Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Komedie
  • Dokumentární

Recenze (1 714)

Predátor: Kořist (2022)

Jedna jediná vec ma na tom iritovala - že indiáni rozprávajú anglicky (a anglických hrdinov tam popri tých Holanďanoch a Francúzoch či čo to bolo pre istotu neťahali). Všetko ostatné bola jedna veľká Paráda. A viete, prečo sa vám to všetkým tak páčilo ? - že tam po prvýkrát od jednotky znovu okrem ľudí a Predátora hrá naplno ako rovnocenný prvok aj krajina, a príroda... zvieratá a živly. A hrajú excelentne. Plus soundtrack má okamžité miesto v mojom uchu aj prehrávači. ___ Prostý vzorec P+P=P (Predátor plus Príroda Rovná sa Paráda). ____ Poctivých presne skoro niečo 90 minút má film čisto stopáže a niečo poriadnu nálož sekúnd vyše 9 minút je titulkov.

Revolver (2005)

Guy a Luc skúsili spraviť to isté, čo robia vždy, len trochu inak. Trošku. Trošičku. Trochu pomalšie, trochu vážnejšie, trochu hĺbavejšie, trochu mysterióznejšie. Ale iba trošku. Nepôjde toľko o to, kam to smeruje, ale z čoho to vychádza. A výsledok nevyšiel. Je divný, je schizofrenický. (Je nepodarený ?) Nemá iba divný scenár, ale aj divnú réžiu. Vyzerá ako film Guya Ritchieho a znie ako film Luca Bessona, ale je iný. Podľa mňa sa trochu moc sfúkli a trochu im to utieklo. V tempe, v zmysle, v logike. REVOLVER je dočasná schizofrénia spôsobená požitím drog, úspešne prenesená na diváka. Je to Luc alebo je to Guy ? Sú vôbec dvaja ? Schválne som si to pustil druhý krát, len aby som zistil, že to naozaj nechápem.

plakát

Všechno, všude, najednou (2022)

Film o tom, čo chcú dnešní ľudia - a ako im z toho šibe! Ale inak psychedelický trip roka, umelecká multifrénia s gejzírom nápadov, ktorá môže vyzerať ako hipsterský bordel desiaci svojou dĺžkou a prívalom (ako ozajstný trip), ale pritom šokujúco pevne drží veľmi významnú dramaturgickú líniu. Ultimátne dielo post-post-modernej roztrieštenej internetovej doby, ktoré dosahuje možno až znesiteľných limitov takéhoto prístupu a ukazuje obmedzenosť takých zdanlivo šialených blockbusterov ako je Multiverse of Madness doktora Strangea...

Živý terč (1993)

Toto je proste stále rovnako parádne. Raketový vstup Johna Woo do Hollywoodu, kde mu rasistickí židáci ponúkli len ultralacný béčkový scenár a nedovolili mu dosť krvi. Ale keby boli všetky ultralacné béčkové scenáre s málo krvou zrežírované tak božsky, asi by som sa už nikdy nepozeral na žiadny umelecký film. Vo svojej dobe sa mu výraznou jasnosťou štýlu v službe primitívneho scenára vyrovná iba LEON a BAD BOYS.

plakát

Blackjack (1998) (TV film)

Aj keď je to iba televízny Blackjack, John je stále Woo. Alebo nie ? Ono to skoro vyzerá, akoby tomu len prepožičal meno a film natočil nejaký jeho veľký obdivovateľ. Ale to bude asi len otázka rozpočtu. Každopádne by som rád tento film videl s poriadnym štúdiovým - a kľudne aj s Dolphom, ten chlap na to má.

Lovec bouřek (1999)

V tejto bohapustej vykrádačke však uvidíte všetko, čo ste pravdepodobne videli už toľkokrát roky predtým a v ďaleko lepšom prevedení - ukradnuté neviditeľné lietadlo, falošne obvinený profík, ktorý kosí elitných zabijakov ako muchy, pričom po ňom idú vlastní aj tí druhí, sprisahanie najvyšších kruhov, verný priateľ, čestný generál, ohrozená rodina atď. Že je scenár iba sfušovaný odvar dokazuje údržbár, ktorý Dolpha zloží, alebo že ukradnú supertajné lietadlo a o pár hodín to hlásia v štátnych správach.. Ešte aj hudba je plagiátom, tuším, že G. I. Jane. Dementné dialógy a agentka s perfektnými nohami a prekvapením, lebo zrada tentokrát nejde od CIA, ale nadriadeného generála, ktorý chce chrániť slobodu zradou vlády, ktorá už za ňu nebojuje. A keby áno ?

Střelec (1995)

Možno najlepší čisto pražský akčný film 90. rokov.

Rudý škorpion (1988)

Dosť bláznivý kúsok. Na začiatku sa dajú za dosť nepravdepodobných konšpiračných udalostí dohromady zdanlivo vyšinutý ruský supervojak, strapatý vulgárny americký novinár a africký povstalec proti socialistickej vláde nejakej africkej diery, aby sa po značnej okľuke a extrémnom ideologickom prerode opäť stretli a dorazili tie kubánske a československé zlodušské vojská, ktoré tu po Sovietoch držia patronát. Škoda príliš výbušného a málo naozaj akčného finále.

Černý orel (1988)

Skoro až bondovský film, ktorý má (okrem totálnej tuposti) hlavný problém v tom, že Kosugi nemá charizmu a nevie hrať a to, v čom je naozaj dobrý - teda mlátičky - zohráva vo filme len malú úlohu. JCVD ho tu valcuje vo všetkých ohľadoch a nás vôbec neprekvapuje fakt, ktorý z nich sa bez ohľadu na svoje fyzické schopnosti stal svetovou hviezdou akčného filmu.

Uncharted (2022)

Dlho som si vravel, že veď je to v pohode a čo vlastne proti tomu všetci majú, asi fanúšikovia hry a veď dobrodružných veľkorozpočtových naháňačiek za pokladmi nie je nikdy dosť, tak sa už len stačí zmieriť s tým, že už nie som malý chlapec, v ktorom to vyvoláva bezbrehé nadšenie... Ku koncu dokonca čumím, že teda námornú bitku vo vzduchu a k tomu s 500-ročnými loďami som skutočne ešte nevidel. Ale čím viac nad tým rozmýšľam, tým menej presvedčený som o svojej prvej vete, pretože to je celé také nejaké mdlé a nijaké, nič moc zrežírované... Čo mi ale skutočne vadí je tá stupidita scenára, podľa ktorého objavia tajnú stredovekú chodbu v nočnom klube, ktorej 500-ročný mechanizmus je prepojený s fontánou spred 20 rokov a hneď za ňou je 2000-ročná rímska hrobka, do ktorej sa dá vidieť z ulice cez poklop kanála! Toto proste neprehltnem. Nezachraňujú to ani herci, keď ešte aj Wahlberg vypadá, že ho to vôbec nebaví, Holland mi tam vôbec nesedí a Banderas je vlastne zbytočný, len na okrasu. Ženy naopak na okrasu nie sú, čo by som obvykle uznal ako plus, že tam nie sú nejaké fifleny, ale tu ma ešte aj to rozčuľovalo. No neviem... – keď si vezmem, že v tom mal pôvodne prsty Carnahan! Napokon nie je uvedený ani v titulkoch, no tak sa mi vidí, že tých pár dobrých nápadov, čo tam bolo, pochádza z jeho hlavy. Mali mu to nechať!