• Pohádka

Velký šéf (1969)

Bláznivá komedie z dob, kdy se lidé ještě chodili do kin opravdu pobavit, a která stojí hlavně na skvělém dynamickém původním českém dabingu.

Dobrodruh (1983)

Docela zábavná krimi-pohádka, která nemá ve způsobu "vyšetřování" s realitou téměř nic společného.

Pobočník Jeho Výsosti (1933)

Několik povedených a vtipných scén (v dámských šatech, u fotografa, vojenská kuchyně), jinak film značně technicky i obsahově pošramocený. Burianova komika je opět místy natolik účelově vyburcovaná, až je nesnesitelná/trapná.

Nevíte o bytě? (1947)

Pro mě napoprvé téměř nekoukatelné hlavně díky dosti nesnesitelné (projevem i hlasem) Boženě Obrové (slečna-desátník)...Film, který mě oslovil až po několika reprízách. A nakonec jsem si zvykla i na Obrovou, které se musí přiznat, že zahrála roli slečny-desátníka perfektně. Malý Emánek-naháček je rozkošný.

Nezbedný bakalář (1946)

Když nezpívají nebo neřvou žáci, tak řve Štěpánek a jiní ochmelkové. Film, kterému jsem dlouho nemohla přijít na chut´...Temperamentní Míla Pačová je v roli Markyty (a jako vždy a všude) skvělá. At´ tak nebo tak, už dávno a hlavně dnes patří i tohle dílko do pokladnice světové kinematografie.

Missing Persons (1990) (TV film)

Průměrné, ale nikoli úplně nezajímavé krimi-drama se v posledních deseti minutách změní na exkluzivní herecký koncert Jean Heywood a Patricie Routledge. Nezapomenutelná ca. desetiminutová scéna nenechá nikoho, pokud to tedy není už opravdu US-dojáky otupělý snob, chladným.

Zlaté dno (1942)

Kapitalismus/podnikání skrze růžové brýle. Naivní a nereálné. Místy velmi laciný a trapný humor. Burianovy občasné záměrně vyspekulované přeřeky/zakoktávání jsou nesnesitelné...Chlapeček kupující napínáčky a holčička kupující krásnou knihu jsou exceletní!

Co jsem komu udělala? (1984)

Tohle dílko myšáka Pedra vydrželo v mé filmotéce nejdéle, ale nakonec i to vyletělo...Myšák Pedro a já prostě nepasujeme zusammen a nikdy nebudeme. Na mě jsou všechna jeho díla příliš komerční, stereotypní, účelová a vulgární.

Borgia (2011) (seriál)

Itálie konce 15. a začátku 16.století očima a ušima současné komerce. Česká účast je patrná a velmi přínosná. Skvělá výprava včetně in- a exteriérů, dobré herecké výkony aktérů z celého světa. Seriál přetéká krví, vraždami, bestiálním mučením a hlavně spoustou zbytečného fingovaného sexu, který, jako všechno, kazí i toto "veledílo". Přirozená nahota (ta ženská dosti frekventovaná) osvěží celý seriál, až na stařeckou nahotu (dokonce full-frontal!) odpudivého Johna Domana v roli papeže Alexandra VI. Jako je v seriálu Tudorovci největším problémem slizký Rhys Meyers, zde je stejným problémem, úplnou pohromou, odporný a pro oči nesnesitelný Mark Ryder. A aby toho nebylo málo, dostal ještě ke všemu totálně nekoukatelnou roli krvelačného psychopata, kterému všechno vychází a prochází jako v pohádce a kterého se všichni bojí a dělají přesně to, co si samozvaný "Caesar" přeje. V reálu té doby by tímto způsobem nepřežil pravděpodobně ani měsíc, zatímco současná komerce jej nechá, z důvodů pro autory pohodlnějšího vystavění (z větší části smyšlené) dějové linie, běsnit v časovém rozpětí celého seriálu, tj.15let! Už od poloviny seriálu jsem se nemohla dočkat, kdy mu konečně někdo utne tu jeho palici...Tři série mají sestupnou kvalitu, kde v sérii 3 už asi docházely nápady, a tak ji slátali, jak se dalo.

A Dinner of Herbs (2000) (seriál)

Několikagenerační rodinná sága končí, na rozdíl od klasické a od A až do Z tragické ságy The Mallens od stejné autorky, ve stylu a la červená knihovna, a to i přes průběžné zločiny a s nimi spojené tragédie a přes šíleně vypjatý konec, kde si divák musí chtě nechtě položit otázku, co je láska a co už není láska, ale pseudoláska, kam až vede lidská hloupost a nesoudnost, kam až vede "bolest", která sice už dávno byla pomstěna, ale která se nedá/nechce odpustit, což vede k permanentní chorobné nenávisti a znovu k touze po pomstě, tentokrát ale na těch nevinných!...Opět super podívaná z dílny Catherine Cookson, při které mohou leckomu vstávat vlasy na hlavě!