Pád Třetí říše (2004)

Asi najdetailnejšia vojnová dráma z bezprostrednej blízkosti Adyho Hitlera a jeho najbližších akú som videl. Celkom by ma zaujimalo, nakoľko sú detaily dialógov a scén vymyslené a v podstate “filmové” a nakoľko sa jedná o reálny prepis historických udalostí. Za zmienku stojí aj fakt, že si do vlastného hniezda nasrali samotní nemci a nie nejaká imperialistická veľmoc či dokonca samotný Hollywood. Nečakané. Vojnové scény neboli nijako zvlášť okázalé, ale vôbec to vo výsledku neprekážalo, ba práve naopak. Najväčší dojem na mňa robili scény z krytov. Výborné. Niektoré postavy boli pre mňa vykreslené trochu nečakane. Za všetkých vypichnem napríklad Evu Braunovú, ktorej chovanie a intelektuálna úroveň mi prišli na hrane retardácie. Strhujúce boli mrazivé momenty, napríklad prechod sekretárky Traud Junge s malým náckom skrz vojakov červenej armády. Naozaj mrazivé. Musím povedať, že zo záverečnej reči som jej neveril ani jediné slovo. Jednoducho som v sebe nenašiel potrebný kus ľudskosti, aby som jej uveril. Najviac takýchto momentov ponúka samozrejme druhá polovica. Samovražda lekára vrátane zabitia detí s manželkou, hailovanie pred horiacimi telami manželov, podávanie medicíny deťom a mnohé ďalšie. Krátko ešte zmienim fakt, ako bol v snímku vykreslený hlavný protagonista druhej svetovej Adolf Hitler. Videli sme skvele zahraného vodcu, ktorý bol na jednej strane fanatikom a akousi ikonou pre nemecký národ. Dokázal vojakov aj civilov totálne pohltiť svojou víziou sveta, pričom ho prevažná väčšina slepo nasledovala a zostávajúca hŕstka sa bála prejaviť vzdor. Na strane druhej bol znázornený ako človek, ktorý sa vedel usmiať, prejaviť hrdosť smerom k statočným Nemcom, či dokonca prejaviť lásku k blízkym ľuďom. A tomuto obrazu Hitlera som dokázal uveriť bez väčších problémov, pretože nič z toho Hitlera neospravedlňuje zo spáchaných zločinov na ľudskosti a film to ani neponúka. Iba nám vraví aký bol. Bol človek. Bohužiaľ. Bohužiaľ, že vôbec bol. Film je zaujímavou drámou. Pre mňa za štyri.

WWE Money in the Bank (2024) (pořad)

Mužský MITB bol lepší než ten minuloročný, no opäť som trafil tip na víťaza a následne aj nato, čo bude ďalej s kufríkom. Začína to byť predvídateľné ako Hry o tróny. Rovnako tak som opäť uhádol takmer všetkých víťazov na karte. Nebyť toho, že som mal pri sebe ďalšieho veľkého fanúšika wrestlingu, asi by som sa miestami aj ponudil. Najslabším článkom bol jednoznačne Bron Breakker, naopak najsilnejším momentom “Best in The World.” Mám rád wrestling, no pýtalo by sa nejaké prekvapko. A pre Boha vás prosím, rozpustite už tú gaypartu Bladlajnu. Veď na to sa už ozaj nedá pozerať.

WWE Clash at the Castle: Scotland (2024) (pořad)

Preniesť PPV do Európy sa opäť ukázalo ako perfektný nápad, pretože to čo dokážu vyrobiť európski fanúšikovia nemá konkurenciu. Zápasy boli priemerné až lepšie a v zásade jediné mínus dávam za strašne nechutnú predvídateľnosť výsledkov. Inak fajne.

Vraždy podle předlohy (1995)

Klasický deväťdesiatkový thriller akých bolo na mraky, ale akých sa asi nikdy nepresýtim a myslím, že nielen ja. Masový vrah, doktorka psychológie a samozrejme policajti. V úlohe príťažlivej psychologičky atraktívna Sigourney, ktorá si ihneď v prvej scéne bez ostychov prežije neskutočnú traumu. Niečo také si nechcem v skutočnosti ani predstavovať. Ale mala úžasný byt, fakt že waw. Holly Hunter sa mi ako žena síce nepáči, ale úsmev má krásny a je rozkošne maličká. Sympatickú rolu detektíva hral Dermot, len škoda, že osud jeho postavy bol strašne predvídateľný a tá jeho kravata bola ozaj hnusná 😁. Všetci herci hrali skvele, ale suverénne najlepší bol Connick Jr. Bol fakt výborný. Aj preto si myslím, že sa jedná o jeden z tých vydarenejších thrillerov s dobrou atmoškou. Sympatické postavy na strane dobra, slizký fešáčik na strane vraha, správne dopasovaná hudba, fajn kamera, rozumný scenár. Tieto filmy ma bavia aj tým ako mrazia a najmä tým, že vám nevadí, že viete ako skončia. No lebo končia happyendom a to svet potrebuje. Rozhodne skvelý tip aj na opakované pozretie.

Balada o Busteru Scruggsovi (2018)

“Aniž by ji kdo slyšel, nesla se vzduchem jezdcova píseň.” Tak po dĺĺĺĺĺhej predlhej dobe som si zachrčal blahom. Bratia Coenovi mi opäť raz naservírovali úžasný filmový zážitok. A ten bol o to znásobený, že sa jednalo o western a dobrých westernov je po čertoch málo. Jednotlivé etudy sa skutočne dajú rozdeliť na zábavné, absurdné a hlbokomyseľné. Názov si zastane svojho miesta a keďže je to balada, tak aj jednotlivé etudy podľa toho končia. Mne sa naozaj veľmi páčili príbehy 1, 2, 4 a 5, ale päťka úplne najviac. Radím do svojej topky W filmov. Ďakujem za krásny zážitok. 90%.

Loki - Season 1 (2021) (série)

“Vráťme sa k útekom a psycho blábolom. Pred čím vlastne utekáte?” Loki, Boh falše, jeden z mojich naj naj antihrdinov, dostal vlastný seriál už skôr, ale až v tomto období prichádzam seriálom na chuť a teda prichádza rad aj na neho. Musím ale konštatovať istý vysoký stupeň sklamania. Z Lokiho je totiž strašne cítiť komerčný zámer vytrieskať z najobľúbenejších Marveláckych hrdinov čo najviac a teda smrdí na kilometre účelovosťou. Odzrkadľuje sa to najmä v dookola recyklovanej téme časových línií a mnohovesmíru. Po tejto stránke ma seriálovo jednoznačne viac dostal Peacemaker od DC. Tam som nečakal nič a dostal som najviac. Prvé diely Lokiho sú ukecané nad mieru, ale skôr nezáživne. Občas trocha vtipu to nezachráni a ani akcia bohužiaľ dych nevyrazí. Naozaj zaujímavé to pre mňa začalo byť od záveru druhej epizódy, no záujem netrval dlho a úplne zo sračiek to sériu nevytiahlo. Nerozumiem hodnoteniu 82. Určite si časom pozriem aj druhú sériu skôr než prejdem na další z mnohých seriálov v zozname, ale od jeho 85ky budem rozhodne čakať viacej. Avengeri nepatria do seriálu, aspoň tento prvý mi to naznačuje. 60% max. “Na zmenu nie je nikdy neskoro. Viem aký som bol a viem tiež prečo. Ona je môj život a je tomu tak, pretože tomu verím.” Z filmu, Tebe.

RoboCop 3 (1993)

Jóóój tak toto bol prúser aj na deväťdesiatky. Explózie ako zo zábavnej pyrotechniky, jednotlivé scény na smiech, scenár hmmm …. ťažko uveriť tomu, že toto malo scenár. Peter Weller asi vedel prečo do toho nešiel po zle prijatej dvojke a urobil dobre, hoc kariéru mu to nezachránilo. Myslím, že sa nebudem rozpisovať, je to proste odfláknutá sračka. A ako mu sprznili tú pôvodne prekrásnu pištoľ, Ježiši. Žeby to ašpirovalo až na paródiu? Ale zas niektoré malilinké drobnosti sa mi aj páčili, tak nestrelím odpad. Bolo by mi Robiho ľúto.

Fentasy (2024)

Tak tu idú prachy z Audiovizuálneho fondu alebo nie je všetko zlato čo sa bliští. Zrejme takto nejako bol film prijatý širšou verejnosťou, inak si 49tku vysvetliť neviem. Nebudem tu síce ospevovať nejakú dokonalosť, pretože sa nekonala, ale zároveň nebudem hejtovať, lebo to nie je potrebné. Začnem tým čo mi vadilo. Vzhľadom na tému som očakával tvrdší kaliber čo do nahoty, sexu a rozhodne násilia. Prišlo mi to, akoby sa tvorcovia báli prekročiť istú hranicu surovosti, baby sa hanbili vyzliecť a bitka od ruských goríl pozostávala z krvičky pod noštekom. Úsmevné. Lenže takéto filmy ak sa berú vážne, potom musia mať hranice posunuté o kilometre a to sa tu nestalo. Asi je to aj škoda, lebo technickú stránku to má veľmi slušnú. Vrátane hudby, strihu či kamery. Príbeh je tuctový, to áno, ale mne to vôbec nevadilo. Až do tohto momentu by som to v pohode hviezdičkoval vysoko. Bohužiaľ o drogách a dealeroch je natočených toľko filmov, že to nejde neporovnávať. A tu sa moje hodnotenie už čelne zráža s filmom, ktorý si pamätám ako posledný a dostal ma …. BANGER. To je úplne iná liga práve v posunutých hraniciach, plus herecké výkony dvoch hlavných protagonistov boli pre mňa nezabudnuteľné a robia film skvelým. Vo Fentasy ma herecky presvedčil iba fešák David Švehlík a jeho neskutočná charizma. Ostatok bol už taký slabší priemer. Správny kasting robí divy alebo sa Miňko divý. Obzvlášť hlavná babenka bola herecky nijaká. Asi najvýstižnejšie slovo. Napriek toľkej kritike na mňa film zapôsobil svojim prevedením aj témou. Podporím ho štyrmi poctivými hviezdičkami nech sa to vyšňupe aspoň k 60tke. Spokojnosť. PS: “Trištvrte na jeseň” je nádherná skladba. Vašo Ďakujeme 🙏.

Shardlake (2024) (seriál)

“Nuž ak ste nespáchali žiadny zločin, nemáte sa čoho obávať.” “Prepáčte, ale nikdy to tak nefunguje.” Kto by to povedal, že prvotriedna detektívka s nádychom mysteriózna sa dá vložiť do prostredia stredoveku a aha ho. Nie všetko musí skončiť nudou ako Meno ruže. Dokonca sa zaobišla bez megahviezd v hereckom ansábli, pravda ak nepočítam už tradične perfektného Šóna Fazuľku. Musím povedať, že miniséria Shardlake ma milo prekvapila. Jedná sa o dobrú výpravu, výbornú atmosféru, inteligentný dej a v neposlednom rade o krimi na úrovni. Nízky počet epizód sa mi rátal a zároveň ma navnadil na pokračovanie, ktoré teda dúfam prifrčí čím skôr. Seriály a minisérie mi začínajú učarovávať. Už nezvyčajný hlavný hrdina hrbáč Shardlake zaujme. Keďže nie som čitateľ, mám nemalé očakávania od pokračovania série, lebo ďalšie knihy vraj boli lepšie ako jednotka, hovoria čitatelia 😁. Celé je to skvele zahrané a najlepšou epizódou bola práve tá záverečná, štvrtá, ktorej dávam 5⭐️. “Vieš, že v knihe Genesis sa píše, že nás Boh stvoril na svoj obraz, však?” “Áno, môj brat.” “Aby si slúžil cirkvi, musíš tomu obrazu vyhovovať.” 70% celej sérii, ale kľudne aj 90% štvrtej epizóde za len ťažko predvídateľný koniec. Palce nahor.

Paula (2022)

Možno divácky nie príliš pútavý a už vôbec nie s úmyslom komerčnosti natočený príbeh štrnásťročného dievčaťa, ktoré má problémy so svojim výzorom ma zaujal. Na prvú sa môže divákovi zdať, že tieto pocity má dievčina neprávom, avšak hlávky teenagerov a samostatne hlávky dievčat a žien majú svoje nuansi a to nemyslím v žiadnom prípade nejako urážlivo. Práve naopak, píšem to s plným rešpektom k ženám a k mladým ľuďom všeobecne. Myslím, že tvorcom sa úmysel vydaril a látke rozumejú. Poňali to citlivo a vskutku realisticky. Pauly mi bolo ľúto, no nie kvôli postave, ale kvôli nedôvere v samú seba. Baby, ste krásne také aké ste, a ak vám na sebe predsa len niečo prekáža, tak sa to pokúste zdravým spôsobom zmeniť. A chlapi, dajte tým svojim polovičkám pocítiť, že sú nádherné. Je to úžasný pocit, keď sa na vás vtedy dievčina usmeje a trošku zahanbí ☺️. Je dobré, že tvorcovia zvolili kratšiu minutáž. Možno mohli v látke viacej pritvrdiť, ale zrejme by to stratilo ten punc reálnosti. Pozrite si to ak máte radi drámy zo života, ak máte doma puberťáka, alebo ak sa snažíte pochopiť ženské myslenie. Možno vás to nasmeruje, ale určite neurazí. A áno, nemá to žiadne vyústenie príbehu smerom k happyendu či opačne. Film proste začne a skončí.

Časové pásmo bylo změněno