Dubček (2018)

Film Dubček: krátka jar, dlhá zima pojednáva o významnom období v dejinách Československa. Úvod filmu je venovaný počiatku roka 1968, kedy už bol vo funkcii prvého tajomníka ÚV KSČ Alexander Dubček, postupne mapuje jeho snahu o zavedenie socializmu s ľudskou tvárou, jeho rozhovory s Leonidom Brežnevom a nakoniec sa dostáva až ku dňu 21. augusta 1968, kedy došlo k vstupu vojsk Varšavskej zmluvy na územie Československa. Počnúc týmto dňom je vo filme trefne vyobrazená morálna dilema Alexandra Dubčeka o rozhodnutí podpísať tzv. Moskovský protokol a de facto tým schváliť prítomnosť cudzích vojsk na území Československa a potvrdiť nástup obdobia normalizácie spojeného so snahou o zrušenie akýchkoľvek reformných snáh o demokratizáciu komunistického režimu v ČSFR. Vo filme sa taktiež dozvedáme o tom, akú významnú úlohu v celom tomto procese zohrali osobnosti, ako boli Vasiľ Biľak, Gustáv Husák či František Kriegel. Výkony hlavných postáv sú presvedčivé, prostredie je komorné a skvelo naaranžované, čo potvrdzujú aj archívne zábery z daného obdobia. Pre každého, komu nie sú ľahostajné dejiny nášho národa je tento film povinnou jazdou. Tých 85 minút totiž zbehne ako voda a človek si po dosledovaní filmu uvedomí, akú hodnotu má v súčasnom svete sloboda.

Nepřemožitelné zlo (2005)

Menej známy, no vcelku pôsobivý horor so zaujímavou zápletkou a prekvapujúcim koncom. Záporná postava vykreslená dokonale.

Narcos (2015) (seriál)

Vynikajúci seriál z prostredia života drogových kartelov v Kolumbii. Prvé dve série sú venované Pablovi Escobarovi z Medellínu a jeho postupnej ceste od malého obchodníka s drogami až na najväčšieho narkobaróna v novodobých dejinách. Tretia séria následne pojednáva o fungovaní kartelu Cali, ktorý po smrti Escobara prebral prvé miesto v obchode s drogami v Kolumbii. Všetky tri série skvelo zobrazujú spôsob, akým fungujú drogové kartely, ako si dokážu skrz svoje finančné obnosy kúpiť ľudí na najvyšších miestach politiky a polície a ako dokážu za svojou nelegálnou činnosťou za každých okolností zahladiť stopy. Proti nim však stojí hŕstka nepodplatiteľných bojovníkov proti korupcii a zločinnosti, ktorá za účelom dosiahnutia spravodlivosti neváha položiť aj svoje životy. Seriál Narcos výborne dokumentuje tento boj vo vnútri Kolumbie, a to aj s prispením Spojených štátov amerických, pričom okrem vyššie uvedeného, skvelo vykresľuje pozadie drogového biznisu vo svete. Celková atmosféra je navyše trefne dotváraná archívnymi zábermi z daného obdobia a komentárom, vysvetľujúcim potrebné súvislosti.

Děsivé dědictví (2018)

Veľmi netradičný horor, ktorý je charakteristický zaujímavým a svojským štýlom rozprávania deju. Prvá pol hodina dobre nabudí na záverečné vyvrcholenie, ktoré však napokon neprichádza. Skôr mi to prišlo akési chaotické, na základe čoho som sa v deji častokrát strácal. Čo sa však filmu uprieť nedá, sú nadštandardné výkony hlavných postáv, ktoré len svojimi pohľadmi a mimikou u vás dokážu vyvolať pocit strachu. Celkovo ma však tento film neohúril tak, ako by som čakal a ako bol mnohými kritikmi vychvaľovaný.

Sedmilhářky (2017) (seriál)

Vynikajúci seriál so skvelým hereckým obsadením. Celú sériu dáte na jedno/dve pozretia, je to naozaj namotávka. Vrelo odporúčam!

Blok 99 (2017)

Veľmi zaujímavý film z väzenského prostredia a Vince Vaughn v životnej role. Milé prekvapenie.

Občan X (1995) (TV film)

Skvelý autobiografický film o jednom z najmasovejších vrahov v dejinách (kam sa hrabe oveľa populárnejší Charles Manson). Andrej Čikatilo, známy aj ako Rostovský rozparovač, počas svojho 8- ročného vyčíňania zabil 52 mladých ľudí (väčšina z nich nemala ani 17 rokov) a dlhé roky unikal polícii a vyšetrovateľom, ktorí už boli miestami bezradní. Mohli si však za to do istej miery aj sami, keďže si vôbec nechceli pripustiť, že by v Sovietskom zväze mohol v tom čase vyčíňať vrah podobného rangu, a preto zamedzili medializácii tohto prípadu, personálnemu posilneniu policajných zložiek podieľajúcich sa na vyšetrovaní, ako aj spolupráci s americkou FBI. Ktovie, koľko mladých životov tým mohli ušetriť, nebyť ich vlastnej pýchy a nadutosti... Každopádne, samotný film je veľmi kvalitným psychologickým rozborom motívov a hrozných činov tohto masového vraha. Potešili taktiež nadpriemerné herecké výkony hlavných predstaviteľov, ako aj trefné dobové vyobrazenie vtedajších pomerov v Sovietskom zväze. Slušné 4*.

Vražda v Orient expresu (2017)

Film Vražda v Orient Exprese je mysteriózny thriller z pera jednej z najlepších autoriek detektívnych románov - Agathy Christie. Priznám sa, knižnú predlohu som nečítal, ale ak je minimálne taká dobrá ako film, mám sa veru na čo tešiť. Čakal som, kto sa ako prvý odhodlá natočiť novodobé celovečerné filmové spracovanie niektorého z jej diel a musím uznať, Branaghovi sa to podarilo na výbornú, a to tak po režisérskej, ako aj hereckej stránke. Napätá a podmanivá atmosféra, zasnežené prostredie Balkánu, skvelé herecké obsadenie (Johnny Depp po rokoch konečne v zaujímavej role, potešila aj Penelope Cruz, no najviac jednoznačne exceloval Hercule Poirot v podaní Kennetha Branagha), vynikajúca zápletka umocnená postupnou gradáciou deja a zimomriavky vyvolávajúca hudba, vytvárajú z tohto filmu jeden z najlepších skvostov v rámci svojho žánru. Do posledného momentu divák netuší, kto je skutočným vrahom, takže napäto sleduje dej, aby mu neunikol žiaden detail. Tých 120 minút teda naozaj zbehne ako voda. Pre mňa, jeden z najlepších počinov tohto roku. Ďakujem Branaghovi a teším sa, že podpísal kontrakt na sfilmovanie ďalšej svetoznámej knihy od Agathy Christie - Smrť na Níle.

Milk (2008)

Film O Harveym Milkovi - o prvom senátorovi v USA, ktorý sa priznal k svojej homosexuálnej orientácii, čo bolo v 70-tych rokoch neprípustné a homosexuáli boli v tom čase ostro prenasledovaní a spoločnosťou odsudzovaní. Film vykresľuje jeho celoživotný boj za práva gayov, ktorý sa napokon skončil tragicky. Zanechal však za sebou mimoriadne silný odkaz, čoho dôkazom bol aj 30 000-vý pochod ulicami mesta New York po jeho zavraždení na znak úcty k tomuto človeku. V podaní Seana Penna bol Milk nesmierne charizmatický a dokázal svojimi rečníckymi schopnosťami strhnúť davy. Že ho takto stvárni práve Sean Penn, ktorý je charakteristický predovšetkým svojimi akčnými a drsnými postavami, to som naozaj nečakal, o to viac zaslúžený Oscar. Milé prekvapenie. 4*

Temná věž (2017)

Ak by som sa mal odosobniť od toho, že je to natočené na motívy knižnej série Stephena Kinga, tak to ako béčkový fantasy film bol na priemernej úrovni. McConaughey a Elba sú vo svojich rolách charizmatickí, cestovanie v jednotlivých svetoch, ako aj ich celkové vyobrazenie je na slušnej úrovni. Čo ma však najviac mrzí, je dejová línia, resp. povytrhávanie niektorých knižných scén a ich splátanie do krátkeho 90 minútového filmu. Keďže kníh zo série Temná veža je mnoho a samotný King ich písal takmer dve dekády, tak ak už niekto uvažuje o ich sfilmovaní, rozhodne by som zvolil cestu seriálu, keďže bezpochyby je čo vyprávať a som presvedčený o tom, že by to po kvalitatívnej stránke zožalo oveľa väčší úspech.