Minulé životy (2023)

Niekomu môže tento film pripadať jednoduchý a sentimentálny. A možno takým aj je. V prvom rade je však absolútne reálny, súčasný a výkony oboch hercov velmi prirodzené a uveriteľné, čo nepovažujem za bežný štandard. Ak sa toho počas filmu nedeje príliš veľa a postavy nereagujú prehnane a afektovane, zrazu máte možnosť všimnúť si každý detail, výraz tváre a v tom vidím niečo krásne. Ak viete oceniť "obyčajné" veci, tak ste vyhrali :)

Risiken & Nebenwirkungen (2021)

Veľmi slušná komédia, akých som v poslednej dobe nevidela veľa. Odporúčam.

Mzda strachu (1977)

Originalnu verziu som zatial nevidela, takze z mojej strany to bolo bez porovnavania a mozno je to tak aj lepsie. Obdivujem reziserov, ktori nepotrebovali specialne efekty (alebo ich vyuzivali len minimalne) na to aby vedeli v cloveku vyvolat pocit napatia, strachu a zaujmu. Vzdy ked sa mi podari k takemuto filmu dopracovat, pocit z neho vo mne doznieva aj par dni a Mzda strachu je urcite jednym z nich. (Mimochodom velka zasluha na atmosfere filmu patri vybornemu soundtracku) Pre mna tak isto prvy film so Scheiderom a na zaklade jeho vykonu, verim tomu, ze nie posledny. Urcite odporucam.

Osm hrozných (2015)

Tarantinove filmy su specificke tym, ze uz pred zaciatkom filmu je divakom jasne, ze vsetky alebo aspon vacsina postav umrie. Otazne je iba ako velmi krvavo. V tomto smere ziadne sklamanie. Bez ohladu na to ako velmi kvalitny je film aj po hudobnej, scenaristickej, kamerovej a ostatnych strankach, vsak musim jednoducho a neodborne povedat ze som sa miestami nudila. Ziadny z jeho filmov som nevidela iba raz, pri tomto to ale tak asi ostane. Film tak isto hodnotim ako neumerne dlhy v pomere k jeho pointe/pribehu.

Ed Wood (1994)

Viera v niečo čo robíte aj keď vám neverí nikto iný je vlastnosť, ktorú mám na ľuďoch najradšej :)

Lost Highway (1997)

Lost Highway bol prvým filmom od Lyncha, ktorý som videla. Zmenil môj pohľad na film ako taký a aj kvôli tomu bude mať u mňa vždy osobitné miesto.

Mazací hlava (1977)

Môžem spokojne vyhlásiť, že som sa úspešne zaradila medzi šťastlivcov , u ktorých po dopozeraní (alebo už aj po takých 10 minútach pozerania) filmu nadobudol význam slova nechápem nový rozmer. Myslela som si, že viem do čoho idem. Nakoniec som však bola rada, že ma počas filmu neporazilo a ja ešte viem ako sa volám :D. Na prvé pozretie mi to veľký zmysel nedalo. Počkám, kým mi klesne pud sebazáchovy a ja budem schopná pozrieť si to znova. Potom ma možno nejakým zázrakom osvieti, pochopím o čom to je a budem môcť zomrieť :D. A hodnotenie 4? Lynchovu tvorbu jednoducho milujem, dokáže vytvoriť atmosféru tajomstva, záhady a to v tomto prípade aj s minimálnym využitím dialógov a koniec koncov, stále ma asi bude fascinovať najviac to, čomu nerozumiem. :)

Místnost sebevrahů (2011)

Odcudziť sa spoločnosti nie je vôbec také ťažké ako by sa mohlo niekomu zdať. Prečo sa radšej neskryť niekam, kde vás nikto nesúdi. Neviete či ste sa vybrali dobrou cestou, ale nevadí vám to. Našli ste niekoho, kto vás chápe a to stačí. Veď čo je to vlastne tá realita. Z filmu som mala protichodné pocity. Niekedy by som bola radšej oceánom, lenže potom si uvedomím ...it´s not truth that you have nothing to lose. Niektoré filmy sú svojim obsahom tak silné, že ma ani nenapadne zamýšľať sa nad ostatnými aspektami. Strih? Kamera? Neviem a nechcem vedieť o prípadných nedokonalostiach či chybách.

Veronika se rozhodla zemřít (2009)

Najvyššie hodnotenia dávam filmom, ktoré mi prídu dokonalé a niečo vo mne zanechali. Tento film bezchybný nie je, viem, ale druhé kritérium spĺňa a mne to zjavne stačí. Hovorila som si, že do komentárov nebudem písať citácie, ale predsa len. "Hasn't anyone else noticed that everyone has gone totally insane?" Každý si niekedy pripadá sám, nepochopený a s iným pohľadom na svet ako majú všetci ostatní. Až takí výnimoční však našťastie nie sme.