Identita (2003)

Nebyť posledných 3 minút, tak je to ozaj vynikajúci film za 5*. Scenáristovi mal za ten koniec niekto poriadne klepnúť po prstoch a povedať mu nech ho úplne zruší.

Svět drog: omamné příběhy (2019) (seriál)

Rozkošný dokumentík, ktorý vyzerá, ako keby ho tvoril štáb 16 ročných chlapcov, ktorým prídu potetovaní mexickí díleri a ich pozlátené AK47tky neskutočne cool. Pre normálneho diváka nič zaujímavé. :)

Joker (2019)

Na začiatok dobré aspekty - impozantný vizuál, parádny soundtrack a VYNIKAJÚCI Joaquin Phoenix. Ten chameleón je jednoznačne jeden z najväčších hereckých es našej doby a celý film drží na ramenách on. Žialbohu, negatívne aspekty zavážili trocha viac. Po poriadku - v prvom rade ma strašne vytáča, ako lacno, okato a bez hanby tvorcovia nie len že vyrecyklovali, ale vyslovene vykradli Taxi Driver a The King Of Comedy. Je veľký rozdiel medzi inšpiráciou a vykradnutím, a irituje ma, ako sa film dokonca detinsky vyžíva vo fakte, že si toho toľko "vypožičali" - pištoľ z prstov na ruke pri spánku, černošská žena ako objekt túžby, De Niro tentokrát v stoličke moderátora miesto labilného osamelca.. je toho viac, ale nechcem to už rozjímať, stačilo mi byť dnes vytočený z toho len raz. Ďalej - film by rád konfrontoval ťažké témy ako odcudzenie, izolácia, osamelosť, mentálne problémy, problémy s rodičmi, problémy v spoločnosti a rozdiely medzi zivotnými úrovňami a triedami, ale nemá ani trpezlivosť, ani snahu, ani metráž a ani intelekt aby vedel tieto témy dôveryhodne a adekvátne spracovať a vyvodiť nejakú výpovednú hodnotu. Bohužial, Todd Phillips nie je ani Martin Scorsese, ani Paul Schrader, a tak tieto témy celkom dosť prepískol. Ďalej - film sa podľa môjho názoru stavia k vízií labilného človeka, ktorý z osamelosti a mentality začne vraždiť veľmi, veľmi nezodpovedne a ľahkovážne. Miestami Jokera priam glorifikuje (napr. tie strašne cool zábery s cigaretou v ústach po vražde v metre), a to nie je vôbec dobré obzvlásť vzhľadom na dnešnú dobu. Na jednej strane film chce pôsobiť ako desivá sonda do duše narušeného človeka, a vzápäti ho film vykresľuje ako nespravodlivo ukrivdeného antihrdinu, ktorý sa rozhodol spravodlivým násilím vyčistiť skazený svet od tých zlých ujov v oblekoch ktorí každému len ubližujú. Je to strašne zmätené, lacné a otrepané, a napr. Taxi Driver s týmto problém vôbec nemal. Travisa nikto nevidel ako parádného antihrdinu, pretože film Scorsese natočil dospelo, autenticky a zodpovedne. Pri Jokerovi tento aspekt úplne zlyháva. Každopádne, človek sa pri tom určite zabaví, remeselne je to natočené dosť slušne, Phoenix je kráľ, ale film odporúčiť veľmi nemôžem. PS: Úprimne, v USA by som na to do kina nešiel, lebo by som sa reálne bál, že by sa tam ocitol nejaký labilný jedinec, ktorý by sa v postave Jokera videl a začal by strielať do ľudí v sále.

Deadwood (2004) (seriál)

:-( ... na Deadwood som sa vďaka kultovému statusu a veľmi dobrej kritike tešil už roky, a keď som sa konečne dal na to, aby som si sadol a začal pozerať, zistil som, že asi som sa tešil zbytočne príliš. Olyphant a McShane sú excelentní, kulisy a celkový western vibe sú taktiež vynikajúce aspekty, ale strašne zmätený scenár a výrazná nelogickosť ma donútili po siedmej časti prvej série seriál už ďalej nepozerať. Škoda, fakt som sa tešil.

Manhunt - Ted (2017) (epizoda)

100000/10. Celá epizóda pozretá so zatajeným dychom. Pre mňa jeden z vrcholov televíznej tvorby vôbec. Paul Bettany je absolútny kráľ.

Zatoulaný (2018)

Emocionálne vyčerpávajúca filmárčina, ale v tom dobrom zmysle! Najsilnejsí aspekt filmu je jednoznačne Felix Maritaud - mladý herec, ktorý vie subtílne očami a tvárou odovzdať divákovi viac ako väčšina súčasných hercov celým telom. Určite ho rád uvidím v iných filmoch.

Dívka ve vlaku (2016)

Fincher s dvojciferným IQ. Tradične skvelá Emily Blunt to drží ako tak nad vodou, ale hlupučký scenár, zlý strih a nenápaditá, ťarbavá réžia kopírujúca Fincherov rukopis tento vlak vykoľajili do filmového smetiska.

Hellraiser: Judgment (2018)

Nejedná sa až o takú tragédiu, ako sú predchádzajúce diely, ale stále je to fakt nízka úroveň. Úprimna snaha režiséra natočiť kvalitného Hellraisera sa cení, ale nuž, ešte treba veľa lekcií varenia kým sa chalan naučí spraviť beef wellington. Najhorší aspekt filmu - neuveriteľne patetický herecký výkon Damona Carneyho (kto to je?). Najlepší aspekt filmu - veľmi zaujímavá postava Auditora, mimochodom skvele zahraná režisérom.

Showgirls (1995)

Z tohto počinu mám v hlave len dve veci - Elizabeth Berkley má s herectvom spoločného približne asi toľko ako ja s baletom, a koks v Hollywoode v 90. rokoch musel byť priam fenomenálny, keď štáb na čele s Verhom bol schopný s rovnou tvárou prezentovať toto ako naozajstný film.

Invaze zlodějů těl (1978)

Sólidné béčko natočené s láskou k filmu a kreativitou. Raz sa divák smeje, raz sa divák aj zľakne, čo ja osobne dosť oceňujem (horor a komédia, ak ich filmári vedia správne pomiešať, vedia spolu fungovať bravúrne). Film je ale v tomto strašne kolísavý - horor a komédiu strieda dosť ťarbavo, a potom z toho vzniká dosť veľká nevyrovnanosť. Nepotešili ani horibilné herecké výkony (okrem Sutherlanda, Nimroya a samozrejme Goldbluma) najmä u Brooke Adams, ale aspoň ukázala prsia :-). No, čert to ber, bavil som sa, a to je hlavné. Highlight filmu je bez pochýb koniec, ktorý sa každému divákovi do makovičky zaryje na sakramentsky dlhý čas.