• Thriller

Čtyři pírka: Zkouška cti (2002)

Wes Bentley má charismatu na rozdávání a některé obrazy s kontrasty světla a stínu podpořené nádhernou hudbou jsou podmanivé,ale čeho je moc,toho je moc. Jinak nuda nudoucí.

Foxfire (1996)

,,Škola zlomených srdcí" tentokrát ve filmovém hávu. A. Jolie i přes své tehdy rané stadium dokazuje, že jí mimik(r)y nesvědčí.

Zloděj životů (2004)

Na film jsem se rozhodla podívat se značnými obavami,-díkybohu na DVD-, jednak proto, že zde hraje Angelina Jolie, pro kterou slovo herečka se mi zdá zcela nedostačujcí, jednak proto, že film se nesetkal s příznivými ohlasy. Je mu vytýkána přilšná podobnost s thrillerem Sedm-viz ,,baterkové scény" v temných místnostech,apod. Může být. Ale závěrečná pointa je natolik předvídavá, ani ne tak pointa, jako totožnost vraha. Trefně tuto situaci popsal Ivan Peška ve své recenzi v Premiere-květen 04,str.89, kde sám sobě položil řečnickou otázku: ,,Pamatujete si na scénu z ADAPTACE, kde Donald Kaufman svého bratra Charlieho uzemní námětem na thriller, kde jsou vrah, oběť i pronásledovaný tatáž osoba? Až tak daleko na tom Zloděj životů, pokud jde o logiku, není, ale rozhodně se dostal nebezpečně blízko." Trefil se i do charakteristiky výkonu A.Jolie:,,Její mdlé herectví se většinu času redukuje pouze na to, že s různou intenzitou špulí pusu." Dvě hvězdičky za ,,znechuceného" Oliviera Martineze a sexy stárnoucího Tchéky Karya. :o)

Ryanova dcera (1970)

Film s tendencí jen tak nevyšumět z hlavy po jeho shlédnutí.... Sarah Milesová coby křehká a emotivní Rose Ryanová podává tak intenzivní herecký výkon, že tu její zakázanou lásku k jinému muži přímo cítíte. Christopher Jones coby traumatizovaný důstojník, který po boku Rose nachází pozdní štěstí a klid, nemá zde příliš mnoho prostoru, ale i tak uvěříte tomu, že tento bezmála zlomený muž je pro Rose tím pravým a osudovým. Robert Mitchum coby ,,humpolácký" (pro některé ženy) ,,drsný a mužný", ale zároveň citlivý, manžel Rose podává velmi snadno uvěřitelný výkon a hlavně, jeho role se naprosto odlišuje od jeho ,,westernových" rolí, čímž ukázal, že je výborným hercem. Film může být rozvláčný, ale když je tak nádherně lyrický, dojemný, sladkobolný, vášnivý, tragický, nemohu a zůstávám.

Aféra s náhrdelníkem (2001)

Kostýmní podívaná. Nic víc. Ani Hilary Swank jaksi nezapadá do koketního rokokového období. Film postrádá jemnost Amadea a koketnost Velmi nebezpečných známostí.

Telegrafista (1993)

Chudý telegrafista (Bjorn Floberg) miluje ženu z vyšší vrstvy (Marie Richardson). Jejich lásce je, jak už to bývá, stavěno do cesty mnoho překážek. Pikantní milostné drama,okořeněné mužným zjevem hlavního protagonisty a odvážnými sexuálními scénami, kontrastujícími s puritánstvím-,(protestanstvím?) norského venkova.Ti, kdož se rádi kochají krásou Marie Bonnevie ve vedlejší roli, přijdou na své.

Můj soused zabiják 2 (2004)

Nastavovaná kaše z polívčičky jedničky. Jestliže byla překombinovanost v jedničce překvapující, zde už je jen pouhou...a...ehm..trapnou rekvizitou. Tasemnicovitá komedie ,,made in hungary" o zabijákovi,který,světe div se, má co dělat, aby se udržel a nezabil svého soouseda-loosera. Ono je to těžké, když vám jdou v patách Gogolak,syn a syn.

Pan Wolodyjowski (1969)

Ráda bych dala pět hvězdiček. Jako malá jsem Sienkiewicze hltala, přečetla jsme od něj vše, prožívala jsem děje jeho románů. V rané pubertě mě film odvázal tím, nakolik byli herci podobní mým hrdinům, Kmiczic, Kryša, Baška, Michálek, Kosma a Damián...shrnuji všechny romány. Film je skoro věrnou předlohou, záludný drtič jménem čas tedy topáž nutil-a Hoffmana redukovat děj knihy - děj filmu na úkor srozumitelnosti chování postav. Krýša Drohojewská Barbary Brylské - velice výborné herečky - se chová jak totální pubinka, nepochopíme z filmu, co ji vedlo k tomu zamilovat se do Ketlinga. Ve filmu jsou si představeni jen jednou, střih-jiná scéna, střih- jiná scéna a opět Krýša, tentorkát s Baškou, kde Krýša oznamuje odchod do kláštěra. Proč??? Knihy neznalý divák na základě tohoto lehce naivistického zkratkovitého naravitismu s rádoby dramatikcým obloukem, za nějž si musí pracně dosazovat jisté inference, by film mohl lehce odsudit , což je škoda. Ano, působí to směšně, ale náhrada yb tu byla: Barbara Brylská i na tak malém prostoru velice zaujme, mela velmi kultivovaný projev, vznešenost, vdechla život nebohé Krýše - v knize je to modra puncocha na zabiti- živelnost a noblesu. Magda Zawadzká jako by vyskočila z knihy, přesně onen typ diblíka na zabití, který s prohlubující se láskou k M.W. se mění na typ osudové, razantní ženy, přýštící vitální smyslností a zemitostí. Není divu, že je to ona, která přitahuje "barbara" Azju. Film táhnou pánové Lomnicki a Olbrychski, zejména u Olbrychskeho je skoda, ze se nerozvinula dejova linie jeho lasky k Basce a plavackovsky osud. Olbrychski film naprosto krade pro sebe, Lomnicki mu tesne slape na paty, pomneme jeho krece v dialozich typu "Basko! Ty me mas opravdu rada!?" Casting se opravdu povedl. Skoda vynechane dejove linky s Evickou a pomstou jejiho bratra - hlavne, ze natazeni na kul si neodpustili. Hledani a tyrani Evicky je jedna z nejmurnejsich casti knihy, ktera me tehdy sklicila, nutno vsak chapat, ze to jde na ukor unosnosti delky filmu. Z toho se dobre poucila Potopa, ktera je rozseknuta na tri dily - presne jak kniha... Co se ocenit musí, to jsou záběry bitev, byt lehce usmevne, zejmena na konci, kdy pred kamerou probehne x-krat za sebou ta sama jizda. Nejlepší jsou kostýmy a samotné herecké výkony, nad nekterymi dialogy lepsi oko primhourit, preci jen zni lepe oramovane vazanym obalem. Oscilace mezi ctyrmi-peti, za pomrsene zkratky a výnechy jedna hvezda dolu...