50 k 1 (2014)

Samozřejmě, že to není Secretariat nebo Seabuscuit či starší film Phar Lap, ale myslím, že se o to ani tvůrci nesnažili. Každý z těchto výše jmenovaných filmů s dostihovou tématikou měl kladen důraz na trošku jiné věci (např. Secretariat- postava majitelky Penn, Seabiscuit- doba Velké krize atd.). V 50:1 šlo hlavně o zábavu a napětí a film poukazuje na klasické dostihové překvapení, kterých je v tomto sportu opravdu požehnaně. I ti nejobyčejnější, kteří trávili mnoho hodin poctivou prací s nadějným, leč komplikovaným koně, mohou vyhrát tak velký dostih, jako je Kentucky derby. Pochválila bych také herce, kteří se snažili hrát své "živé předlohy" co nejlépe to šlo a koňský herec hrál též o stošest :-)

85. Annual Academy Awards (2013) (pořad)

Tak, první Oscary za mnou. Nemám porovnání s jinými roky, ale já jsem spokojená. Možná proto, že Bídníci zaváleli. Možná proto, že jsem půlce nerozuměla (ach jo, angličtina). Rozhodně zajímavý zážitek. I ty klížící se oči ve škole za to stály :-)

Avengers (2012)

Nikdy by mě nenapadlo, že se mi budou líbit filmy podle komiksů. Napřed Spider man, pak starý Batman, pak Nolanovi Batmani a teď Avengeři. Skvělé je, že z hlavních superhrdinů jsem neviděla film ani o jednom z nich a přesto jsem na opěvovaný film zašla. Neznalost předchozích dílčích filmů vůbec nevadí, možná jsem pár fórků nepochopila, ale stejně jich tam na mě bylo přichystaných dalších dost :-) Už dlouho jsem neviděla tolik vtipný film, kde sice většina vtipů balancuje na oné vrtkavé hranici Trapnost-Skvělý vtip, ale zde většina z nich akorát přepadne na pravou stranu. Čest hlavně režisérovi a scénáristovi, Jossovi Whedonovi, protože ono 6 superhrdinů vedle sebe, to dá práci, aby se na nějakého "nezapomnělo" nebo aby nebyl jeden lepší než ten druhý. Ovšem, každý si tu najde své oblíbence, ale všichni mají prostoru dost a jsou skvěle zvoleni, snad kromě Hawkeye, který je docela nezajímavý. Rozhodně skvělý herci (R. Downey Jr. prostě nejlepší) a výborná hudba A. Silvestriho, tomu se říká hudba hrdinů! Rozhodně se těším na Avengers 2, co ale teď s těmi sólohrdina filmy? Láká mě jedině Iron man nebo Thor, ale ty ostatní, po téhle skvělé "týmovce"?

Bídníci (2012)

Promiň, Hobite... Letos nejlepším filmem na sklonku roku- Bídníci od Hoopera. Popsat všechny dojmy, zážitky a názory nelze... myslím, že tohle by se mohlo líbit opravdu všem, jak milovníkům akčňáků, romantických, komixů, fantasy... ne, konec blábolení, film staví na muzikále od pana Schonberga a ten staví na předloze od Victora Huga, no a právě ten příběh, ta myšlenka, ten svět, ty charaktery... To je základ neuvěřitelné krásy, dojetí... Ano, k tomuto filmu se přesně hodí jednoduchá slova se silným významem. Láska. Přátelství. Naděje. Svoboda. Též ale i Nenávist. Zloba. Utrpení. Smrt. Dá se u takovýchto filmů hodnotit kamera, scénář a herci? Samozřejmě- dají, ale mě ke štěstí by stačil snad i rozskákaný starý film s ošklivými obličeji... A tady? Kouzlo Francie, země, která mířila k lepším zítřkům, díky odvaze a odhodlání studentů. Pak je tu ale právě ona dvojice- Jean Valjean a Javert. Zde se konečně pozastavím u herců. Předvedli něco... úžasného. V jejich hraní a zpěvu je síla. Stejně tak ale úplně u všech, není nikdo, kdo by mi nevyhovoval na 200% a to mám už své oblíbence ve třech muzikálových představeních v Praze. Děkuji celému týmu, děkuji hlavně Tomu Hooperovi, který se pustil do natočení tohoto diamantu, snad film každého svým způsobem zasáhne... a možná udělá někoho lepším člověkem?

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Jsou lidé, kteří nemají rádi fantasy-jejich srdce a mysl se brání myšlence chodících stromů či nesmrtelných elfů, nechápou dramata, která řeší postavy v nich nebo jim nepřijdou závažná či prostě raději vyhledávají filmy "normální", klidné a reálné ("Ano, to se mohlo stát.") Někteří z těchto lidí ale přesto před více než 10 lety (ti, co četli knihu i dříve) propadli kouzlu světa Pána prstenů- protože Sředozemě sice není taková, jako je náš svět- to rozhodně ne, ale lidé, hobiti, elfové, trpaslíci a ostatní rasy tam zažívají příběhy sice tajemné, plné zla, strachu a smrti, ale zároveň i lásky, přátelství a naděje- vlastností, které často v našem světě lidem chybí. Vždyť ve Středozemi se dějí zázraky asi tak, jako v našem světě a smůla se v ní nevyhne lidem tak, jako ani nám. Peter Jackson dokázal natočit to, co Tolkien chtěl sdělit knihou lidem. Každý, kdo četl knihu jistě ví, čím ho obohatila. Nyní k Hobitovi. Profesor Tolkien napsal Hobita dříve, než Pána prstenů- a téměř každý tu asi bude vědět, za jakým účel. Chtěl potěšit děti milým putováním za dobrodružstvím, za pokladem. Jeho cesta za pokladem nebyla však tak krátká a jednoduchá, jako tomu u pohádek bývá. Postavy v ní si leckdy nerozumí, nevychází spolu a vše se jim rozhodně nedaří pod rukama. Tak vznikla Středozemě, na základě pohádky, která se časem, jak Tolkien psal, měnila ve svět, jaký známe i my. Film Hobit 2012 je tady. Jak dlouho jsme na něj čekali. A teď se lidé zlobí, že je to moc dětské, mez myšlenky a lásky k dílu? Existují lidé, co dali PP trilogii 4, 5 hvězd a Hobitovi také. Jsou lidé, co četli knihu, následně se rozhněvali na Společenstvo z roku 2001, napálili mu odpad a s Hobitem udělali totéž. Pak jsme tu my, kteří milujeme díla od Tolkiena, přes Jacksona až po amatérské filmy- točené s láskou! Ale jestli něco opravdu nechápu, pak ty, kteří milují knihy, mají rádi trilogii Prstenu ve filmu- a Hobitovi po těch celých 10 letech nasolí odpad nebo něco podobného. Jo, peněz má teď Peter Jackson, že je může rozdávat :-), ale myslím, že právě on má ke světu Tolkiena takový vztah a má na něj takový pohled- jako mnozí z nás. To, že si někdo představoval Mlžné hory jinak- jasně, každý máme svoji fantazii, ale jde o ten přístup, o tu lásku a pochopení. Pochopila jsem, že Hobit je pohádka. Pro malé i velké, Hobit je ta naděje a štěstí, kterou potřebují do života malé děti- ale leckdy chybí i dospělým.

Na sever od slunce (2012)

Obdiv patří jak Jornovi, tak Ingemu, protože do tohoto se odhodlat... kolik lidí to asi už někdy napadlo- kolik z nich to dotáhlo do konce? Skvělá práce- 3 tuny odpadků, které byly z úchvatné pláže na severu od slunce odvezeny pryč sice nejsou mnoho, když si člověk představí, kolik jich na naší zemi ještě zbývá- ale přece, oba pánové se zasloužili o život mnoha ptáků a mořských tvorů, kterým by se tímto odpadem zanesli žaludky a zemřeli by. Ty "poklady", co moře někdy vyplaví! Ono se řekne: "Jedna spadlá láhev, to už se nezblázní..." aha, kolik je na této planetě lidí? Dokument se mi líbil, záběry byly úchvatné, chlapci stateční a zima mi byla, jen když jsem se na film dívala. Viděno 6. 3. 2013 v kině Světozor- Jeden svět 2013.

Skyfall (2012)

Tak je tu můj první James Bond viděný v kině! Shrnuto- paráda. Celkem jsem zatím viděla jen 2x Moora, 1 Conneryho, 1x Daltona, 4x Brosnana a 3x Craiga. Všem kromě dílů s Craigem jsem rozdala po 4 či 5 hvězdách, zato Casino Royal a Quantum of Solace s Craigem jsem moc neocenila, protože mi to prostě nesedlo, jako předešlé díly s kýmkoli. Teď ale nejdu hodnotit předešlé 2 filmy, ale právě Skyfall. Ani jsem na něj původně nechtěla jít, ale sleva je sleva a ještě slavný režisér... Neodolala jsem a je to dobře, protože Skyfall je naprosto odlišný od obou předchozích s Craigem, který mi konečně nějak do role sedl (asi jsem si už zvykla). Napínavá podívaná plná milých vtipů a naprosto překrásných záběrů velkoměsta, pomalu stárnoucí Bond i M, naopak mladý a skvělý Q. Skvělé rozhovory, hlavně scénář! hudba od "nebodovského" skladatele Newmana, i titulková píseň krásná... Díky ale hlavně Samu Mendesovi je film konečně úžasný zážitek, snad jen vzpomínky na "staré časy" kazí dojem tohoto dramatu, už to není tak milé, nevinné, s nadsázkou... Tady jde, jako v Casinu Royal o hodně. Proslov Judi Dench jako M skvělý a základní myšlenka provázející tak trochu celý film- stárnoucí agent s však nehynoucí odvahou v srdci.

Váňa (2012)

Chudák Váňa, tohle si asi nezasloužil... Dokument mohl být ale tak zajímavý a skvělý! Miluju dostihy, takže jsem to shlédla bez újmy na zdraví, ale čekala jsem víc, než jen neustále se belhajícího se žokeje. Co třeba vítězství Rochess Crose v derby? Něco o trénování překážkových a rovinových koní? Jak to funguje na dráze, s majiteli a žokeji. Rozhodně skvělý úvod filmu v podobě rozhovoru Váňa a "dáma" ze záchranky, u toho jsem měla chuť se smát i plakat...

V kruhu koruny - Richard II (2012) (epizoda)

Již mnoho let jsem hledala nějaké divadelní/filmové dobré zpracování Shakespeara. Konečně. Tady jsem dostala výjimečný klenot na který jen tak někdy nezapomenu.

Děti moje (2011)

Na tenhle film bych, musím přiznat, sama od sebe nikdy nešla- hlavně kvůli zařazení do žánru "komedie", ale přesto jsem na něj souhrou okolností nakonec šla- a rozhodně to nebylo tak zlé, jak jsem čekala. Předně nevím, kdo mohl tohle drama zařadit ke komediím- ano, čas od času se tam něco úsměvného vyskytlo, ale to z filmu rozhodně komedii nedělá. I přesto, že film trvá skoro 2 hodiny jsem se ani chvíli nenudila (což je u člověka jako já, který nemusí romantické filmy ze současné doby, hodně dobré), hudba byla docela příjemná- ne nic extra, ale nerušila, režie i scénář dobře zvládnuté, o hercích netřeba mluvit... Tenhle film rozhodně nezmění dějiny kinematografie ani se tam nezapíše, nicméně se u něj člověk nenudí, takže s přihlédnutím k mému vnímání romantiky dávám 4 slabší hvězdy...