Vykopávky (2021)

Velmi příjemná feel good retro jednohubka.

Moje slunce Mad (2021)

je i mym sluncem. Podarilo se mi behem jednoho dne videt v kine v predpremierach dva filmy, na ktere jsem se na podzim tesila uplne nejvic. Vcera jsem byla nadsena z Duny a musim s potesenim konstatovat, ze spokojenost trva i po tomhle ceskem animovanem filmu, ktery se nove take zapoji do oscarovych boju. A naprosto pravem, i s ohledem na jeho uspech v Annecy. Vizualno a charakterova animace jsou naprosto skvostne. Jemna mimika pomoci par linek spolecne s dokonalou iluzi horkeho, prasneho Kabulu plneho hluku proste funguje. K tomu pridejte citlive vypraveni (ktere navic mnohdy nepotrebuje plytka slova, ale naopak pouziva lyrictejsi pocitove vsuvky) o lasce, stretu kultur i osobnosti a predsudku a jejich prekonani a mate hit. Spousta lidi mozna zapomnela, ze “animaky” nejsou jen vesele filmy pro deti nebo dospivajici, ale mohou zpracovavat (coz my co jezdime na Anifilm vime) ruzna narocna temata casto emocionalneji a hloubeji nez hrane filmy. Dovoluji si tvrdit, ze hranou verzi bychom v CR nezvladli. Uz jsem to tu psala a pisu to zas, davejte si pozor na ceskou animovanou tvorbu! Evidentne nas cekaji plodne casy. Hura! A ano, brecela jsem. Ale to je u me celkem bezny jev no. 😀 PS: Jasne ze nedavne udalosti v Afganistanu filmu dodaly jeste dalsi rozmer, ale to je u takto dlouho pripravovaneho snimku fakt jen zvlastni nahoda.

Myši patří do nebe (2021)

Jasne, po technicke a vytvarne strance je to nadherna a propracovana zalezitost. Co me ale dostalo je fakt, ze jsem konecne videla cesky film (je jedno ze animovany, proste cesky), ktery je nabity emocemi, kde si udelate vztah s postavami a treba se i zamyslite nad tim, co Vam chce rict. Protoze on chce neco rict. S lehkosti vypravi o pratelstvi, strachu, konecnu i nekonecnu. Ano, chvilemi je to pateticke, chvilemi mozna trochu infantilni, ale za sebe rikam, ze to nevadi. Takze hura! Cesky film nezahyne, jen ho mozna ozivi animovane filmy.

Duna (2021)

DUNA ZA CERSTVA Prave jsem prisla z pulnocni, prvni ceske verejne, projekce Duny. Sedim doma na balkone, koukam na nocni nebe a potrebuju sdelit jak je ten film dobrej. I kdyz se prakticky jedna o skoro trihodinovou expozici.  Musim podotknout, ze jsem videla Lynchovu verzi (kterou on sam nema rad, ale ve vysledku je to svym zpusobem kultovni bizar) a z predsevzeti precist knizni predlohu pred timhle filmem se stalo zatim cca sto stranek (ano, jsem asi uz stara a jak lehnu s knizkou, usinam). Takze vyhodou bylo, ze jsem se neztracela, znala zakladni pojmy a mohla si uzivat film a cekat jak ktere prvky a udalosti hudou ztvarneny. Vysledkem je pocit, ze jsem hodne dlouho nevidela blockbuster, ze ktereho bych odchazela nejen vyhucena fyzicky (vizualni a hudebni stranka je proste skvostna), ale i mentalne.  Svet Duny, kdyz mu date sanci, Vas naprosto pohlti a nakonec vyplivne s pocitem, ze chcete jit jen na zachod, napit se a okamzite videt pokracovani. A je uplne jedno, jestli vite jak to cele dopadne nebo se bude dal vyvijet. Proste chcete v tom svete byt, i kdyz Vas pali pisek v ocich a nekdy mate pocit, jak kdybyste meli na krku prilozeny Gom Jabbar, a poznavat ho dal spolu s hrdiny. Kazda postava ma, i pres treba maly prostor, svuj charakter a neni Vam lhostejna.  Ve vysledku je ten film pomaly a komorni, ale zaroven opulentni. Citite z nej, ze kazda designova malickost je promyslena. Ze si evidentne dal nekdo praci s celkovou atmosferou, ktera pracuje s prvky vzdalene budoucnosti pozemskeho lidstva, ktere nejak zmutovalo a Vas desne bavi hledat naznaky ci odkazy k nasi soucasnosti (jakoze videt a slyset skotske dudy v ramci kolonizace cizi planety cca 10 000 let dopredu… wtf?). Behem tech asi dvou a pul hodin me ani jednou nenapadlo, ze bych nekde neco zktratila nebo ubrala. Naopak, chci rezisersky sestrih a vic detailu.  Takhle… neni to asi film pro kazdeho. Kdo jde to multikina nateseny na plytce megalomanskou space operu nebo proste vesmirnou strilecku, bude mozna zklaman. Ale o tom proste ani predloha neni.  Zkracene. Je to proste skvely film, tesim se na dalsi dil a jen budu doufat, ze se z toho nestane dalsi francizova pakarna. Myslim, ze by snad nemusela, vzhledem ke slozitosti predlohy.    Doporuceni: pokud nevite o Dune vubec nic, prolitnete si pred projekci aspon heslo na wiki. Fakt to pomuze.  Asi jen tak neusnu. 😳😂

Terminator Genisys (2015)

"Já jsem Rimmer od toho Listera, co si vzal Kochanskou. Odtud dál to začíná být drobínek nepřehledné..." Tato hlaska z Cerveneho trpaslika mi sla hlavou po celou dobu filmu. Kdyz jsem prestala sledovat pribeh, logicke lapsy a zacala ignorovat ty scenaristicke veletoce, docela jsem si fim uzila. Clovek nesmi proste moc premyslet. Ale byl tam Arnold, ktery si ze sebe docela obstojne dela prcu, coz je mi sympaticke. Nic to ale nemeni na faktu, ze z Terminatori sagy pro me existuje vlastne jen jednicka a dvojka. Ostatni (pro me dosti sterilni) dily uz nemam potrebu nikdy videt.... PS: Nikdy v zivote by me nenapadlo ze uslysim Sarah Connorovou rikat T800 "tatko".

Pterodaktyl (2005)

Pátá hvězda za Petra Jákla a jeho stylovou smrt.

Nic proti ničemu (2011)

Na můj vkus příliš programového amatérismu. Závěrečná scéna honičky super.

Zneužívaný (2011) odpad!

Podle mého trapné a amatérské zneužití zneužívání. To tam vůbec nemuselo být a už vůbec ne v tak necitlivé a vulgární formě. Kdyby si autorka vymyslela jinou historku na kterou napasovat hlavní téma, mohlo to dopadnout lépe. I když nevím nevím. Na mě to celé působí jako self promo, nemohu si pomoct. A po debatě s autorkou ještě více. Sledovat tenhle film bolí a to něco vydržím.

Trhák (1980)

Tenhle film mě vždycky bavil, ale až teď když jsem ho viděla po dlouhé době jsem ho dostatečně pochopila a ocenila. Pro mě hodně povedená absurdní parodie o filmařích i době. Kritiovat hudbu ani taneční čísla dostatečne nejde, protože je to prostě sranda. Zvlášť doporučuji zaměřit se na mladou "Uriel" Janu Kratochvílovou a Michala Tučného a jeho Když dítě škrtne zápalkou:)