Kdysi byli bojovníky (1994)

Hrozné herecké výkony - hlavne Reny Owen, ktorá miestami pripomínala Mikea Tysona. Výnimou je snáď len Temuera Morrison (pravdepodobne krížený z byvolom) - šiel z neho naozaj strach. Patetický preslov k záveru to iba dorazil.

Memento (2000)

Priznávam, že Nolan ma držal v šachu až do konca - ako jeden z mála. Kriminálka s veľmi zaujímavým príbehom, no už nie tak bravúrne zrežírovaná. 50x a stále poprvé podľa Nolana :)

Apocalypto (2006)

"STRACH JE CHOROBA. DOSTANE SA DO KAŽDEJ DUŠE, KTORÚ STRETNE." Tak ako v Umučení Krista i tu Gibson zaujme prazvláštnym jazykom, ktorý je kvalitným korením filmu. Celkom dobrá akcia v netypickom prostredí. Mohol z toho vyťažiť oveľa viac, než len mlátenie sa palicami.

Andělé a démoni (2009)

Robert Langdon - chodiaca encyklopédia (a čo sa týka prežitia, človek s počtom životov minimálne ako mačka) zasa rieši neriešiteľné záhady. Ďalší dynamický Dan Brown, o niečo vydarenejší ako bol Da Vinci Code. Langdon mi už lezie na nervy svojimi vždy správnymi dedukciami.

Jméno růže (1986)

"AKÝ POKOJNÝ BY BOL ŽIVOT BEZ LÁSKY, ADSO. AKÝ BEZPEČNÝ. A AKÝ PRÁZDNY." Ten koniec, kde sa mladý františkán rozhoduje medzi dievčaťom a svojim učiteľom je jedným z najlepších filmových záverov. Herecké obsadenie dokonalé, mrazivá atmosféra opátstva a hudba to len podčiarkli.

Cyrano z Bergeracu (1990)

"PANE, KEBY SOM MAL TAKÝ RAŤAFÁK, NECHAL BY SOM SI HO AMPUTOVAŤ." Mám slabosť pre filmy plné veršov - škoda, že aj u nás po ulici nepobieha pár ľudí, ktorý by aj pri nákupe v hypermarkete skladali jeden rým, za druhým :)) Cyrano v podaní Gérarda je vačší sympaťák, než Banderas v roli horkokrvného Zorra.

Porco Rosso (1992)

Zatiaľ najnudnejší Miyazaki. Pobavili piráti :)

Dekalog - Dekalog II (1990) (epizoda)

Neprekvapil, spackal to! Umelo naťahované - Dorota trhá listy kvetu, Dorota hádže šálku o zem, popukané steny, padajúce kvapky,... Jedna mucha v pohári to nezachráni.

Černí baroni (1992)

"DOBRÝ VEČER! SMÍM PROSIT?" - "S VRAHAMA JA ZÁSADNE NETANČÍM!" - "TAK SI POLIB PRDEL, NÁNO PITOMÁ." Kameňák odetý vo vojenskej uniforme. Svetlým momentom je snáď len Dan Landa, ktorý sa v tom očividne vyžíval.

Vzpomínky na lásku (2004)

No ty vole! H. Lee si to klišé pekne pripravil - chlapec tvrďák, ktorého odmalička cvičí život (aby potom z neho spravil urevanú citlivku), kórejská bábika na ktorú sa skvelo pozerá, zlá mama, sociálne rozdiely a šťastie, ktoré potom drsne končí.