A.I. Umělá inteligence (2001)

Keď prejde doba dvetisíc rokov dúfam, že aj ja sa konečne dočkám od svojej mamy takej krásnej vety o ktorej môžem doteraz len snívať. Steven mi oživil moju detskú dušu, ktorá sa skoro zo mňa vytratila a môj svet prestal byť umelý.

Aladin (1992)

Po hudobnej a po vizuálnej pekný kus. Len mi vadí že sa nedrží originálu a tým stráca svoje hlavné kúzlo.

Aladin a král zlodějů (1996)

Nemám rád filmy podobného typu a nie to ešte u animáku, stavať na zárobku a naťahovať to ako bublinu do nekonečna. Slabé.

Alexander Veliký (2004)

Film ktorý mi nič nedal a zapadol prachom ako učebnice dejepisu, pritom z toho mohol byť bezpochyby najväčší historický epos a najväčšom vládcovi staroveku. Nuž aj to stáva.

Amadeus (1984)

Spoveď človeka, ktorý celý život prežil v žiarlivosti, menejcennosti a útapania vlastného talentu navzdory niekoho lepšieho akým bol on sám. Ako je možné, že človek je taký slabý tvor, ktorý aj keď má všetko počom prahne, slávu, postavenie, peniaze tak sa mu máli a nechce do toho pustiť niekoho iného čo má na to, to isté právo. Talent je jedna vec a ctižiadosť druhá, to čo dostaneš do vienka od Boha sa nedá vydupať hodinami a hodinami strávenými osobnou drezúrou o doshiatnutie toho istého, čo v človeku drieme či nedrieme. Každý by chcel byť ospevovaný, každý by chcel byť uznávaný či až nesmrtelný. Ale za akú cenu? Oplatí sa to aj keď človek zapredá svoju dušu a začne opcovať s diablom?, či radšej prizná svoju porážku a uzná si, že predsa sú aj iní, ktorí sú lepšími ako je on sám! Forman mal neľahkú úlohu podať na plátno tento schizofrenický obraz Salieriho poslednej spovede. Ukážka toho ako bohabojný človek, zapredá svoju dušu len preto, že stratil sebaúctu. Nevedel si uznať, že je slabším protivníkom talentovaného Mozarta, ktorého ničí iná slabosť pýcha a nespokojnosť zo sebou samým. Byť lepším a lepším na tom nič nie je ale ísť cez mŕtvoly, to už nie je úctihodné. Na margo toho všetkého Amadeus je výpoveďou či už autentickou či špekulatívnou. Má v sebe čo máloktorý film. Poukazuje na boj dobra a zla, boj medzi láskou a nevraživosťou. Vyvrcholením všetkého je satanov smiech nad tým aký je človek stále sprostý a menejcenný pre toho druhého! Bohužial ale je tomu tak a netreba si pozieť ani túto formanovú prenádhernú epochu, stačí sa popozerať okolo seba a niektorým postačí aj zrkadlo.

Americká krása (1999)

Trefný film o mužovi, ktorý našiel čo dávno stratil navzdory vlastného stereotypu. Dlho som si nechával komentár pre tento snímok. Nechcel som plácať, ale počkať kým to nevyzrie. Ako znie posledná lesterová veta ,, Že raz to pochopíte", tak pomaly ale isto tomu začínam chápať. To neznamená že som nepochopil filmu, to by tak vyzeralo. Chápať epickosť ale aj lyrickosť hlavnej postavy, ktorá hľadá sama seba. Vžiť sa do toho nemusím, keď často mám podobné chvíľky a pochybujem že len ja. Problémy určitého typu, by som nechcel nikdy riešiť, nedajbože zaziť ale život je o tom. Je to veľká satira na veľkom javisku menom život. Film je ukážkou grotesky a realistickým obrazom americkej spoločnosti. Škoda že američania si vedia stielať a robiiť zo seba dobrý deň len s chudákov z lacnej pracovnej strednej tiredy. Chýbalo mi tu troška viac armádnej špiny, ako len sexuálne zneužívanie v ich radoch, či celosvetový drogový problém. Dospievajúci, ich sny, sexálne skúsennosti tým si každý prešiel bez ujmy, manželstvo po rokoch, keď láska oprchá staňe sa z nej nutnosť či nudoprázdno. Vzájomne podjebávanie to druhého sa stáva najskôr hrou, potom nutnosťou az nakoniec vznikne z toho paranoja. Človek si to všetko uvedomí až keď je na konci svojej cesty, o čom to všetko vlastne bolo. Vykreslenie postáv, načasovanie príbehu je výborne, herci a casting skvelý. A hláška ,,honím si ho ve spřche, to je vrchol mého dne", sa stala kultovou.

Armageddon (1998)

Čo by sme robili bez všemohúcej Ameriky a jej klamstiev a sračiek. Ako film celkom v poho ako real, pred Apokalypsou nikto neujde. Toto skurvené hadie plemeno ju už potrebuje, pokiaľ sa o to nepostará samo ako v mnohých prípadoch. Neviem či je Bay taký patriot, či talent, či musí všade pchať tento svoj otrávemý štýl, každopádne už viem kde na to bere peniaze.

Avatar (2009)

Ukážka toho čo človek stratil a čoho všetkého je schopný.