Riddick (2013)

Twohy pochopil, že Riddickovi viac svedčí pozícia vyhnanca než kráľa, čo v regulárnom pokračovaní Kroniky trefne popisuje už v samotnom začiatku. Film sa tak spracovaním vracia ku koreňom, čím prináša späť atmosféru, drsnosť a Riddickov tak vlastný humor. Samotná časť, kde sa hlavná postava zžíva s tamojším nehostinným prostredím je fantastická, škoda len ďalšieho vývoja, kde sa na plátne ocitajú ďalšie postavy, ku ktorým si scenár nedovolí vypestovať akýkoľvek vzťah. Adrenalínovým vyvrcholením si snímka opäť napravuje renomé, najmä scéna Riddickovho výstupu na horu pri úteku pred krvilačnými beštiami je za doprovodu chorálovej hudby priam mystická * * * * * V Director's cut nám režisér otvára dvierka k pokračovaniu. Takmer stomiliónové tržby pri skromnom rozpočte rozhodne nebudú proti.

Carrie (2013)

Dve tretiny filmu sledujeme tínedžerskú drámu na tému šikana, aká je pre potreby nenáročného diváka odľahčená prípravou na školský ples. Film si plynie pozvoľna, skôr v komornom duchu, rozhodne však nenudí. V poslednej tretine sa dupne na plyn a aj keď finále eRkovo hľadí po duši, tak svojou preexponovanosťou zabíja predchádzajúce budovanie atmosféry * * * * * K videniu si je možné vybrať z dvoch verzií, ja odporúčam Blu Ray s alternatívnym koncom, aký hororovo poteší.

Jedna mezi oči (2012)

Stallone ako ho máme radi, čo nezabije zbraňou, päsťmi, pohľadom, to uzemní trefnou hláškou. Sly od posledného Rockyho natáča výhradne pre fanúšikov a v tomto prípade tomu nie je inak. Vedel, že táto štýlová, drsná žánrovka neosloví masové publikum, preto s premiérou počkal, kým neodpochodujú borci z Expendables 2 a tajne dúfal, že tak predstaví svoj nový počin čo najširšiemu publiku. Lenže práve odkladaná premiéra prispela k neblahej povesti, že s filmom niečo nie je v poriadku. Opak je ale pravdou a Sylvester nám 80te roky servíruje v tom najkrajšom možnom balení a čo je dobré nebojí sa krvi, ostrého slovníka či ľutovania obetí. Je len škoda, že na našom krásnom Slovensku nemáme viac pamätníkov a tak sme si tento film mohli vychutnať iba z pohodlia domova.

Páni Flatbushe (1974)

Nezávislačina so Stallonem z predžrebcovského obdobia. Vtedy bral Sylvester viac-menej len šteky, tu dostal druhý najväčší priestor pred kamerou a nezľakol sa ho. Svoje si odohrala celá banda stredoškolákov, ktorým flákanie a drzý kukuč nie sú cudzie. Sú bezprostrední, hvízdajú na kočky a s hrebeňom v kapse sa im nič nemôže stať. Teda zdanlivo nič, z čoho plynie hlavná zápletka. Film rozhodne nie je dokonalý, cítiť, že mal hlboko do kapsy, obraz je občas rozostrený, raz som zazrel filmový štáb, lenže tá úprimnosť a energia sú na nezaplatenie. Navyše je tu prítomná nákazlivá hudba a tona hlášok, kedy som prskal smiechom. Bežné situácie nepôsobia vatoidne ako napríklad v Pomáde. Je to film, ktorý som mal rád už na strednej škole. O to viac ma tešilo, že som vtedy DVDčko s českými titulkami raz objavil pohodené kdesi medzi zeleninou v Kauflande a po tom, čo si zaň predavačka vypýtala 30 korún, jej takmer vyznal lásku. Dnes ho nevymením za žiadné iné.

Rozsudek smrti (2007)

Z počiatku mrazivá dráma, ktorá cez prostrednú thrillerovú časť vyvrcholí v akčné krvavé inferno. A viete čo, funguje to na všetkých frontoch, Kevin Bacon je tu ako inak bezchybný.

Velký Gatsby (2013)

Neveril som vlastným očiam, aké nebyť dvoch Leových výstupov sa 2x takmer ponorili do seba. Štyrmi slovami by sa to dalo opísať ako "veľmi drahá navoňaná nuda", v ktorej sú hlavné postavy nezaujímavé, tie vedľajšie afektované, dej uspávajúci a hudba hlučná. Navyše hrdo odkazuje na terajšie publikum a predstavuje akýsi chaos v techno-rapovom balení zasadenom do 20tych rokov. Zbytočný a s výnimkou kostýmov absurdný pokus o štýlový prírastok.