Osmy (2014) (TV film)

Proč? Proč nevidíme takový film v kinech? Proč ostatní režiséři, kteří mají nepochybně větší rozpočty a stále se vymlouvají na nedostatek peněz, nenatočí něco podobně kvalitního? Proč si ostatní filmy nedokáží udržet určitý odstup od sebe, tak jako je to v případě Osmy? Proč a ještě jednou proč? Přestože se jedná o zobrazení postav v příliš typizované až trochu karikaturní podobě a na jeden příběh se zde odehrává trochu moc náhod, jedná se po dlouhé době zase o velmi zajímavý český počin, u kterého jsem se bavil po celou dobu a nemusel jsem se ptát, proč ten film vůbec vznikl. A pokud jsem Vás doteď nepřesvědčil, tak věřte, že Simona Babčáková ve své postavě zatrpklé, zákeřné a zlomyslné sekretářky s "dobrým srdcem" Vás přesvědčí určitě.

Interstellar (2014)

Po zhlédnutí filmu jsem si myslel, jak úžasný zážitek to byl. Samozřejmě nebudu popírat, že jsem všechny Nolanovy myšlenky pochopil, nebo že jsem se vyznal ve všech těch fyzikálních zákonech. O to víc mě ovšem překvapilo, že několik týdnů po zhlédnutí příběh vyšuměl do prázdna a já si skoro nic nepamatuji. I z toho důvodu bohužel nemohu udělit plné hodnocení, přestože v mnoha ohledech by si to Interstellar zasloužil. Ovšem rotující scéna, ve které se Matthew snaží připojit modul k hlavní lodi mi utkví v paměti asi již nadobro a jen kvůli téhle scéně si film velmi rád pustím znovu.

Co jsme komu udělali? (2014)

Když pominete, že se jedná o film založený na stereotypech a utahující si z rasistických poznámek, tak je to skvělý výběr na večer. Jen škoda, že film postupem negraduje, ale spíše zvolní tempo a vtipu spíše ubývá. Přesto ale rozhodně stojí za zhlédnutí.

Noe (2014)

Zajímalo by mě, zda hodnotícím vadí film jako takový nebo biblický příběh v něm obsažený. Asi každý zná Noemův příběh, který je plný krutosti, kdy se čestný a hodný Noe dívá a nechává umírat stovky ba tisície lidí, přičemž on sám vyvolený má právo žít dál a být zakladatelm dalšího lidského pokolení. To všechno je ale Bible, takže pokud někomu vadí právě tato nesmyslnost biblického příběhu plného krve a násilí, tak nechápu proč si vybral právě tento film. Když totiž pominu námět příběhu (přiznám se ani mně příliš nevyhovuje), tak film jako takový můžu hodnotit jedině kladně a to nejen kvůli hereckým výkonům, digitálním trikům, pohybům kamery a hudebnímu doprovodu, ale především kvůli nápadům, které Aronofsky do příběhu vkládá (ať už se jedná o zobrazení padlých andělů, ekologická vsuvka na začátku filmu nebo postava nevlastní dcery, která je pro příběh důležitější než vlastní tři synové). Pasáž, kdy Noe vypráví o zkaženosti lidstva a o prvotním hříchu Kaina a násilí, které prosycuje celou společnost, je jen takovou pomyslnou třešničkou na dortu

Thor: Temný svět (2013)

Je zvláštní, jak dobře může fungovat film i přesto, že je v něm hlavní dějová linie odsunuta na vedlejší kolej. Děj v druhém díle Thora totiž nehraje žádnou důležitou roli a abych se přiznal, nejsem si jistý, jestli ještě vím, o čem to vůbec bylo. Mnohem významnější jsou ve filmu hlášky postav v podání Natalie Portman, Stellana Skarsgarda a Toma Hiddlestona, díky kterým bude celý film ubíhat svižně a bez jakéhokoli zádrhelu. V mnoha scénách dokonce tyto postavy zastíní i samotného Thora, ale i to jsem režisérovi ochoten odpustit, protože už dlouho jsem se takto nepobavil. Odkazy na ostatní členy Avengers, případně cameo Stana Lee je už pouhou třešničkou na dortu. Marvel si tak u mě napravil reputaci po nepříliš vyvedeném prvním díle a já se mám zase důvod těšit na příští film.

Nejsme andělé aneb Potíže s miminkem (1992)

Nápaditý vtipný film Srdjana Dragojeviče, ze kterého počátek devadesátých let úplně dýchá a není to jen hudbou a oblečením, které mají postavy na sobě, ale celkovým vyzněním filmu a jeho stylizací. Na filmu musím ocenit především typicky balkánský smysl pro humor a míchání žánrů, kdy se ve filmu mísí jak vážná témata, tak humorné scény spolu s fantaskními výjevy. K tomu přední herecká trojice Nikola Kojo - Branka Katic - Milena Pavlovič si svoje role naprosto užívají, což je vidět v každém záběru.

Země nikoho (2001)

Těžko se píše komentář k takovému filmu, navíc většina podstatného už tady zazněla. Zem nikoho je vynikající nestranný film ukazující absurditu války. Přesto si nemůžu odpustit poznámku, že kdyby se příběh věnoval namísto zobrazení zbytečnosti francouzských vojsk a hlouposti zahraničních novinářů spíše vztahu dvou nepřátelských vojáků, asi bych film ocenil pěti hvězdičkami. V každém případě Zem nikoho přináší velmi silný zážitek... minimálně ve Vás vyvolá vztek nad chováním a "nicneděláním" přihlížejících.

Vlak života (1998)

Popravdě nevím, co bych o filmu mohl říct...vlastně ani nevím, co si o něm mám myslet. Z praštěné komedie (skoro parodie) se během několika závěrečných minut stal smutný příběh (respektive nesplněný sen) jednoho "blázna". Vážné chvilky se střídají s absurdními komickými situacemi tak rychle, že to chvílemi působilo, jako kdyby režisér nevěděl na jakou stranu se přiklonit. Sám režisér musí být nejspíš totální blázen (nebo možná naprostý génius)....kdo jiný by měl odvahu "nacpat" nacisty, komunisty, cigány a židy do jednoho vlaku... V každém případě mu jeho troufalost po většinu filmu vychází a já rozhodně nemusím litovat stráveného času jeho sledováním.

Anna Karenina (2012)

Nebudu se vyjadřovat k příběhu jako takovému, protože ho neznám. Těžko tedy můžu posoudit, jestli se režisérovi podařilo vylíčit atmosféru knihy. Je jasný, že příběh ve filmu byl značně osekaný...to se na druhou stranu u tak rozsáhlého románu dalo čekat. Pokud ale Joe Wright něco zvládnul bravurně, tak to byla vynikající obrazová a výrazová stránka filmu, kdy jsem často se zaujetím sledoval pomalé pohyby kamery a užíval si každou maličkost velkolepé výpravy. Už kvůli tomuhle stojí za to film vidět. Jen možná je trochu škoda, že Jude Law nedostal přeci jen více prostoru. Na druhou stranu Keira Knightley potvrdila to, co se o ní ví už dlouho a to, že historická dramata jsou její největší parketa a já se těším na její další roli...

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Vždycky jsem si myslel, že Peter Jackson je především velký fanoušek Tolkienových příběhů. O to víc mě překvapuje, že se i on nechal zlákat vidinou velkého zisku a rozdělil Hobita do tří filmů. Ať už je příběh Hobita sebezajímavější, na tři samostatné filmy toho v něm prostě není. Jacksonova snaha o propojení filmu s Pánem prstenů pomocí několika postav (Frodo, Galadriel, Saruman) působí spíše komicky a velmi vynuceně. Navíc díky neustálému natahování a častokrát nesmyslnému vysvětlování jsem se neubránil občasnému zívnutí...to mi ale nejspíš přeci jen nezabrání, abych nezašel do kina na další díl. Ono přeci jen je příjemné odprostit se od běžného života a aspoň na chvíli se přenést do tajemných lesů a hor Středozemě...:-)