to by to chcelo tvorcov, ktorí majú IQ v trojciferných hodnotách, a museli by vedieť napísať postavy, ktoré by sa aspoň trocha podobali na reálnych ľudí, a nie na dvojrozmerné šablóny, ktoré majú len posúvať neuveriteľne plytký, a popravde stupídny scenár. Hviezda za tradične skvelého Fiennesa, inak by to bolo za odpad. PS: Som jediný, komu už fakt začína liezť krkom vidieť čoraz priemernejšiu Anyu v každom filme?

Walk the Line (2005)

V pohode hudobný biopic, v ktorom ma teda ale najviac zaujala fenomenálna Reese Witherspoon ako zaujímavá June Carter. Cash mi vždy prišiel ako nesympatický simpleton, a tento film ma v tom len utvrdil -  ku koncu som si popravde želal, aby ho June už raz a navždy s tým patetickým prosením o ruku poslala do prdele. Každopádne, Reese si ma svojím hraním a rozžíarenosťou úplne získala, a ešte keď som zistil, že všetok spev si naspievala sama, tak potom nie je žiadna pochybnosť o tom, že vtedajší Oskar za herectvo právom poputoval do jej rúk.

Hora mezi námi (2017)

Dve hviezdy pre Idrisa a Kate. Inak odpad.