Sviňa (2020)

Na slovenské pomery dobrý film. A je škoda, že na pomerne dobrý príbeh je potrebná inšpirácia realitou. Miestami to bolo až nechutné. Ako nastavenie zrkadla je to super. Ako filmový zážitok nie (až na Gabiku O O).

Vánoční kronika: druhá část (2020) odpad!

Otravné postavy (najmä Kate), otravné prostredie (dedinka), otrasný dej (všetko?). Najviac cez čiaru bola myšlienka, že keď elf neposlúcha, stane sa z neho tučný hispánec. Dvojka asi cielila na maloletého diváka.

Wonder Woman 1984 (2020)

Po dlhej dobe píšem komentár. A iniciuje ho negatívny dojem. DC sa poučuje veľmi nesprávne. Snažili sa napraviť prechádzajúce filmy tak, že toto spravili farebné. Ale to nie je to, čo bolo chybou v minulosti. Chybou je zlý scenár a slabý záporák. Toto bolo veľmi dlhé, kľudne mohlo 30 minúť zmiznúť (viď úvodná scéna...). Záporák, ktorý plní priania je veľmi tenký ľad a obdivujem, že sa na to tvorcovia dali. Ale bol úplne mimo môj záujem. To dievča, ktorej meno si už nepamätám, mi prerodom náramne pripomínala Electra. Na druhú stranu, palec hore, že zmizol digitálny bordel a vesmírne potvory, ktorých už bolo dosť. A Hansík sa tiež vytiahol.

Zpráva (2020)

Dvomi slovami: slovenský film. Ten už začína dostávať svoju typickú šablónu: nevýrazná hudba, nejasné dialógy (nikam nesmerujú a ešte im aj ťažko rozumieť), divoká kamera, dlhá minutáž.  Väčšine slovenským divákom to asi stačí. Samotný úsek je pomerne nuda. Hlavnej dvojici fandíte, ale ostatní vás už nezaujímajú. Ak sa už dostaneme k záveru, pri celkom dobrej atmosfére prekvapí plynulá angličtina tejto dvojici. Najvýraznejším posolstvom sú záverečné titulky. Tie sú úplne jedinečné, úžasne zapadajú do kontextu a sú najlepšou časťou filmu.

Banda - Série 1 (2019) (série)

Väčšinou mastenica ako sa patrí. Nemravný humor, trefné poznámky, drsné výrazi. Vytknúť sa dajú len niekedy zbytočné scény, najmä s Deepom a A-Trainom. Simon Pegg už hrá otcov? :(

Budiž světlo (2019)

Film vykresľuje ťažkú tému a k tomu zodpovedá aj atmosféra, ktorá je pochmúrna a trpká, čo je super. Dej je dosť natiahnutý a keď už sa chystá rozuzlenie, tak prídu záverečné titulky. Prečo? Nie je to zlý film, ale nemá koniec...

Captain Marvel (2019)

Pohodový film, ktorý nesklame ani príliš nenadchne. Typicky zapadá do MCU. Zo širšieho pohľadu som zvedavý, ako sa tvorcovia vysporiadajú s nelogickosťami (Carol mohla prijsť napr. aj pri invázii v NYC). Ešte zaujímavejšie ale bude ako si poradia s jej silou. Očividne je inde ako ostatný hrdinovia (tí nedokážu päsťou rozbiť vesmírne lode).

Hra o trůny - Dlouhá noc (2019) (epizoda)

Toto už musím okomentovať. Predchádzajúce dva diely boli pomerne pomalý rozbeh. Ael bral som to ako prípravu pôdy pre túto mastenicu. Ale zaostalo to asi vo všetkom. Taktika, draci a určitý moment prekvapenia boli jediné zbrane, ktorými mohol Winterfel prekvapiť mŕtvich. Nič z toho sa nestalo. Lepšiu taktitu by zvolil 10 ročný hráč Age of Empires. Draci totálne nevyužití. Sú nebezpečný jedine zo vzduchu a Jon s ním sedí na hradbe pokým mŕtvy prechádzajú priekopu a Dany s ním sedí na zemy medzi mŕtvymi. Bran ako návnada sedí pri strome s ochranou desiatich lukostrelcov... Hodnotenie je asi velmi kritické. Ale šesť sérií sme tu dostávali parádny seriál a potom tvorcovia prídu siedmou, ktorá to všetko pochová, a príde ôsma, ktorá to ešte užabuje.

Hra o trůny - Zvony (2019) (epizoda)

Úvod sa ešte dal. Pred bojom som ešte pociťoval mierne napätie, čo sa vlastne stane. No po nástupe draka to išlo dole vodou. Nebyť rýchleho uzemnenia menšieho kusu v predchádzajúcej časti, vôbec by ma nebilo do očí veľmi rýchle rozmätanie celej flotity a hradieb. Cersei si uvedomuje, že prehrala a ja som rozmýšlal, o čom bude ďalších 40 minúť dielu... Bolo to o padaní kameňov, opätovnom blúdení Aryai (ako aj na Winterfell), padaní kameňov, Cerceinom psychickom zrútení (čakal som "dôstojnejšiu smrť" typu podrezané hrdlo, pri ktorom by sa smiala), padaní kameňov, Cleganbowl (jediný svetlý moment) a padaní kameňov. Škoda ešte zopár častí kde by bol prerod Dany ešte zretelnejší. Seriál dostáva riadne cez hubu a autori sa ho chceli čo najskôr zbaviť.

Jumanji: Další level (2019)

Tvorcovia stavili na rovnakú kartu ako v precdhádzajúcom diele, v ktorom to fungovalo výborne. Ale tu? Vymenili pár avatarov a dosť? Nie, to nestačí. Západák ešte slabší ako v prechodzom diele. Zasmial som sa asi nula krát. Jedna hviezda za myšlienku úniku do imaginárneho sveta, kde sme aj tak stále tí istí.