• Krátkometrážní

Občan Kane (1941)

Najväčšia filmová klasika všetkých čias! A keď nie najväčšia, tak aspoň jedna z najväčších. O tom, že len tak netliacham, svedčí aj 50 rokov prvého miesta v BFI rebríčku Sight & Sound (v roku 2012 ho po prvýkrát predbehlo Hitchcockove Vertigo), prvé miesto v AFI rebríčku a aj popredné miesta v československom Kánone. Takýto celovečerný režisérsky debut sa len tak nevidí. A čo Rosebud znamená, zostáva stále jednou z najväčších otázok v kinematografii.

Kick-Ass 2 (2013)

Vtipné, inšpiratívne, dobre sa na to pozeralo. Plus Chloë Moretz je úžasná. Ďaľšie plus patrí postoju filmu ku kultúrnemu vkusu dnešných tínedžerov a tínedžeriek (najväčší šok ma čakal hneď ako som vyšiel z kinosály - predierať sa snáď cez všetky dievčatá pod 15 v meste, ktoré pred kinosálou čakajú už 40 minút pred začatím premietania filmu o One Direction, spôsobuje duševnú bolesť). Ale na druhej strane šablónovité a naivné. Film hrá na city tradičným spôsobom, tóny soundtracku sú mi nápadne povedomé už z iných filmov, a filozofické a morálne posolstvá nie sú ničím iným, čo by sme už nepočuli/nevideli mnohokrát. Hodnotenie filmu za 3*. Na prvý Kick-Ass to holt nemá. PS: Ak bude aj pokračovanie, vypadá to tak, že Kick-Ass bude tentoraz behať už s plechovicou na hlave. EDIT: Pokračovanie sa z finančných dôvodov asi konať nebude. Nevadí.