Sandman (2022) (seriál)

Vůbec nevím, co jsem to sledovala, ani jestli se mi to líbilo. Komiks neznám, nevěděla jsem, do čeho jdu a první dva díly mě absolutně nebavily. Ty separátní epizodky mi přišly fajn, ale jinak to prostě pro mě bylo až moc wtf. Navíc hlavní hrdina mě fakt iritoval, ten jeho deep hlas a podivná emo vizáž jak z roku 2009. Ale samozřejmě miluju ty slzy v komentářích, že to bylo moc gay a moc diverzitní. Nojo, smůla prostě, pokud vám vadí sledovat lidi, co nevypadají nebo se nechovají jako vy, tak si zapněte Ulici nebo já nevím.

Déšť (2018) (seriál)

Po první sérii (obsahuje spoilery): Co to je tohle to. To se teda fakt nepovedlo. Vytvořit postapo prostředí tohohle typu není zas takovej problém, zvlášť na severu, takže atmosféru to má, plusový body za ty bunkry. Ovšem co je fakt problém, jsou ty charaktery. A jakože všichni. Není tam doslova jedinej člověk, kterej by nebyl absolutně hloupej a nudnej a divákovi totálně ukradenej. Od hlavní dvojky, přes všechny ty podivný lidi na který narazí. Dokážu si představit, že by se tohle dalo za jistých okolností tolerovat, kdyby byl seriál zaměřenej čistě na postapo depresi (jako třeba Cesta), kdy prostě ty lidi jsou unavený a mají ptsd a tak, dobře, chovají se teda úplně na pěst, ale má to nějakej důvod (ačkoliv teda ve chvíli, kdy ty dva dementi zabili vlastní matku a jen nad tím pokrčili rameny ještě měli být normální). Ale tohle není psychologická studie lidí žijících v postapo světě, tohle je jakási kombinace pseudo the 100 a Divergenta. A stejně jako oba tyhle projekty, čím víc je to sci-fi, tím je to horší. Já vědě nerozumím, takže mě nějak netrápí, když sci-fi úplně nedává smysl (teda celkem jim do toho hodil vidle covid, kterej nás tak trochu všechny vzdělal co se týče virů, takže teď to působí asi ultra směšně, ve srovnání s rokem 2018, ale stejně, to bych prostě přešla), ovšem když do toho nedává smysl ani chování protagonistů, tak to už je prostě moc. Oni teda 6 let čekali, jestli přijde fotr, fotr nepřišel, i když jim řekl, že přijde ačkoliv už tenkrát musel vědět, že nepřijde a vlastně moc nechápu, proč vůbec odcházel, když stejně věděl, že kluka by musel obětovat, a dceři řekl, že je kluk lék, ačkoliv ho teda neměl stejně v plánu použít? No prostě co? No ona to stejně zapomněla žejo, což se dalo čekat, 6 let je dlouhá doba. A pak ho teda našli a fotr zjistil, že kluk jim nejenom, že nepomůže, ale že je nakažlivej, a úplně DOSLOVA se jenom zatvářil že "no co" a prostě se ho rozhodl killnout, ačkoliv kvůli tomu, aby ho nezabili, sám zabil spoustu lidí. Jo a btw, ten virus se dá použít jako zbraň proti lidstvu. Akorát lidstvo teda vymřelo, žejo, to je celá ta premisa tohohle díla. Pokud teda nedojde v další sérii (kterou bohužel musím vidět protože nesnáším nedokoukaný seriály) k ultra plot twistu a nezjistíme, že svět vlastně neskončil a tyhle podivíni byli celou dobu zavřený v nějaký hunger games aréně. Tohle je asi nejdelší "recenze" co jsem kdy napsala, ale sorry muselo to ven prostě. To be continued... Po druhý sérii: tady už se naprosto vykašlali na nějakou realističnost a paradoxně, kdyby tak byl ten seriál prezentovanej od začátku, mohlo to dopadnout líp. postavy jsou pořád nudný, někteří z nich se tam půl série jen tak nějak blomcají aby ke konci mohli splnit svůj jedinej účel a to zavdali jedné z hlavní postav důvod k tomu, chovat se jako kretén. já už vlastně ani vůbec nevím, o co se tu teda snažíme, ale jsem na to vlastně celkem zvědavá. Po třetí sérii: Konečně konec. Bylo to utrpení, ale musím říct, že tahle poslední série mi přišla nejlepší. Už prostě víte, co od toho čekat. Je škoda, že trvalo seriálu tak dlouho se najít, kdyby se rovnou prezentoval jako dystopická young adult záležitost, tak si to mohlo najít víc příznivců. Pořád tomu musím vytknout až extrémní nesmyslnost v některých případech a ten závěr byl takovej vlastně docela nevysvětlenej, ale postavy byly mnohem snesitelnější (teda až na Rasmuse) a celkově musím říct, že mě nakonec docela mrzí, že to si to prostě tak dlouho hledalo cestu.

Kamikaze (2021) (seriál)

Absolutní gem, který stojí za to vidět. Mám ráda severskou tvorbu, kontroverzní a závažná témata dokáží vyobrazit tak přirozeně. Ten námět je neuvěřitelnej a má hroznej potenciál, což je možná trochu kámen úrazu, protože existuje tolik variant jak se s tím popasovat a seriál se tak nějak smýká od jedné k druhé. Ale přesto to nevidím až jako takový problém, můžete si z toho prostě vzít co chcete. Hlavní hrdinka byla zahraná opravdu bravurně a naprosto bez problému dokázala utáhnout všech osm dílů. Doporučuju. Doporučuju to zkusit a chvíli u toho vydržet, protože to je s každou epizodou lepší.

TBH (2022) (seriál)

Za mě super. Sice už dlouho nechodím na střední, takže těžko říct, jestli to odpovídá realitě, ráda bych si myslela, že gen z už je trochu povznesená nad šikanování a nějaký hierarchie, ale asi to tak nebude. Přijde mi to ale o poznání reálnější než Netflixovskej Heartstopper, kde se postavy chovají jak kdyby byl rok 2009. Přijde mi, že seriál načíná zajímavý témata, hezky vyobrazuje hlavní hrdiny jako šedivý postavy, který dělají chyby, ale mají k tomu důvody, mimo toho, že jsou taky ve věku, kdy to ani jinak nejde. Líbil se mi i závěr. Otec Nessy a Tondy navíc skvěle ukazuje, jak za vším stojí ignorance a nepochopení rodičů, vsadím se, že kdyby nám bylo představeno i víc rodičů, tak by to všechno dávalo ještě větší smysl. Takže určitě doporučuju, je to vlastně takovej českej SKAM, určitě existuje i mnoho dalších témat, kterými by se mohl seriál zabývat do budoucna a já děkuji České televizi, že se pouští do takovýhlech projektů.

Následky (2021)

Na jednu stranu chápu to nízké hodnocení, na druhou existuje mnoho důvodů, proč jsem se rozhodla dát 4 hvězdy i přesto, že mě to zejména zpočátku trochu nudilo. Tenhle film dokonale vyobrazuje jak těžké je v dnešním světě dospívat. O tu střelbu na škole vlastně vůbec nejde, jde o vyrovnání se s emocema, pocitama a tlakama. Jde o to uvědomění si, že už nejste dítě a život není hra. Okamžik, který musí zákonitě přijít v životě každého mladého člověka. Tento film taky krásně ukazuje, že nejlepší, co pro své náctileté děti můžete udělat, je jim dát prostor a podporu a vyslechnout je, když to potřebují. Bití, křik, zákazy a rady, co byly k ničemu už před sto lety když jste dospívali vy, prostě ničeho nedosáhnou. Takže doporučuju ten film zkusit, ale sledovat ho skrze emoce hlavní hrdinky, protože toho děje tam je míň, ale tak akorát, aby to celé dávalo smysl.

Evropské kmeny (2021) (seriál)

Příjemně mě to překvapilo. Asi nejlepší na tomhle seriálu je, že prozkoumává tři poměrně odlišný dějový linky, takže je velmi malá pravděpodobnost, že vás nebude bavit ani jedna. Kombinuje to takové příjemné středověké postapo s prvky cyberpunku, je to slušně zahrané a nevypadá to ani extra lacině. Rozhodně se těším na další sérii, protože to má ještě hodně co nabídnout.

Ragnarök – Konec světa (2020) (seriál)

Mám ráda norskou tvorbu, takže vlastně moc nevím, proč jsem tenhle seriál pořád odkládala. Každopádně jsem ráda, že jsem se k tomu dopracovala. Hezké prostředí a diverzita (která není ovšem vinou Netflixu nýbrž toho, že na severu už tyhle věci berou automaticky a nefňukají nad tím) jsou given, je tam spousta likeable postav, děj je zajímavý a hezky kombinuje mytologii s aktuálními problémy. Pokud jste se severskou mytologií obeznámeni (tzn aspoň jste viděli Thora od Marvelu), tak si to užijete ještě o chlup víc, protože některý ty věci tam jdou hezky předpovědět. Zároveň se to nebojí skoro ničeho. Rozhodně se těším na další sérii.

Démoni Krakova (2022) (seriál)

Rozmýšlela jsem mezi třema a čtyřma hvězdama, ale dávám čtyři, aby tomu dalo šanci víc lidí. Protože ten seriál si to zaslouží. Je to velmi dobře zahrané, má to zajímavý děj, který se točí kolem slovanské mytologie, což nevidíme tak často. Rozhodně to má co rozvíjet do další série. Je to občas trochu zmatenější, předpokládá to, že si divák hodně domyslí. Ale já jsem si to užila i tak. A navíc je to na Polsko příjemně odvážné. Takže za mě určitě ano.

Černý krab (2022)

Začnu těma plusama. Má to dobrou atmosféru. Teď ty mínusy. Hlavní postava je absolutně nesnesitelná. Ale tak moc. Ke konci už jsem na ní byla tak totálně alergická. Jasně chápeme, chce se dostat za svojí dcerou. Ale hlavní hrdina by měl mít nějaký kvality, který v člověku vzbudí sympatie. Tohle byla prostě nepříjemná kráva, která byla ochotná jít doslova přes mrtvoly, občas i nad rámec. Druhý zásadní mínus, a teď pozor spoiler, se taky víceméně týká tý mařeny. To jakože si uvědomila, že nakazit všechny nějakým pochybným virem není nejlepší nápad, až když to pomalu nešlo zvrátit? A to ani není to nejvíc nelogický. Koho sakra napadne takhle vyřešit válku?? A proč tam proboha posílali maníky na bruslích (který byli vybraný fakt mega random, nebo nám k tomu zapomněli něco sdělit, jakože to chvílema vypadalo, že ta mařka je nějaká známá krasobruslařka), když na konci z toho místa odletěli vrtulníky. No prostě.. já nevím no. Hlavně, že se strašně snažili anonymizovat nepřítele. Zaútočil ze severu Švédska, no kdo to asi bude, Norové asi. Takže mi z toho vychází, že ten film fakt těží jenom na tom, že se odehrává na severu, kterej sám o sobě má fakt dobrou atmosféru. Kdyby to bylo točený někde níž, tak si to ani ty tři hvězdy nezaslouží. A teda nějak bezútěšně to na mě nepůsobilo, i přes aktuální situaci, protože to celý byl absolutně nerealistickej nesmysl.

Upíři (2020) (seriál)

Mě se to teda moc líbilo, i když ty rozporuplný recenze asi chápu. Zpočátku je to takový pomalejší a člověk čeká, jestli to bude dobrý nebo ne, je to celkem zmatený, a to jak charakteristika upírů, jejich hierarchie, tak i kdo je kdo v té hlavní rodině. Ale postupně se to začne vyjasňovat a děj je zajímavější a napínavější. I když upřednostňuju trochu víc fantasy upíry, íbilo se mi, že to mělo takovej surealistickej vibe, trochu mi to připomnělo Only lovers left alive. Herci mi přišli naprosto ok. Těším se na další sérii.