Dexter (2006) (seriál)

Hoc nechávam Dexterovi 5 hviezdičiek ako kedysi dostal právom, už ho nemôžem ďalej držať v obľúbených seriáloch. Taký drastický pád kvality aký mal Dexter sa vidí naozaj len málokde. Prvé štyri série sú božské, tam je Dexter Dexterom so všetkým čo k tomu patrí - výborní antagonisti, určitá dávka realizmu, charizmatický antihrdina ktorý (zatiaľ) nie je nepolapiteľný a nesmrteľný superhrdina, pomalé vyhľadávanie a stalkovanie obete a tak ďalej.. ja nechcem zveličovať, ale Dexter bol svojho času jeden fakt úžasný serial ktorý vedel tak pohltiť, že diváci dokázali doslova trpieť nasledujúce štyri série plné úplných sračiek - nezaujímavé situácie a postavy, deus ex machina v každom dieli, niekedy aj viackrát za jeden diel, trápne dialógy, situácie a mnoho iných aspektov. Diváci v slepej nádeji dúfali, že Dexter sa ešte dostane kvalitou hore, ale už to nikdy tak nebolo - seriál skončil a skončil náramne zle. Veľká škoda..keby Dexter ukončili hned po 4. sérií, tak by na to ľudia spomínali ako na úžasný seriál s mimoriadne silným finále. Takto sa na to dá spomínať iba ako na smutnú frašku ktorá skončila veľmi, veľmi nedôstojne a slabo, a ktorá sa ale svojho času radila medzi seriálových velikánov. Prvé štyri série - 5 sakra zaslúžených hviezdičiek .. posledné štyri série - 3 slabučké hviezdičky, slabo balansujúce nad 2 hviezdičkami.

Tenká červená linie (1998)

"Oh, my soul. Let me be in you now. Look out through my eyes. Look out at the things you made. All things shining." - Nádhená lyrika v majestátnej obrazovej forme.

Nosferatu - Fantom noci (1979)

Herzogovej verzii legendárneho upíra sa dá sotva niečo vytknúť. Veľmi mi imponuje dôraz na citovú stránku upíra namiesto ľakačiek, až sa z neho stáva tragický antihrdina. Scéna, kde Drakula žiada od Lucy lásku, akú má k Harkerovi, je nezabudnuteľná. V osamelosti a neschopnosti umrieť upír žije rok za rokom svoj biedny život, ale nezabúda aj na svoju "evil" natúru ("mladý muž, ste ako tí dedinčania, nedokážete sa vžiť do duše lovca"). Čo sa týka filmu po technickej stránke, zábery sú excelentné, kompozícia na geniálnej úrovni, a to osvetlenie! Samozrejme celú temnú atmosféru dotvára zlovestná hudba Popol Vuh a podmanivé tóny Richarda Wagnera. Z mnoha úzasných záberov vyzdvihnem záber na Karpaty v tme, a do to hraje Das Rheingold od Wagnera - genialita. Všetko klape ako má, atmosféru to ma úžasnú, herci su vynikajúci (najmä Kinski, ktorý pôsobi tak démonicky, až je to na infarkt - a evidentne si rolu užíva), Herzogova réžia nezlyháva ani v jednom úseku, proste toto je pre mňa bez pochýb najlepší film o upíroch. PS: Ak film začne pomalým snímaním mumifikovaných mrtvol detí, a do toho hraje Popol Vuh, viete, že pozeráte fakt niečo špeciál.

Saló aneb 120 dnů sodomy (1975)

Ultimátna výstraha pred šialeným zneužívaním moci. Človek, ktorý tento film odsúdi na báze nechutnosti, a nevidí hlbší zmysel tohto diela, by si to mal prejsť v hlave ešte raz. Saló je absolútne desivý film v ktorom sa ľudia menia na zvieratá a žiadne svinstvo nie je zakázané. Pasolini presne vedel, čo týmto filmom chcel povedať a pred čím chcel divákov varovať.. jeho precízna réžia je ako čepeľ. Z ironickej titulnej hudby od Morriconeho ide obrovský strach, a posledných 10 minút vo filme sú priam neúnosných. Neuveriteľné tortúry v dvore za domom a do toho jeden z najstrašidelnejších kúskov hudby aký som kedy počul. Veľmi silná káva, ktorá má toho veľa povedať, nech si vraví kto chce čo chce. Dajte ľudom priveľa moci a takto to dopadne.

Mistr (2012)

Extrémne podmanivý, vizuálne prekrásny, soundtrackovo brilantný, herecky dokonale zahraný film od jedného z najlepších režisérov v dnešnej kinematografii. Viac ako jedno zhliadnutie nutné.

Náš den přijde (2010)

Celý film som si bol istý 4 hviezdičkami, ale ten ÚŽASNÝ koniec ma presvedčil, aby som prihodil piatú. Už dlho sa mi pri konci filmu srdce nerozbúchalo tak rýchlo.

Pravdivá romance (1993)

"You're so cool, you're so cool, you're so cool.." ... tažká srdcovka.

Krátký film o lásce (1988)

Film, ktorý ma vždy zasiahne priamo na city. Krásne umelecké dielo, true art.

Spalovač mrtvol (1968)

Najlepší československý film, aký sa kedy natočil. Rudolf Hrušinský tu predvádza herectvo, o akom môžu dnešní herci len snívať.

Absolvent (1967)

Biblia pre mladého človeka.