Amadeus (1984)

Nemôžem si pomôcť ale Formanovým filmom nejako neviem prísť na chuť. Po jeho prelete nad kukučim hniezdom rovnako dopadol aj Amadeus. Cítim, že sú to veľké filmy, no ich spracovanie mi nevonia dvakrát príjemne. A pritom už od mala obdivujem vážnu hudbu od zázračneho dieťaťa-Mozzarta. Tiež mám veľmi rád životopisne filmy podľa skutočných udalostí. A aj keď ani film Amadeus sa nevyhol množstve historických chybičiek a neporesností, to nebolo to, čo mi na ňom vadilo najviac. Možno to bude vekom filmu, ale prekažala mi pomala ba až nudná dynamika. Ale aby som len nekritizoval musím vyzdvihnúť geniálne herecké výkony F.M. Abrahama a Toma Hulca. Jedinečná mozzartová hudba vo filme je kapitola sama o sebe. Na tu dobu bol Amadeus výborný film, no dnes je len lepši priemer. (3,5 * resp. 78%)

Amazing Race: O milion kolem světa (2001) (pořad)

Skvelý súťažný tv program. 12 tímov po dvoch. Čarovná príroda. Krásne miesta a mestá. Rôzne úlohy a prekážky. Príjemný moderátor Phil. A na konci vytúžená výhra v podobe jedného milióna dolárov. Dynamické súťažne divadlo, kde sa každý prediera dopredu niekedy aj nekalým spôsobom. Postupom času si vybudujete k daným dvojiciam vzťah a držíte palce svojim favoritom. Videl som už asi 8 sérií a každú som dopozeral dokonca. Prosto reality show, ktorá zabaví, nechá Vás v napätí a odhalí krásy našej modrej planéty.

Atentát na Heydricha - Príbeh Jozefa Gabčíka a Jana Kubiša (2013)

Ak by Slováci a Česi natočili na základe tohto dokumentu celovečerný film s kvalitnými hercami a rozumným režisérom, tak ma "Československo" vojnový film par excellence. Vynikajúci dokument a na slovenské pomery až netradičný. Veľa hraných scén, ktoré priblížili divákovi reálie z vojnových čias. Musím sa priznať, že aj keď som mal osudy oboch výsadkárov a operáciu Anthropoid detailne načítané, aj tak som sa dozvedel ďalšie nové informácie. Páčilo sa mi, že slovenskí tvorcovia to zobrali pekne od podlahy a podali výklad od úplného začiatku. Teda od samotných príprav atentátnikov, cez tragický a hrdinský koniec, až k udalostiam, ktoré nasledovali po atentáte. Zaznelo mnoho informácií, dá sa povedať, že spoza opony, o ktorých široká verejnosť nevie. Aj preto je tento film v slovenskej vojnovej dokumentaristke výnimočný.

Auta 2 (2011)

Oproti jednotke to bolo veľmi slabé. Hlavná postava už ani tak nebol Blesk McQueen ako skôr Burák. Nie žeby mi to nejak extra vadilo, ale nebolo to proste ono. Dej bol akýsi kostrbatý a nemalo to poriadne ani hlavu ani pätu. Zatiaľ čo jednotka bola dojímavá, závodná lahôdka dvojka priniesla len nepodarene predstavenie ala James Bond style. Čo sa mi až tak nepáčilo. Málo humoru, málo respektíve žiadne emotívne chvíľky. Celé mi to prišlo uponáhľané a trošku nasilu urobene. Hodnotím to ako horši priemer až podpriemer. A ešte jedna vec. Neviem ako je na tom slovenský dabing, ale ten český sa nedal počúvať.

Blesk (2011)

„Blesk“ je rovnako priemerný thriller ako predchádzajúce Jasonové filmy „Mechanik- zabijak“ a „Elitní zabijaci“. Myslím si, že Jason Statham je už dostatočne kvalitný herec na to, aby nemusel brat každý trápny film s prívlastkom akčný. Ak to takto s ním pôjde ďalej, zapadne do šedého priemeru vyhorených hercov. Chápem, že jeho doménou sú pästne súboje, naháňačky áut a iné kaskadérske kúsky, no aspoň keby tie jeho akčné filmy mali poriadny dej, zápletku a vyvrcholenie.

Bratři (2004)

Európsky film, ktorý rozhodne stoji za to. Miestami melancholické no rozhodne nie nudné. Ak mám porovnať americký a európsky film Bratia, tak ten americký ma u mňa trošku navrch. No ani tento EÚ originál rozhodne v ničom nezaostáva.

Cesta bojovníka (2007)

Vizuálne pekne spracovaný film, len mi v nom chýbalo viac akcie a napätia. Pritom tento príbeh o stratenom Vikingovi mal nato aby sa z neho stal oveľa lepši film než toto. Režisérsky trosku odfláknuté kde divák nevie čo sa deje ci v bojoch vyhravaju vikingovia alebo indiáni. Miestami nuda potom opäť akcia. Ľúbostný vzťah medzi indiánkou a vikingským mladíkom mohol tiež vyzerať oveľa viac romanticky. Prostredie raz blud snehu inokedy lúčna tráva alebo step podľa potreby režiséra. Dialógy vážne ba niekedy až smiešne. Celkový dojem - Zaujímavá filmová téma - žalostné prevedenie bojov - vizuálne sfilmovanie OK

Co s láskou (2014)

Tento romantický film ma zaujal od prvých minút a aj keď som nevedel čo mám čakať, prijemne ma prekvapil. Je to síce romantika, no páči sa mi, že nie je gýčová. Myslím si, že Čo s Láskou má pomerne slabšie hodnotenie preto, lebo sa vymyká z koncepcie štandardných romantických filmov. Musím vyzdvihnúť plynule prechody zo súčasnosti do minulosti a naopak. Taktiež sa mi veľmi páčili exteriéry, v ktorých sa nakrúcalo. Nechýbal vtip, pointa, dramatické aj romantické scény. Mladí herci aj keď boli relatívne neznámi, zahrali nadštandard. Hlavné mladý Australan Luke Bracey má herecký potenciál a je akýsi pokračovateľ Heatha Ledgera, na ktorého sa mi trochu podobá. Film záverom nejedného diváka prekvapí. Tomuto filmu by som sa nebál dať aj rovných 5 hviezd, no niečo mi k spokojnosti ešte chýbalo. (4,5* 75%)

Crash (2004)

Priemerná dráma. No na to aký mal tento film herecký a ideový potenciál to bola veľmi nudná dráma. Film o osudoch obyčajných ľudí a ich trápení v dnešnom "čierno-bielom" svete. CRASH by som charakterizoval, ako nevydarenú kópiu filmu MAGNÓLIA s tým rozdielom, že Crash poukazuje hlavne na rasizmus v našej spoločnosti. Ale tam kde v Magnólii išiel dej a prelínanie príbehov ruka v ruke, vo filme Crash to išlo od dvoch k desiatim a od desiatich k piatim. Prosto to malo rozbitý dej, ako samotný názov filmu. Miestami som sa v tom chaose strácal. Záver už bol celkom v pohode. Na to aké ma tento film vysoké hodnotenie som čakal rozhodne viac. Oveľa viac. Uznávam, že Crash mal svoje záblesky emócii, no pri tom čajovom deji sa všetke plusy strácali.

Černá Dahlia (2006)

Poslabšia dráma v peknom vyzerajúcom kabáte s kvalitným hereckým obsadením. De Palma si zvolil osobitný pohľad na drastickú smrť mladej dievčiny. Síce sa nezakladá na skutočných udalostiach, ale prijemne sa na to pozerá. Záver bol trošku rozpačitý, no film ako celok to ešte ustál. (65-70%, 3,5*)