Taxikář (1976)

Tak tenhle film mě bohužel hodně nudil. Suprový námět, který se však vůbec nepodařilo zpracovat. Scénař byl dost špatný (ani se nedivím, viz níže) a např. dějová linie s kandidátem na prezidenta vyzněla úplně do ztracena... Prvních 70 minut úplně o ničem a bez akce a zbylých 43 minut, s vyjmou 1 scény, taky. Nebylo to napínavé, ale nudné. V podstatě v tomhle filmu nebyla vůbec žádná pořádná zápletka, takže to bylo nesmírně utahané. Navíc ještě skoro dvouhodinová stopáž a nesrovnalosti, např. že by mariňák ve výslužbě neměl zbrojní průkaz? No, nevím... A vykreslení veterána z Vietnamu jako magora, kterému přepne mi taky moc nesedělo. To ale bude asi tím časovým odstupem od vzniku. Jediná pozitiva filmu byla skvělý Robert de Niro a vcelku slušná "temná" hudba. Celkově mě to nijak neoslovilo a bylo to spíše pod průměrem. Dal bych 3 za de Nira, ale hodnotím jako celek, takže 2. Pozn.: Paul Schraded napsal scénář podle své osobní zkušenosti, když se po přistěhování do Los Angeles nervově zhroutil, uzavřel se, nekomunikoval s okolním světem a oblíbil si pornokina. Mimochodem scénář napsal za pět dnů a na stole měl při psaní položenou nabitou zbraň jako inspiraci.

Ztracený prapor (2001) (TV film)

Takhle nějak si představuju válečný film. Vynikající atmosféra, rozumná míra napětí a přijatelná míra akce, dokreslená o příběhy jednotlivců. Divák má celou dobu dobrý přehled o bojové situaci, a tak chápe taktiku praporu v rámci zvolené strategie. Pohledy do týlu nejsou rušivé a naopak oboustraně dokreslují bojovou situaci. Takže tento snímek o Ztraceném praporu;, který vedl major Whittlesey v bitvě v Argonnském lese v severovýchodní Francii, je vynikajícím výpravným válečným filmem! Jednoznačně dávám 5 hvězd! Pozn.: Jediné, co jsem nepochopil, že na holuba, který nesl zprávu o tom, že dělostřelba dopadá do vlastních řad, nepřidali informaci o pozici, kterou pak letecky pracně získávali. A sentimentální slza na závěr z mého pohledu nemusela být. Přesto čest a díky všem těmto chrabrým mužům a autorům snímku, že nám nedávají zapomenout!

Elitní jednotka (2007)

Od filmu jsem očekával pořádnou dávku akce a "drive" od začátku dokonce. Bohužel zůstalo jen u očekávání. Námět byl vcelku dobrý, ale zpracování hodně vázlo. Navíc se mi nelíbil ani styl kamery, díky které se spoustu scén jevilo sice originálně, ale nepřehledně. U filmu jsem neměl ani pocit autentičnosti, což je u takového snímku hrubý nedostatek. Nakonec ani scénář nebyl nic zázračného a působil místy dost šablonovitě. Když už jsem asi po padesáté slyšel, jak kapitán (v roli vypraveče) diváka upozornil, že musí najít svého nástupce, který se vyrovná jeho dokonalosti, tak už mě to vytočilo, a to bylo znamení, že se z průměru stává podprůměr. Upřímně mě to nebavilo a pitomý konec to rozhodně nezachránil, takže 2 hvězdy za námět a snahu upozornit na bordel v brazilské policii.

Zkažená mládež (2007)

Tolik zvrácenosti v jednom filmu... Přesto je téměř jisté, že podobné případy v realitě existují, buď s podobnou anebo zcela jinou gradací. Je až s podivem, jak sebou skupina nechá manipulovat, pokud jí ovládá strach z vůdce anebo strach z odloučení od kolektivu, a tak radějí "drží basu", i přes vnitřní nesouhlas. Samozřejmě to svědčí buď o slabosti jedince anebo jeho poruše. Samotný závěr je přesto neobhajitelný a spáchat ho mohli jenom jedinci, kteří také nebyli duševně zdraví. Je otázkou, proč nebyli duševně zdraví, zda to již nebyl důsledek šikany... Každopádně tento film snad upozorní na problém šikany, resp. nutnosti o ní hovořit. Především oběti by si měli uvědomit, že je nutné tyto aktivity vždy oznámit, pokud vidí, že nemají na to ubranit se sami. Pak by mohli být zatlačeni do kouta jako postavy v tomto filmu a to už je pozdě! Šikanovat je hnus, snášet šikanu je pitomost!!! Co se týče filmu, tak se jedná o výborné psychologické drama, takže 4 hvězdy.

Velké politické retro (2010) (pořad)

Neviděl jsem všechny odvysílané díly, ale vybíral jsem si z archivu ČT pouze ty, co mě zajímaly, což byla cca polovina. Musím bohužel konstatovat, že spousta problémů, které se řešily tehdy, je i nyní aktuální, což znamená, že se je za více než 10 let vyřešit nepodařilo (zpravidla jsem sledoval pouze díly starší roku 2000). Každopádně České televizi za tuto sondu patří velké díky a určitě by se našly i další debaty, které by stálo za to vidět znovu. Na závěr doporučení: Pro porovnání se vyplatí shlédnout debatu V. Klause a M. Zemana a ihned po ní M. Topolánka s J. Paroubkem, kde krásně vyplyne na povrch znalostní i inteligenční deficit jedné dvojice, které, to ať každý odhalí sám...

Spartakiádní vrah (1999) (TV film)

Těžko něco psát. Dokument o bezcitném vrahovi. Zajímavé jsou pohledy na aktuální události ze světa, které dávají řádění vraha do kontextu doby, což je možná zbytečné, ale zajímavé. Co se týče samotného dokumentu, tak jsem již viděl na podobné témata výpravnější snímky. Každopádně klid s jakým se podrobuje Straka rekonstrukci událostí je hodně mrazivý. Samotné odsouzeni příliš nechápu, protože vrah je vrah a v těchto případech, kdy je motiv zjevný, je jedno jestli mu je 16 anebo 30 let. Provaz měl být jasnou volbou. Bohužel zákon hovořil jinak a v kombinaci s Havlem, a pozdější iniciativou lékařů, nám zajistil, že tento vrah, s potenciální možností recidivy, nám vykastrovaný chodí opět mezi lidmi. Osobně mám pocit, že se někde stala chyba, snad nebude mít fatální následky!

Nabít a zabít (2006)

Skvělý film! Začátek a vlastně celá první polovina působila docela rozpačitě a upřímně jsem nevěděl, co si mám myslet. Později jsem pochopil, že to byla velmi propracovaná rozehrávka pro budoucí vývoj příběhu. Lehce humorné dialogy filmu hodně prospívaly, stejně jako suverenní postava Slevina (Josh Harnett), který se mi v tomto filmu hodně líbil. Chlad vystupující z Bruce Willise a vážnost Morgana Freemana snad není třeba chválit. Opět zahráli přesně co měli. A na ten famózně gradující závěr, kde dojde k parádnímu rozuzlení celého děje, tak na ten by mi snad 5 hvězdiček nestačilo. Naprosto skvěle jsem se bavil u výborně propracovaného příběhu, který sice nejdříve působil naprosto šíleně, ale na konci se z něj stala jasně racionální záležitost. Plné hodnocení nedávám z jediného důvodu, že to hlavní překvapení už v druhém a dalším shlédnutí prostě nezažiju, přesto silné 4!

Duel Frost/Nixon (2008)

Celkově nudný film s příliš nataženou stopáží. Klidně bych se podíval na celé autentické rozhovory, které jsou daleko delší, ale aspoň věcné. V tomto snímku byla spousta věcí navíc. Nebyl to asi úplně šťastný námět, ale jeho realizace mohla být lepší. Celé to bylo vytržené z kontextu doby a pořádně ani nebylo řečeno, o co vlastně šlo. Bylo to takové neúplné a vůbec mě to nebavilo. Alespoň mě to motivovalo přečíst si pár materiálů k aféře Watergate a něco o Nixonově politice, abych o něm nevěděl pouze to, že jako jediný americký prezident rezignoval. Možná by si z jeho chlapského gesta měly vzít příklad některé máničky české politiky! Jako celovečerní film to ale byla spíše bída. 5/10

Čistá duše (2001)

Velmi zajímavý životní příběh. Sice ve filmu pár faktických údajů chybělo, ale to podstatné zde zaznělo, a to včetně hlavní Nashovy myšlenky (Nashovy rovnováhy), za kterou profesor získal Nobelovu cenu (scéna, kdy odchází nevšimajíce si blondýnky z baru). Navíc tento příběh byl velmi zajímavě natočený a především rozuzlení první poloviny bylo velmi překvapivé. Režii bych tedy hodnotil jako velmi nápaditou. Nevšiml jsem si ani žádných vyloženě hluchých míst, která by nudila. Co se týče schizofrenie, tak její příznaky byly poupraveny pro filmové zpracování, protože se určitě neprojevují takto uceleně. Neléčení pacienti nejsou schopni držet souvislou linii myšlení a reagují neadekvátně na různé podněty, které jsou doprovázeny paranoidními představami a pocitem ohrožení. Jinak ale pro laickou veřejnost byla choroba zachycena poměrně pochopitelně, ale právě díky tomu zpracování mohla působit, že není tak závažnou, jak ve skutečnosti je. Také snad zjevně vyplynulo, že schizofrenie není "rozdvojení" osobnosti, jak se dle mýtu traduje. Profesor Nash více než 30 let nebyl schopen pracovat, tudíž to jeho kariéru významně ovlivnilo, což z filmu nevyznělo úplně jasně. V 90. letech se vrátil a od té doby se zase věnuje akademickému životu (nyní mu je 83 let). Autorům tyhle nedostatky nezazlívám, protože točili především drama dle skutečné události, nikoliv životopisný dokument. Film sám o sobě je velmi pěkně zpracovaný a nutí k přemýšlení a vzbudí ve vás i trošku sentimentu, zvláště pak konec, který je "zadostiučiněním". Koho téma zaujalo, tak doporučuji hledat podrobnější informace, život prof. Nashe nabízí i další zajímavosti, které ve filmu nezazněly (nehoda s výbušninou, setkání s Einsteinem apod.). Mám jasný 5hvězdičkový pocit.

Ofsajd (2006)

Jak nás "nevýznamná" věc jako fotbal spojuje a ještě vetší blbost rozděluje. Krásná ukázka absurdity války...