Malý upírek (2020)

Roztomily francouzsky pribeh o detskem upirovi, ktery se nudi a chce si najit lidskeho kamarada. K tomu si pridejte vzdusne kostlivcove piraty, lasku, vasen, zarlivost, vselijake priserky a hru s horrorovymi klise a mate fajnovou zabavu sice spise pro deti, ale nudit se nebude ani lecjaky dospely.

Za maskou Nó (2020)

Ve 4 minutách se Vám před očima rytmicky (za pomoci perkusoveho doprovodu) vystrida skoro 3 500 masek ruznych kultur a historickych obdobi i ucelu a to v takovem sledu, ze z toho az chytnete chut si zachytracit na tema globalizace, vyprazdnenost symbolu a kyho vyra.

Atypický (2017) (seriál)

Serial Atypical se venuje dospivajicimu klukovi s poruchou autistickeho spektra a jeho rodine a okoli, ktery se snazi vyznat a uchytit ve svete a poznat lasku psychickou i fyzickou. Dlouho jsem nevidela tak prijemne feel good dilo, kde se navic uvedena jinakost nepouziva jen jako rekvizita, ale jako prirozena soucast zivota, ktera dej posouva dal. Nekdy ho odlehci, nekdy naopak a obcas je zdrojem ve vysledku jemneho humoru, ktery vsak neni trapny. Fakt mi to prijde vylozene balzamovaci na dusi, jakkoli dokazu pochopit ze jde ve vysledku o pohadku. Ale i pohadky nam muzou byt inspiraci, no ne?

Bílý lotos (2021) (seriál)

Další satirický komentář k rozežranosti a zároveň citlivosti západní civilizace, ovšem podaný s exotickou lehkostí. Každý charakter je tam zástupce jiné neurózy nebo problematiky a každému chcete dát pár facek. Ale dohromady to funguje.

K zemi hleď! (2021)

Smutně vtipný a velice aktuální komentář k současné společnosti nabitý skvělými herci. Je to super, k zasmání, k nasrání i ke smutku, ale asi jsem čekala něco víc, možná ve smyslu odvážnosti v ironii a sarkasmu. Musím si ten film ještě trochu zpracovat. Ale dobrý to je.

Čas (2021) (seriál)

Sean Bean sice nezemře, ale zase ho zavřou za katr. A tam neví co se sebou, trápí ho svědomí a Vy se spolu s ním snažíte sžít s tím tísnivým místem plném nemorálnosti a specifických pravidel. A nemůžete se odtrhnout.

Mare z Easttownu (2021) (seriál)

Ultimátní herecký výkon Kate Winslet a konečně normální ženská jako hlavní postava se svými chybami a nesnesitelnostmi v mainstreamu, a skvělá detektivka. Ovšem bez Kate by byla poloviční, na poli žánru krimi se stanou nebo stali legendami jiné série.

Kryptozoo (2021)

Hipisacka psychedelicka ujetost zalozena na premise, ze vsechny mytologicke bytosti (a par nove vymyslenych) existuji, ale musi se skryvat, neb jsou zadanou polozkou na cernem trhu a v armadnich slozkach. Existuje ale misto, utulek v podobe lunaparku, kam je hodne zeny svazeji a chteji jim vytvorit bezpecny prostor a zaroven naucit spolecnost je prijimat. Samozrejme vinou ruznych udalosti tato naivni predstava vezme brzy za sve, ale pomoci dejoveho oblouku, ktery teda nema obdoby. Povazte... jit na rande do lesa se svoji laskou, kterou nasledne probodne jednorozec, ktereho pak umlatite sutrem, to zamava i s otrlou povahou. Hlavni hrdinky nasledne resi pomerne zasadni tema, do jake miry ony pomahaji bytostem, jestli ty o to vubec stoji a jestli jejich prehnana pece neznamena zaroven pro ty vzacne tvory ztratu svobody. Film ma vtahujici atmosferu, ale pripravte se na to, ze se chova a vypada jinak nez standardni animak. Chvile Vas bude stvat, chvilemi ne, ale vlastne stoji za to ho videt. A nemyslim si to sama - tvurci s nim vyhrali Sundance napriklad.

Smolný pich aneb Pitomý porno (2021)

První film, na kterém jsme byli po dlouhé době, kdy byla kina zavřená a rovnou takový barevný flákanec do ksichtu celé společnosti. Je to ujeté, barevné, pravdivé, brutálně to střídá tempa i způsoby vyprávění až se na nějaký příběh úplně vykašle. Pokud tomu filmu dáte šanci a nebudete na něj koukat pomocí Aristotelovských pouček nebo klasické výstavby dramatu, tak Vám rád něco předá. Nebo taky ne.

Byl by to hřích (2021) (seriál)

JE TO FAKT HŘÍCH? Chtít se bavit a žít. Tahle nová minisérie od HBO mě dostala. Nejen, že to je skvěle napsané, zahrané a vizuálně i hudebně fakt 80´s, ale pod tou chvílemi lehkou formou se rozehrávají témata jako přijetí (sebe sama, nemoci, nebezpečí, odlišnosti), tak odmítnutí (sebe sama, nemoci, nebezpečí, odlišnosti), viny, trestu a hlavně lásky a to jak fyzické, tak přátelské, platonické. Ten kontrast mezi stoupajícím pocitem ohrožení (kdy si infekce bere jednoho po druhém vaše přátele) a ještě dalším odmítnutím společnosti i systému s touhou žít naplněný a radostný život je odzbrojující.