• Krátkometrážní

Zara Larsson - Lush Life (2015) (hudební videoklip)

Po hromade nemastných-neslaných pesničiek, čo si sama zložila, nechala Zara Larsson konečne iných, čo to evidentne zvládnu lepšie, aby jej niečo napísali - a konečne má vďaka tomu na svojom konte ozajstný chytľavý (nielen) letný HIT!

6 underground: Tajné operace (2019)

Ó, svätý Míšo! Odtrhol si mi gule... - aj srdiečko. So zastaveniami a prehratiami som mal 3 hodiny pocit, že na TOTO som čakal od SKALY! ___ Úvodné 20-minútové expozé vydá za 3 priemerné hollywoodske akčňáky... vrátane jednej bondovky. Už len Tom Cruise chýba do party - on mal hrať toho šoféra, čo prvý zomre, nech je prča dokonalá...- a cestou by zrazil Jasona Bournea na prechode... ___ Tuto niekto po x rokoch predvádza, že je stále tým istým chlapíkom, čo sa v polovici 90-tych rokov ako jeden z mála tempom a štýlom vyrovnal Aziatom... - a že nezhnil... - hoci zase ani moc nedozrel. Remeslo má však v malíčku a dokáže urobiť rovnako dobre čínske holubice ako aj ruskú videohru... a zmenežovať hodinové krásne akčné peklo na viacerých rovinách, že by som o ňom hrozne rád skonštruoval vetu ako kolega JFL: "Bay inscenuje úchvatné logisticky náročné záběry s několika plány akce (což platí o velkých celcích i mnohých polodetailech) a s ohromně propracovaným zaplněním rámu pohybem a energií", ktoré "představují formální i logistický majstrštyk, k němuž bychom co do topografické rozmáchlosti, pestrosti formálních prvků, množství inscenačních nápadů, narativních i prostorových trajektorií jednotlivých figur, ale také samotného rozplánování a rozzáběrování těžko hledali ekvivalent"... - ale nie som toho schopný - teším sa z toho ako malé decko - alebo veľký feťák - alebo je to naopak ? Každopádne sa Michael Bay stále rád hrá a Netflix mu dal krídla... - a na takú blbinu prekvapivo aj hodne dobrý scenár! ___ Po pekelnom úvode to pravda spomalí... ale tu prichádza veľké prekvapenie, že 6 UNDERGROUND zafungovali aj na príbehovej rovine, a dokonca aj pri tých krátkych, vážnejších podtónoch. Výpravy do cudzích kultúr zapadajú ďaleko lepšie než oslavovanému Wickovi, proti ktorého smrteľne vážnemu ksichtu to navyše každú chvíľu exploduje nefalšovaný humor - krížený so skutočne telesnou brutalitou. A že som si to po polroku odkladania pozrel ako svoj skoro-narodeninový film, som dokonca schopný vziať si z toho posolstvo - že ako oni sa museli vyrovnávať so smrťou, tak ja sa musím so starnutím. No a bite ma - idem si znova prehrať aspoň ten úvod!

Trhlina (2019)

Vzhľadom na to, ako veľmi medializovaná záležitosť to bola, akú (nielen na slovenské pomery) kvalitnú a funkčnú literárnu predlohu mala a že Peter Bebjak dokázal už pred x rokmi s menšími prostriedkami a ako debut vytrieskať z filmového hororu omnoho viac, je to dosť veľký neúspech. Kým kniha mrazila aj za slnečného jarného rána, filmu to zas tak neišlo ani za daždivej noci. Na to, aké to bolo dlhé, sa tam z (taktiež nijako dlhej) predlohy dostalo minimum aj tých naozaj pôsobivých vecí a pribudli zasa nejaké, ktoré tomu nič nepridali. Vyslovene skvelé sú iba hudobná a zvuková zložka, všetko ostatné je iba ťažký priemer, ktorý by som rozhodne nečakal od režiséra ZLA po 5 celovečerných filmoch. Vinu nesie on, predovšetkým však scenárista - lebo kým ZLO napísala trojica talentovaných nadšencov, TRHLINU akýsi autor televíznych kriminálok (a tak akosi ten príbeh vo filme aj vyznieva) a prsty v tom mala nepochybne aj produkcia. Škoda, lebo na malom slovenskom dvorčeku mohlo ľahko vzniknúť niečo viac ako iba rekord v tržbách otváracieho víkendu... 3 hviezdičky pre ZLO boli chvála, taký istý počet pre TRHLINU je ťažká nespokojnosť - ktorej by neznalosť predlohy nepomohla, práve naopak! ___ PS1. Pomôže TRHLINA cestovnému ruchu v Tribeči ? Zvlášť v zimnom období ? PS2. Tí, čo sa trošku orientujú v psychedelikách, vedia, že by takto mohol vyzerať veľmi ale VEĽMI zlý bad trip. (Kniha ale vo svojej nastavovanej mystifikácií o Tribeči ponúka ďaleko viac, než bandu náhodne pozbieraných ľudí, ktorým ktosi nalial do termosiek LSD...) ___ PS3. Po opatovnom prečítaní (vypočutí) knihy musím definitívne znížiť.

Zlo (2012)

Boh vie, že slovenská kinematografia už hororov, na ktoré sa človek bojí pozrieť, stvorila habadej. Nie je ani tak prekvapivé, že prvý slovenský naozajstný žánrový Horor nie je napokon toľko proklamovaný slasher FABRIKA SMRTI, ale found footage odohrávajúci sa na jednom mieste, v jednej starej barabizni. Predsa len je to najlacnejšie (že to vyzerá hnusne je plus), najľahšie realizovateľné a tým zdaním reality pritom najúčinnejšie (aspoň na mňa určite) - keď sa to teda neposerie. A tu prichádza na scénu ten prekvapivý fakt, že práve to sa nestalo! V rámci svojho veľmi rýchle otrepaného podžánru je ZLO (aký to príznačne úderný názov) realizované efektne e efektívne (teda realisticky a profesionálno strašidelne) - a prirodzená podoba slovenčiny plná vulgarizmov tomu len pridáva. A že mi ten škaredý barák v Bernolákove naženie toľko hrôzy ako také REC, by som považoval za nemožné ešte hádam v polovici toho krátkeho filmu. No skrátka - zachoval som sa ľahkovážne, keď som si myslel, že sa na tom budem smiať, ešte aj keď si to pustím sám v noci v prázdnom starom dome v lese, ale ZLO mi zle pocuchalo nervy... a pár dní to vydržalo. V rámci žánru 8/10, na slovenské pomery 9/10.

Ubistvo u noćnom vozu (1972) (TV film)

Titulok na začiatku a konci filmu spolu s názvom určujú vnímanie celého diela. Napätie vychádza z toho, že podľa mena filmu očakávame vraždu. Zaujímavé je to preto, že sa dozvedáme, že sa príbeh skutočne stal. Ale ako tomu máme veriť, keď na konci filmu je jedna z dvoch postáv mŕtva a druhá mizne a titulok nám hovorí - vrah sa nenašiel ? Jedná sa teda jaksi o rekonštrukciu toho, ako sa dvaja v nočnom vlaku stretli, skamarátili, opili, pohádali a pobili. Jedna z viacerých možných, nutno podotknúť...

Muke po Mati (1975)

Muka celkom aj pre diváka. Všetky ženy v tomto filme neprestajne plačú, kvília a lamentujú, staré i mladé, pánbožkárky aj kurvičky. A chlapi zase krvácajú, pričom Mate si to odsiera za všetkých. Toto je tá tvrdá, smutná tvár slnečnej Dalmácie, ktorou Zafranovič zaujal a provokoval už dávno predtým, než ukázal jej krvavú minulosť vo svojej slávnej trilógií.

Zagreb zivi s Titom (1981)

Smútočno-oslavný film z poslednej rozlúčky s Titom v Záhrebe je dnes takmer nehodnotiteľný. Dá sa vnímať ako propagandistický i autentický záznam historickej udalosti a závisí čisto len a len od divákovho postoja k tejto osobnosti.

Bělyj tigr (2012)

Luxusne natočená.. čo? Alegória? Mysteriózna óda na tanky, kde tankový démon vzdoruje samotnému tankovému bohu, ktorého prorokom je istý Ivan Ivanovič.. Nájdený Najdenov. Neporaziteľný Biely Tiger číha.. - ale neznamená to víťazstvo nemeckého ducha, nie.. je to víťazstvo vojny, ktorá stále striehne kdesi medzi brezami alebo v močiari a nepozorovane mizne, vždy pripravená znovu sa zjaviť.. Nedokázal som v tomto filme nájsť propagandistický náboj, z ktorého som ho sprvu podozrieval.. buď tam nie je alebo je tak zašifrovaný, že ho nevidno.. zastretý wtf momentami, ktoré sa doslova valia s absolútnym vrcholom v scéne večere nemeckých generálov.. jahody so šľahačkou - a dychberúcou krásou každého jedného záberu.

Tanki (2018)

Celkom parádna dobrodružná historka o prvej jazde najslávnejšieho tanku v dejinách.

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Presne Gibsonov štýl! Poňať film o chlapovi, čo nechcel bojovať ako krvavé masakrálne jatky - podobne ako v Kristovi koniec človeka hlásajúceho lásku ako beštiálny torture porn. Nevybavujem si iného režírujúceho herca, čo by mal tak výrazný rukopis. A film samotný ? Je to anachronické. Je to ideologické. A je to aj schematické. A som si istý, že presne o to Gibsonovi šlo. Mne nič z toho osobne nevadí - pretože mám kritický odstup, sledoval som proste príbeh, ktorý chcel Mel Gibson rozprávať, nie pravdu o druhej svetovej vojne v Pacifiku, ktorá dá hlas všetkým stranám. A pre tento príbeh (a preto, že sa naozaj stal a nebol vymyslený z nejakých ideologických dôvodov, podobne ako hlavný hrdina, ten skutočný človek, ktorého tam na konci vidíme a ktorý vykonal ten hrdinský nebojový čin, nech už z akýchkoľvek pohnútok) je to vhodne zvolená optika a ja s ňou nemám najmenší problém. Hoci ich ani najmenej nevyznávam, nevadí mi viera ani patriotizmus, kým z nich nie sú násilný fanatizmus a nacionalizmus. Nie preto, že by som Gibsonovi odpustil všetko (viď UMUČENIE KRISTA), ale preto, že je fantastický režisér s jednoznačnou víziou, ktorú dokáže presvedčivo zrealizovať.