Napoleon (2023)

Nemá zmysel to pozerať v momentálnej verzii - je to vyslovene ako prebehnúť na Wikipedii článok o Napoleonovom živote. Odporúčam radšej počkať na director's cut, ktorý teda hádam príde, lebo inak by to bola veľká škoda. Film ma potenciál byť skvelým, masívnym dielom o živote jedného veľmi neobyčajného človeka, ale musí byť v plnej forme - v takejto fatálne zostrihanej verzii je to naozaj hrozné. Scott avízoval čosi cez 4 hodiny, a to si Napoleon rozhodne zaslúži - aj historická postava, aj film. Verím, že sa následne na tomto portále hodnotenie filmu upraví do červenej farby a vzrastie min o 20%, lebo ako vravím, potenciál tam rozhodne je.

Ztracení chlapci (1987)

Rozkošná kultovka so skvelou hudbou a legendárnym, mladým hereckým zastúpením. Na lenivé nedeľné popoludnie úplny ideál.

Prolomit vlny (1996)

Trierová klasika - myzogínne misery porn s hrozným obrazom a kamerou. Tentokrát to ale vysoko vyšvihuje fantastická Emily Watson v jej filmovom debute - tá bola (a stále je) herecká extraliga už od samého začiatku. Osobitne som ešte ocenil veľmi dobré a impozantné zábery krajiny v kartách s názvami kapitol, a finálny záber.

Zóna zájmu (2023)

Juxtapozícia rodinnej idylky v peknom rodinnom dome s hrôzou Osvienčimu dejúcou sa doslova hneď za plotom, ktorú divák sníma takmer len cez zvuk (konštantné udieranie smrtiacej mašinérie, krik, plač..) alebo občasný vizuál poväčšinou len v pozadí je naozaj vynikajúca, neopozeraná, nápaditá, pôsobivá a hrôzostrašná. Glazer je veľmi unikátny režisér. Dve hviezdy vyslovene len za zvukovú stopu a hudbu, ktorá vo filme príde raritne ale neuveriteľne úderné. Ak má človek v sebe štipku empatie a konceptu dobra a zla, tak po zhliadnutí bude potrebovať poriadne vydýchnúť.

Bezva polda (1999)

Veľmi, veľmi zle a ťarbavo zrežírovaný a napísaný film. Dve hviezdy za ústrednú dvojicu. PS: "Bezva polda"??? Naozaj???

Pravdivé lži (1994)

Povinnosť pozerať v pôvodnom českom dabingu. Hviezdička špeciálne pre nehorázne slizkého Billa Paxtona a jeho "jo, ta kouří jako elektráren, a má prdelku jako desetiletý kluk!" :D

Jigsaw (2017)

Borci sa už neunúvajú ani napísať nový scenár, ale radšej dookola recyklujú ten istý. Len tak ďalej! :D

Vymítač ďábla III (1990)

Uz len za TU scenu to ma 3*. Lepsi jump scare sa zatial este nenatocil.

Pátek třináctého 6: Jason žije (1986)

Bezkonkurencne najlepsi Piatok. Prekvapivo vyborna rezia, kamera, hudba (he's baaack!), relativne inteligentny scenar s vydatnou davkou metahumoru a referencii (10 rokov predtym ako s tym prisiel Wes Craven a jeho Vreskot) a prijemne postavy (najma Megan a jej tatko serif) s maximalne sympatickym Tommy Jarvisom na cele toto dielo dava na poziciu nie len vyborneho slasheru, ale vyborneho filmu ako takeho. Taktiez sa mi velmi paci ako je tu zahrany Jason - jeho rec tela nie je len apaticka, tarbava hora masa ako obvykle, ale nadprirodzena entita prebudena z vecneho spanku, z ktorej ozaj citit hnev a ciru krvilacnost. Co sa tyka kvality filmu, tak je to za 4 sakra silne a zasluzene hviezdicky, ale ked priratam aj moju osobnu citovu naklonnost k tomuto dielu, tak nevaham dat plnych 5. Vynikajuca vec, ktoru si kedykolvek rad pozriem zasa.

The Last Voyage of the Demeter (2023)

Ozaj vynikajuci namet (Votrelec na lodi uprostred mora, oh yeah!), prekvapivo luxusne vyzerajuca vyprava, svizna rezia a vyborna hudba su najsilnejsie aspekty filmu, nuz ale taha to dole prepalena stopaz, slaby a miestami do oci bijuci nelogicky scenar a neskutocne skaredy digitalny upir. Co by som dal za to, aby tam bol stary, dobry, make-upovy Kurt Barlow :( .. Suma summarum: celkovo solidny horor, pri ktorom sa pravdepodobne nebudete nudit, ale zamrzi, ze mohol byt omnoho viac. Skoda.