John Wick (2014)

Nápaditá akcia + sláva tým, ktorí dodržiavajú kódex zabijakov.

Železná srdce (2014)

Pekne rozohraná partia, ktorá k záveru vyšumela do prázdna.

Výchozí bod (2014)

Zdĺhavý rozvláčny boj medzi vedou a vierou, ktorému chýbalo väčšie vypätie a väčšie odosobnenie. Autor do snímky vložil kus svojej značne ubolenej duše, hľadajúc... nádej.. nádej, že nájde podobnú osobu, ktorú raz stratil... hm.. Tak pôsobil aj celý film.. ubolene a naivne. Celkovo pekná myšlienka, pekný úmysel, ktorý sa však mohol spracovať aj menej.. hmm.. sentimentálne. Príliš mnoho sentimentu.. škoda.

Slídil (2014)

Vitajte v dobe morálneho marazmu. Empatia ako prežitok, svetu vládnu manipulátori, ktorí pre úspech a kariéru sa neboja nič obetovať. Jake presvedčivo pôsobí ako psychopat trpiaci samotou a absenciou svedomia, a tak človek má od začiatku takú prirodzenú zlú predtuchu, že s mocou, ktorú mu kamera ponúka, to nedopadne dobre. Čas postupne odhaľuje, že morálna skazenosť tejto postavy je oveľa rafinovanejšie predstavená ako sa očakávalo, čo nakoniec urobí z tohto filmu výborný thriller so závažným presahom ohľadom boja medzi etikou a ziskom v mediálnom prostredí.

The Frame (2014)

Výnimočné dielo so svojsky prevedenou myšlienkou. Film o tom, ako sa snažíme vymaniť z vlastného filmu, scenára, osudu.. obrazne prevedené.. prekročiť dimenziu obrazu. Krásna a silná myšlienka, ktorá sa pomaly elegantne mysticky počas deja rozmotáva, a ktorej, troška na môj vkus, natiahnutá minutáž neurazí. Obdivuhodné takto vyprodukovať vlastné dielo. Byť scenáristom, režisérom a aj skladateľom? + strih a efekty? Autorovi fandím.

Rick a Morty (2013) (seriál)

Ustráchaný Morty a obscénny Rick, svojsky kontrujú bláznivé neduhy fantastických dobrodružstiev, ktoré sú tak šialené a tá animácia je tak účinná, že som proste musel vidieť viac a viac dielov, aby som zhliadol obrovsky využitý potenciál všetkých tých absurdných situácií, ktoré sa vyrojili, no.. darmo oponovať.. Ak si udrží toto zbesilé šialené tempo aj do ďalších sérií, tak nebanujem a náruživo gratulujem.. A ak by sa dala oplzlosť tohto diela vystihnúť jedným skečom tak by som vsadil na reklamu na cereálie

Whiplash (2014)

Vypäté tempo nielen bicích ale aj samotného deja. Besné burácajúce momenty stupňujú napätie rovnako intenzívne ako finálna monumentálna skladba. Jazz umiera? F*CK YOU!! Takýto úprimný odkaz prináša záver všetkým, čo arogantne podceňujú výnimočné hudobné talenty, lebo to nie je len také jednoduché rozumieť hudbe (obzvlášť jazzu) ako rozumieť futbalu, veru.

Kód Enigmy (2014)

Kto je normálny? A kto nie? Kto si vyhradil právo o tom súdiť? Smutný príbeh o človeku, ktorý zachránil milióny ľudí, ale žiadneho obdivu sa nedožil. Exaktne oscarovo natočená dráma s prvotriednym hereckým obsadením, ktorá nešokuje, iba diváka navodí na žiadúcu dávku empatie pri preberaní aj dnes stále polaritnej témy. Stále totiž medzi nami žijú osoby, ktoré si myslia, že je možné zhotoviť liek na všetko. Smutné ako tento film, ale predsa, zakončené s vierou, že raz dosiahneme tú správnu mieru porozumenia.. aj keď by sa malo jednať iba o posmrtný pardon? Hmm.. nuž, ozaj smutné.

Velká šestka (2014)

Chlapec stvorí revolučný vynález, ktorý je strašne "cool", neuvedomujúc si, aké to môže mať následky, keď sa dostane do rúk osobám s nekalými úmyslami. Veď je to len dieťa, tak mu to nevyčítajme, že za celý prúser si môže sám. Ach, no fajn. Nevyčítajte tomu filmu, že má ten najúprimnejší úmysel pobaviť, hlavne, keď sa mu to darí. Je to hlavne.. teda.. aj pre deti, tak nerobme z toho drámu. Príjemná spokojnosť zdobená krásnym vizuálom.