V labyrintu mlčení (2014)

Je neuvěřitelné jak se německá kinematografie postupně vypořádává se stigmatem nacismu, další výborně natočený snímek, který má především v první polovině ohromné grády a v určitých momentech dokázal překvapit i mě, který má vzdělání v oboru. Věděl jsem, že se v Německu po denacifikaci nade vším zavřela voda, ale že takhle moc, to mě už překvapilo. Výborný casting a skvělý scénář, dva hlavní atributy snímku, hvězda dolů je jen za trochu zbytečnou osobní linii hlavního hrdiny v druhé polovině. Jinak opravdu vřele doporučuji. Jedna věc je o těch věcech číst a znát, druhá věc je to vidět, v takhle výborném provedení.

Most špiónů (2015)

Klasický Spielberg, úžasná výprava, perfektně vybraní herci a relativně rozumná míra patosu. V čem ovšem tento dinosaurus slábne je dramatičnost, napětí jsem pociťoval minimálně a u takovéhoto tématu je to velká chyba. Hankse jsem měl vždy rád, ale jeho role obyčejných lidí v mimořádných situacích (viz třeba Kapitán Phillips) už mě začínají trochu nudit. Rámcově je film samozřejmě v pořádku i z historického hlediska, ale ty přidané scény (krádež kabátu) film mírně znehodnocují. Pochopitelně je snímek výrazně zjednodušující a atmosféra Studené války je dost odlehčená, ale jako jednohubka to určitě stačí.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

V druhé sérii jsem opravdu nesnášel Bingse, což je první pozitivum snímku, které hodnotím kladně, žádná taková postava tam není. Troufám si tvrdit, že Abramsovi se povedlo alespoň částečně navodit atmosféru snímků ze sedmdesátých let, to je druhé pozitivum. Třetím pozitivem je opravdu výborně udělaný vizuál, pěkně se na to kouká. Tím pozitiva končí. Nejsem žádný velký fanda SW, chápu, že pro fanatiky je to dlouho odpírané potěšení, ale 80 % je nesmysl. Scénář je neuvěřitelně infantilní a už první scéna, kdy chce záporák něco vědět a okamžitě setne postavu, od které to chce, je prostě stupidní. Film má velmi slabou atmosféru, genderové a multikulturní tendence Hollywoodu začínají srážet většinu jejich filmů. Boyega je naprosto nevýrazný a postrádá jakékoli charisma. Temná strana síly absolutně nenahání strach, film postrádá jakoukoli dramatičnost, jen spousta nudných honiček, ktreré stejně víte jak dopadnou a máte problém se s kýmkoli ztotožnit. Tušil jsem co mohu očekávat a spíš jsem lehce pozitivně překvapený, ale ta infantilita je tak obrovská a v kombinaci s absolutní předvídavostí děje to na víc jak tři hvězdy není ani náhodou.

Bouře (2009)

Určitě to není špatný snímek, docela dobře plyne a divák se příliš nenudí. Hlavní protagonistka je hezká holka a její boj se společenskou bigotností a snaha o nalezení dítěte jsou únosné. Konec je mírně překvapivý a s menšími výhradami i uvěřitený. Filmu chybí větší dramatičnost, ale je evidentní rozpočtový limit. Je to taková jednohubka, která nenadchne a neurazí.

Training Day (2001)

Sonda do drogového prostředí a zkorumpované policie? Nesmysl, tohle pseudodrama má dost udivující hodnocení. Denzel nic moc a můj oblíbený Hawk vyznívá jako zelenáč opravdu dost uboze, doteď byl asi zavřený v růžové zahradě a právě ho pustili. Ovšem Denzel to je nazastavitelná, všehoschopná a téměř permanentně kliku mající raketa, která jen potřebuje schválení od rady starších. Ne, Fuqua prostě není můj šálek čaje, jeho filmům nevěřím a připadají mi, při jejich úporné snaze vypadat seriozně, vyloženě směšné. Férový drogový gang, spravedlivý gangster, který nechá Hawka jít, Denzel si nosí prachy jako na Riviéře uprostřed policejního vyšetřování, ne, opravdu ne.

Bojovník (2015)

Při takhle stupidním a ohraném scénáři nemůže film utáhnout ani tak vynikající dvojice jakou bezespou je Gyllehaal a Whitaker. Jestliže po deseti minutách divák dokáže odhadnout co se bude dít a ještě je to podané opravdu hloupě americkým způsobem, něco je opravdu špatně. Je to prostě Fuqua, technicky velmi zdatný, ale dramaticky většinou velmi pokulhávající. Gyllenhaal hraje roli výborně, jeho postava by byla uvěřitelná, kdyby měla lepší scénář. Dění v ringu, až na závěeečný souboj, je dobře udělané, ale prostě je to ohromě povrchní a patetické, škoda nevyužitého potenciálu.

Lovci stínů (2007)

Tenhle film opravdu neví, čím chce být a tím pádem je to dost špatně koukatelný paskvil. Nemá smysl komentovat tradičně stupidní americký náhled na Evropu a na tu postkomunistickou obzvlášť, ale dějově je to také velmi hloupé, byť řada náznaků ve snímku měla velký potenciál, především kritika OSN či případný náhled na více stran občanské války v Jugoslávii. Místo toho je ve filmu zdánlivě vše a zároveň vůbec nic. Je to škoda, protože protagonosté měli potenciál a byly vybrané výborné lokace, které byly schopné navodit atmosféru BiH či Republiky Sbrské.

Pokojný bojovník (2006)

Je to taková povedená agitka na americký způsob vymívání mozků, vím, že tohle zní pejorativně a nemělo by, protože film není špatný, ale myslím, že ho přesně vystihuje. Výbrorný Nick Nolte a celá řada velmi zajímavých myšlenek, to jsou hlavní pozitiva snímku. Musím přiznat, že v určitých pasážích mě film donutil přemýšlet sám nad sebou. Ale celek je takový neucelený :-). Trochu škoda, kdyby to bylo dramaticky silnější, dal bych čtyři hvězdy.

Vymítač ďábla (1973)

Už chápu, proč je hororům stále nasazována laťka v podobě snímků jako Rosemary má děťátko, Přichází Satan či Vymítač ďábla. Tohle je opravdu jeden ze skvostů světové kinematografie a pochybuji, že někdy bude překonán. Nepochybuji o tom, že v době svého vzniku film musel vyvolat poprask, protože i na mě, otupělého diváka, působil i po tolika letech. Vynikající výběr herců, skvělý scénář a kamera a fantastická režie, co tomu vlastně vytknout?

Metro Manila (2013)

Musím přiznat, že před shlédnutím jsem vůbec nevěděl, že snímek natočil bristký režisér a konečné zjištění pro mě bylo velkým překvapením, není to vidět, film vypadá neuvěřitelně autenticky. Nebudu psát v superlativech, jen napíši, proč nedávám plnou palbu. Film už nechci nikdy vidět, protože nenabízí nic jiného, než bezvýchodnost situace dnešní globální společnosti. Slušný člověk nemá absolutně žádnou šanci v kontrastu s obrovským množstvím různých "chytráků", kteří nevidií nic jiného, než jak se snadno obohatit. Nevím, která dějová linie je depresivnější, jestli ta hlavního hrdiny, či výborně zahraná role jeho krásné manželky. Možná jsem naivní, ale pořád doufám v lidskou slušnost, která se ve filmu vůbec nenachází. Jinak to opravdu stojí za shlédnutí, máte pocit, že jste v Manile a bohužel přímo na jejím dně, ze kterého se nelze dostat.