Jánošík I., II. (1963)

Videné prvý krát a bol som veľmi milo prekvapený. Miestami vtipné, inokedy dojímavé. Dobré vykreslenie historického obdobia. Jediné, čo môžem filmu vyčítať sú neuveriteľne neuveritelné zomieranie ľudí. Bolo to až úsmevné (chlapec na lúke alebo mladý Uhorčík, btw. podľa histórie bol tiež popravený).

Ben Hur (1959)

Takéto historické veľkovýpravné filmy sú mi šité ako na mieru. A vôbec nevadí, že má skoro 60 rokov. Pochody vojska, veslovanie v ľodi, konské závody. Oveľa lahšie sa na to pozerá, ak tam nie je žiaden CGI. Dĺžka filmu možno vyzerá tak, že by chcela zabíjať, ale je naplnená na 95%. Prvá polovica bezchybná, no z druhej polovice mám zmiešané pocity. Prvky telenovely (sú mŕtve, nie sú mŕtve, sú, nie sú,...) mi nepasovali vôbec do filmu a donútili ma sledovať čas do konca. A až do konečného stretnutia s rodinou som nepocítil žiadnu emóciu. Koniec zachránil len Ježiš.

Kapitán Dabač (1959)

Prekvapivo sklamanie. Dlhšie som vo filme tápal a mal som problém rozlíšiť kto za koho kope. Výtku mám pre RTVS, ktorá mohla zvoliť aj titulky, keďže sa vo filme hovorí nemecky aj rusky. Pomohli mi len audiokomentár z teletextu (dlho som hľadal ako sa púšta teletext). Najviac potešila pašáž skrývania v dome, ktorá ma aspoň čiastovne vtiahla do snp.

Na sever Severozápadní linkou (1959)

Prvá bondovka? Začiatok veľmi dobrý a rýchly. Od cesty vlakom a nástupom romantiky sa tempo vytratilo a film miestami až nudil.

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Vynikajúco natočené so všetkým čo k tomu patrí. Akurát že tam je jedenásť najtvrdohlavejších porotcov, akých som videl.

Diktátor (1940)

Dobrý film, ale Chaplin sa mi tam nehodí. On patrí do šialenej komédii a nie do drámy. Jeho typických scénok tu je málo, a mimo toho to nebol ten Chaplin, ktorého milujem. Ale myšlienka a zobrazenie sú dobré.

Čaroděj ze země Oz (1939)

Pre mňa to bolo trochu ťažšie stráviteľné. Myslím, že je to skôr pre deti ako pre dospelého.

Andaluský pes (1929)

Ak máte pocit, že vám šibe, pozrite si tento film a oproti autorom sa budete cítiť ako intelektuáli.

Zlaté opojení (1925)

Jednoduchý dej, ale geniálne prevedenie, geniálna hudba a geniálny Charlie. Perfektný film, maximálna zábava. Škoda, že dnes má humor o mnoho nižšiu úroveň.