Ace Ventura: Zvířecí detektiv (1994)

Úroveň zápletky "Hľadá sa Vločka " ako z Troch pátračov, ale o to tu nejde. Jim a jeho one-man-show attackuje bránicu tak nekompromisne, že museli meniť farbu aj susedia maturitného ročníka 36´. Scénky ako doručovateľ balíčka, vstupný pohovor do blázninca, koncert Cannibal Corpse sú naprosto vražedné. Jim touto ikonickou postavou dosiahol osobný vrchol komickosti. Nikdy predtým ani potom už nemali jeho eskapády tak silný dopad.

Ace Ventura 2: Volání divočiny (1995)

Ace Ventura sa tento raz vydá na čierny kontinent, aby znovu nezostal kameň na kameni. Misia "hľadá sa biely netopier" však za tou starou zaostáva. Nie, že by Afrika nemala čo ponúknuť, veď ide o raj zvierat, alebo Jim stratil zmysel pre humor, jeho kadencia výrazov je znovu obdivuhodná. Lenže toľko odkazov, narážok a dobre natočených gagov je pozliepaných tak nesúvislo, prvoplánovo a chaoticky, že príbeh v konečnej podobe stráca vlastnú tvár. Zábava je to stále nadštandardná, trebárs tá s pôrodom nosorožca by ste hľadali konkurenta asi márne. A že pokračovanie neprekoná originál nesmúťte, "bombový tuniak" pobaví čo je základ a možno príde aj Cliffhanger.

Adaptace (2002)

Scenár o písaní scenára si zakladá v troch štvrtinách na originalite a v tej poslednej na klišé. Po prvom zhliadnutí mi to vadilo, po druhom mi to vadí tiež, ale už si myslím, že tomu tak bolo zámerne. Vidím v tom isté zrkadlo dvoch bratov- dvojčat, z ktorých prvý- originálnejší sa pasoval s netradičnou knižnou predlohou od jej samotného počiatku, aby mu ten druhý- béčkový, skrátka protipól, pomohol s jej záverom. Zaujímavý počin, ktorý núti na film myslieť aj po jeho skončení i keď jednou z myšlienok je aj tá, či nešlo len o dobre natočený blábol. Možno budem vedieť viac po treťom pozretí.

Addamsova rodina (1991)

Addamsovic rodinka nesklamala ani vo farbách a v celovečernej verzii. Lurch síce neprednesie svoje čarovné “zvonili ste?“, vlastne okrem hrrr z neho nevyjde nič, ale to je v poriadku. Zápletka o stratenom Festerovi zaujala, rovnako s ňou celá hromada morbídnych nápadov s niekoľkými geniálnymi momentami. Vyzdvihnem iba šialenú choreografiu tanečného čísla Mamuška či školské predstavenie s useknutými končatinami a striekajúcou krvou až do tretieho radu. Miestami som mal dojem, že Sonnenfeldovi asistuje sám Tim Burton.

Addamsova rodina 2 (1993)

Pokračovanie už stojí v hlbokom tieni predchodcu. Zápletka s vražednou pestúnkou čo si spraví zálusk na Festera predznamenáva ďalšiu pohodovú jazdu. Lenže tá sa rozbieha pomaly a s vedľajšou líniou z letného tábora zbrzdí tempo úplne. Ku koncu sa navyše dostaví záverečný hrebíček do rakvy v podobne romantického vzplanutia so všetkými škaredými vecami čo na filme nemáme radi. Skrátka rozprávková zaľúbenosť mládeže bez nadsázky, presný opak štýlovosti Gomeza a Morticie. Popravde, že s niečím tak lacným vyrukujú práve Addamsovci som nečakal. Ešteže tento diel zachraňuje zopár dobrých hlodov.

After: Polibek (2019)

Ale áno, 15-ročné budú z toho navlhnuté ako žocha. Ten chalan čo stvárnil Hardinga je ukážkovým príkladom z plagátov, aké na dverách pomaly preberajú štafetu po cukríkoch z Tvajlajtu. Lenže bacha, tento má aj správne návyky, s frajerským kukučom parafrázuje úryvky zo slávnych románov, flámuje ale nechlastá a vo voľnom čase relaxuje pri jazere. A že je rebel ako Travolta za mlada a že to tou frajerinou poserie a za dažďa sa bude kajať z hriechov, tak na to môžete vziať jed.

After: Přiznání (2020)

"Hodná dívka Tessa a tajemný Hardin" sa píše v obsahu, no nenechajte sa zmiasť. Ona je štvrť filmu nadrbaná a polovicu vyzlečená a on? On je zas pol filmu nasraný. Film mi ale čosi pripomínal, niečo čo som videl už v minulosti. Ak sa mocne zamyslím, tuším to nieslo v názve Temnotu, ale nešlo o horor. Teda horor v pravom slova zmysle. Aj vtedy každých 15 minút vstupoval do deja sex, aj vtedy bola ona tá ambiciózna a on ten nechutne bohatý a aj vtedy sa pre dramatizáciu používali vtipné roztržky ústredného páru a ich blízkych. Všetkému teraz nasádza korunu zvrat s bezdomovcom ako keby strihnutý z nejakej paródie, ktorý už popravde nebol ani vtipný. No mám dobrú náladu a manželke sa to asi páčilo, tak nebudem zlý.

Aftersun (2022)

Niekomu stačí fotoalbum, Charlotte si natočila film. Film, aký do našich končín dorazil rok po premiére v Cannes a polroka po premiére v US. Skrátka sa tu z ničoho nič objavil, tak si ho v krátkosti predstavme. Ide rýdzu artovú záležitosť, aká cieli na pocit. Tým, že už máte kde-čo napozerané v neistote čakáte, že sa v tureckom rezorte dačo pokazí a len odhadujete čo a kto za to bude niesť vinu. Aj napriek dlhým zdanlivo zbytočný záberom, je tu indícií na to dosť. Lenže ako si dovolenka bez all inclucive plynie, vy zisťujete, že je to skutočne len spomienka jednej mladej ženy na posledné bezstarostné chvíle s otcom. Ten pravdepodobne dal dohromady všetky nasporené úspory, dobil digitálnu kameru a potlačil nevyliečenú bolesť z manželstva, v ktorom moc toho nevyšlo. Nečakajte však žiadne emočné výbuchy, dejové zvraty ani rozuzlenia, čo si vás počká, bude zvláštna príchuť melanchólie odetej v habite nezávislej filmárčiny so silným osobným rozmerom.

After: Tajemství (2021)

Tejto sérii sa čoraz viac hodí prívlastok Fifty Shades for Kids, v pikantných scénach totiž zostáva najhorúcejším momentom odbalenie kondómu zubami. Aj by som ďalej varoval pred spoilermi, ale dej tu nie je žiaden, skôr iba situácie. Mladý Hardin sa zlostí na otca Tess, v reštaurácii žiarli na čašníka, lebo s ňou flirtuje o cestovinách, ako umrčaný fagan sa urazí aj na samotnú Tess, sto rokov pred ich vzťahom ľúbila iného a nech toho nie je málo vybuchne aj na mamku, večer pred jej svadbou ju na kuchynskej linke obrába niekto iný ako ženích. A mamka s nohavičkami na kolenách? Vraj to nie je tak ako to vyzerá  :) Táto reakcia ma pridusila viac než kvitnúca palina za sparného leta, no to som ešte netušil, že si len scenárista pripravuje pôdu pre svoj veľký zvrat. A ten vysvetlí tak, že ho nevysvetlí, lebo film končí. A keďže som celý čas omylom za Hardinovho otca pokladal niekoho, kto ním skutočne aj bol, tak si kladiem inú otázku, koľko sakra tých kníh ešte zostáva?

Agent bez minulosti (2002)

Kus poctivej filmárčiny a v rámci žánru jeden z mála prípadov, kedy by sa scenár zaobišiel aj bez akcie. Matt Damon čoby Jason Bourne si nevybral zrovna najpriaznivejšie obdobie, ale i napriek tomu dokázal uspieť. Film má precízne vystavanú skladbu príbehu, aký obracia karty jednu po druhej, čím udrží pozornosť až do záverečných tituliek. Pri opakovanej projekcii sa navyše netreba obávať menšieho zážitku, práve naopak, vďaka sledovaniu indícií je k videniu viac, než sa na prvý pohľad môže zdať. Najmä skrytý odkaz tomu nášmu domovu je až k smrti pravdivý.