Hněv Titánů (2012)

Naprosto bezduchá zhovadilost. Prostě nechápu proč se tohle točí a zajímalo by mě, v čem je problém tomu dát aspoň trochu solidní scénář. Všechno je pořád větší a větší (viz labyrint) a zároveň beznadějně prázdnější. Když budu chtít vidět prázdnou akci, pustím si béčkovej snímek, nechápu Neesona a Fiennese, že se tomuhle upíšou.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Z posledního dílu mám vyloženě rozporuplné pocity, připadá mi nedodělaný a neuzavřený. Naprosto postrádám logiku v řadě věcí. Pozor SPOILERY. Úvodní scéna v Bilbově domě na začátku série má takřka hodinu a v závěru to najednou vypadá, že na nic není čas. Jackson otevře dějovou linii se Sarumanem, která je jasně neuzavřená, totéž se týká Tauriel. Hobita jsem četl již dávno, ale jestli si to dobře pamatuji, Bard se nakonec stane králem. V posledním díle trilogie jeho postava vyznívá vyloženě trapně, kdy nejdříve odmítne vůdcovství a pak stejně všemu velí, Za velmi hloupý považuji začátek bitvy a jednání trpasličí armády, to už fakt vyznívalo směšně. Stejně tak mi chybí, že Balin se stane králem, nechápu proč, při takovéhle časové dotaci, to tam není. Co mi vyloženě vadilo byly boje s obry, v LOTRu jsou takřka nesmrtelní, ještě v prvním díle Hobita zlobry nejde zabít, ovšem v bitvě padají po zásahu jedním šípem. Chápu, že Jacskon je hračička, ale Legolasovi kaskadérské eskapády ať už v LOTRovi či zde jsou prostě rušivým a stupidním elementem. Elfové se pohybují podle knihy velmi lehce na sněhu a jestli si vzpomínám dobře tak snad i na vodě, ale to co tu vytváří Jackson je nedůstojné a ničící poselství Tolkienových knih, stejně tak jako hloupá scéna Azoga jak podplavává led, který nejprve neprorazil tím balvanem na řetězu. V Hobitovi se přeci jen, narozdíl od LOTRa, projevuje malá nosnost příběhu, toho Jackson využívá a popouští uzdu své vlastní a v rámci děje velmi omezené fantazii. On umí triky, ale z hlediska událostí je plně poplatný Hollywoodu. Poslední díl je přeplácaný, Sauron, Saruman, Galdariel, to jsou postavy navíc, nepamatuji se jestli jsou v knize v bitvě orli, myslím, že ne, ale ve filmu být musí a také nevyznívají dobře. Bitva je chaotická, ale voje skřetů ze severu nakonec čítají jen pár bojovníků, nevím, takhle bych mohl pokračovat delší dobu. Zkousnul jsem Tauriel a její vztah s Kilim, ale celkově je poslední díl až příliš americký a s Tolkienem již nemá mnoho společného. Slabé tři hvězdy.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Film jsem poprvé viděl již před půl rokem a nedávno podruhé. Dost jsem uvažoval nad hodnocením, nemám rád bezbřehé sklouzávání k akčnosti a neúměrnému používání efektů, k čemuž první díl Hobita často sklouzává. Hobita jsem četl třikrát již před mnoha lety, jsem velkým fandou Tolkiena a jen mě mrzí, že toho profesor nevyprodukoval více. Je to prostě pohádka a příběh nemá takovou sílu jako LOTR, ale natočené je to slušně. Tři hvězdy nedávám proto, že atmosféra, byť chudší, zůstala a Thorin se mi docela líbí. Četl jsem rozhovor s představitelkou "té" nové elfky ve dvojce, jak jsem slyšel její názory na genderové jednání , a že by Tolkien dnes jistě ženskou hrdinku přidal, vstávaly mi vlasy hrůzou na hlavě. Snad to nebude katastrofa.

Horizont události (1997)

Po delší době jsem Horizont opět shlédnul a opět jsem si ho užil. Jestli něco na tomhle snímku můžu, pak je to atmosféra, která byla budovaná s ohromnou pečlivostí a profesionalitou. Nápad s paralelní dimenzí je super a dává filmu šťávu, škoda jen konce, který je trochu tuctový a sráží mé hodnocení o jednu hvězdu.

Hořící keř (2013) (TV film)

Polská režisérka plus HBO rovná se vysvědčení české veřejnoprávní televize. Určitě je to dobře natočené a historicky celkem přesné, ale jako žíznivému chutná doušek vody více než normálně, stejně tak je to s hodnocením tohoto díla. Česká produkce je tak tragická, že zoufalý český divák oslavuje čtyřhvězdičkové dílo jako absolutní luxus. V každém případě to za shlédnutí určitě stojí.

Hrací skříňka (1989)

Velmi silný příběh a výborné herecké výkony. Je velmi důležité co se stane na konci, lidstvo by nikdy nemělo zapomenout. O maďarských nacistech se nikde příliš nehovoří, ale nebyli o nic lepší než Němci. Do poslední chvíle vraždili Židy, ačkoliv se již národ obrátil proti nim. Bůh ví, kolik nacistických zločinců zůstalo nepotrestáno soudní mocí, ale věřím, že nějakým způsobem byli nakonec potrestáni všichni.

Hra na oliheň (2021) (seriál)

Naprosto vyprázdněné nic. Hloupá sonda do jednání lidí v hraniční situaci. Nesmyslné charaktery hlavních postav. Spektákl odpovídající dnešní době.

Hra o smrti (2002)

Dějově trochu naivní film, v hlubokém středověku by to tak snadno nešlo, ale jinak temnota středověku z toho sálá. Bettanymu mnišská kutna prostě sluší a je velká škoda, že Defoe se v podobně žánrových snímcích neobjevuje častěji. Velmi slušný snímek, na který ani nebylo třeba tolik peněz.

Hra o trůny (2011) (seriál)

Hodnocení tohoto seriálu je pro mě naprosto nepochopitlná záležitost. S vyjímkou prvních deseti minut prvního dílu, které byly super, se jedná o výpravnou telenovelu s vynikajícím obsazením, ale pořád jen telenovelu! Akce žádná, jen nekonečné tlachání, které je bzučením mouchy v mých uších!

Hrdinové ohně (2017)

Hle, i Hollywood je stále schopen natočit inteligentní snímek bez přehršle digi efektů a patetismu. Dlouho jsem shlédnutí odkládal a nakonec jsem velmi spokojený. Událost je popsaná velmi přesně a hasiči jsou super, mají totiž normální lidské jednání a také chyby, na rozdíl třeba od Hankse ve všech jeho rolích. Brolin s Tellerem bomba, perfektní vhled do práce těchto hasičských jednotek, děsivý konec bez vyumělkovanosti, moc pěkné.