Spravodliví medzi národmi (2015) (seriál)

Myšlienka natočiť krátke dokumenty o slovenských Spravodlivých medzi národmi je veľmi lákavá a chvályhodná, no spracovanie filmov trošku pokrivkáva.

Stalingrad (2013)

Stalingrad z roku 1993 síce nie je na takej technickej a vizuálnej úrovni ako tento snímok, no mal poriadny dej, na ktorom tvorcovia postavili príbeh. Tento Stalingrad je ako nablyskané auto, no bez motora. Priznám sa, že trošku som sa nudil. Ja mám rád tie novodobé počítačové efekty a zbožňujem spomalené zábery, no tu toho bolo až moc. Keď Vám dajú spomalený zaber pri každom vystrelenom náboji, tak to postupom času omrzí. Celkovo to podľa môjho názoru nebolo ucelene. Prelínanie pohľadov do nemeckého a ruského tábora síce nebolo až také rušivé a ani herci neboli najhorší, no scénam chýbala šťava a dialógom šmrnc. (Aj keď príhovor Thomasa Kretschmanna Nemcom pred útokom nemal chybu). Poukázanie na nezmyselnosť vojny v podobe lásky, či už zo strany nemeckého kapitána Kretschmanna k Maši alebo ruských vojakov k žene v dome bolo plytké. Prepojenosť súčasnosti a minulosti bola oveľa lepšie spracovaná vo filme Zachráňte vojaka Ryana. Záver mál byť vyvrcholením, no nestalo sa. Takže po vizuálnej stránke výborné, po dejovej slabšie. No nič to nemení na tom, že Thomas Kretschmann je môj najobľúbenejší fašista :-)

Statočný zlodej (1958)

Jeden z tých starších filmov, ktoré si vždy rád pozriem. Aktuálny ako v minulosti, tak aj dnes. Dobrák od kosti jednoduchý človiečik si nepravom všetko zlízne za ostatných. Okolie ho presvedči, že ukradol peniaze a on chudák tomu nakoniec aj sam uverí. Nenapodobniteľný Jozef Kroner a jeho herecký kumšt ukrytý malíčku. Slovenská filmová legenda v najlepších hereckých rokoch.

Stavět na Aljašce (2012) (pořad)

Veľmi ma baví pozerať ako sa stavajú zruby na Aljaške. Chlapi sú veľmi šikovní a keďže aj mojim snom je raz vlastniť zrub, tak sa môžem nechať inšpirovať rôznymi technikami stavieb týchto krásnych drevených domov. Okrem samotnej náročnosti stavby sa musia stavbári vysporiadať s rozoznanými nástrahami ako sú zvieratá, nepriaznivé počasie, malo času, menši počet robotníkov či nedodanie materiálu. Popri prestrihoch na stavbe, kameraman často zablúdi objektívom do divokej prírodnej scenérie a ja sa vtedy pohľadom rozplývam, lebo Aljaška je moja srdcovka.

Stratený syn Slovenska (1994) (TV film)

Zaujímavý dokument o našom najlepšom bojovom pilotovi. Samozrejme, dalo by sa to urobiť aj lepšie, ale na dobu vzniku je to kvalitný dokumentárny film. Páčilo sa mi, že tvorcovia neboli obmedzení len na Slovensko, ale navštívili aj zahraničie a podali spravy aj od zainteresovaných svedkov. Dokument viac-menej dokonale mapuje celý Smikov život. Pre nezainteresováneho diváka ponúka film váľa zaujímavých a dôležitých informácii o jeho krátkom, ale o to plnšom živote.

Strážce divočiny (2009)

Mám rád prírodu a divé zvieratá. Medvede, vlky a iné zvery sú veľmi múdre a vnímavé tvory. Je veľmi dôležité, aby sme ich chránili a venovali im úctu a pochopenie. Pri tomto slovenskom, prírodopisnom dokumente som si prišiel na svoje. Krásne zábery slovenskej divočiny (Tichá a Kôprová dolina), unikátne zábery zvierat, tajomná hudba a prijemný komentár.

Surfařka (2011)

Keď mám pravdu povedať, tak prvých 20 až 30 minút bolo čajových. Bolo to na mňa až príliš blonďavé a uchechtané. Celá rodinka surfuje a život je gombička. To trošku zabolí, keď vidíte ako je film pekne moderne natočený. Potom sa to ale začalo rozbiehať. Striedali sa dobre s menej dobrými, lepšie povedané s nudnými pasážami. Film mál veľa silných momentov, ako napríklad, keď sa surfistka po nehode opäť postavila na surf, alebo keď navštívila Thajsko a pomáha obetiam tsunami. Báječné chvíľky sa na veľkú škodu brzdili o slabší herecký výkon hlavnej predstaviteľky –AnnaSophia Robb. Scéna s napadnutím žraloka na mladú surfistku bola zbytočne veľmi poprestrihavaná a chaotická. Asi to bol zámer, ale mne sa to nejako nepozdávalo. Nebiť hereckých stálic ako Helen Huntovej, Dennisa Quaida a nestarnúceho Herculesa Kevina Sorba, film by nebol podľa mňa dostatočne atraktívny. Aj keď samotný príbeh je dosť silný, bez týchto postarších hercov by Soul Surfer nemal takýto úspech. S odretím surfom dávam slabšie 4 hviezdy. Aj keď je to McNamarov dosiaľ najlepší film, má ešte čo zlepšovať.

Susedské prípady (2015) (seriál)

Ani som nevedel, že na týchto "dramatických" scénach sa budem tak dobre baviť. Má to dej aj pointu, no herecké výkony sú na smiech.

Svědkové Putinovi (2018)

Na tento dokument som narazil náhodou a hneď ma zaujal. Nie som fanúšik Putina a jeho režimu, no tá jeho zvláštna, tajomná osobnosť ma vtiahla natoľko, že som nemohol odisť od Tv. Dokument mapuje cely prvý rok nového milénia a poukazuje na odstúpenie Borisa Jelcina a nástup Vladimíra Putina. Nič nie je biele ani čierne, ale to ako sa Putin dostal do prezidentského paláca bolo dosť zvláštne. Ja som si myslel, že bol normálne demokraticky zvolený, čo aj nakoniec bol, no to celkove pozadie pred voľbami a po voľbách bolo dosť neobvykle. Najviac ma zaujala pasáž filmu, kde režisér predstavoval Putinových tvorcov úspešnej kampane a hlavne ich ďalší osud po voľbách. Niektoré scény boli dosť patetické, no vzhľadom na rok nakrúcania sa to dá odpustiť, keďže dotvárajú kolorit tej doby.

Šéfové na zabití 2 (2014)

Pre mňa bola dvojka o dosť lepšia, než jednotka. Viac bláznivejšia, viac komickejšia, viac nepredvídateľnejšia. Vedľajšie postavy boli viac vložené do príbehu a to bolo oproti jednotke lepšie. Z hlavnej trojky ma najviac bavil zmätkár Charlie Day s perfektným českým dabingom. Scénu s telefónnou búdkou, kde menil prízvuky si budem dlhšie pamätať. Nadržaný Sudeikis si svoje poctivo odohral a Bateman hral skôr racionálneho suchára. Z vedľajších postav dostal najväčší priestor Pine a ten bol super, hlavne keď hral, že hrá. Jamie "Matkychtivej" Foxx so svojim drsným ironickým humorom opäť nesklamal. Hlavne naháňačka s nim nemala chybu. Škoda, že Christoph Waltz nehral viac, mohlo to byť s nim ešte zaujímavejšie, lebo je to top európsky herec. Milujem hranie Jenny Aniston a aj keď jej táto rola sexuchtivej veľmi nepristane, hrá to bravúrne. Kevin Spacey mal krátku scénu, no posmial som sa pri nej až-až. Prosto všetko bolo ako ma byť. Hlášky, akcia, vtipne zvraty, skvelá hudba a neočakávaný záver. A keďže som sa pri viacerých pasážach filmu prichytil pri tom, že sa rehocem, tak som prosto musel dať 5 hviezd.