Viking (2016)

Není to vyloženě špatný snímek, atraktivní a slušně zobrazené prostředí, solidní výprava a ne úplně nezajímavý děj. Bohužel je to ale natočené pouze pro Rusy, kteří vzývají významné představitele matičky a jsou k nim velmi nekritičtí. Film se historie nedrží prakticky vůbec, zařazení vlivu křesťanství na Olega z toho už dělá pěknou dějepisnou míchanici, kdy zároveň vše budí dojem, že veškeré události proběhly ve velmi krátkém časovém horizontu. Pro Evropana je scénář obtížně stravitelný, protože Rusko prostě svým uvažováním a mentalitou je Evropě velmi vzdálené, takže zatímco průměrný Rus film zřejmě bez problémů přijme, Evropan těžko. Nevadila obtížnější orientace v charakterech, ale jasný režisérův záměr ve směru automatického přijetí osob ve snímku, v tom je klíč problému, přirozená ruská povaha v kontrastu s klasickým evropským uvažováním, které by potřebovalo hlavní hrdiny aspoň trochu přijmout. Takže snímek určitě neodsuzuji, ale už se na něj určitě znovu nepodívám.

Vetřelec: Covenant (2017)

Za první polovinu filmu bych ještě dal tři hvězdy, byť těch nesmyslů už tam pár je. Jak už tu mnozí psali, tlupa amatérů se vydala na osídlovací misi. Scott, aby dostál aspoň nějaké logice, nechává některé členy označovat vojenskými hodnostmi, i když se posádka opravdu chová jak na nedělním výletě, srovnání s prvním Vetřelcem je pochopitelné a zároveň si není nic vzdálenější. V jedničce vše podléhalo jasné logice lidského jednání a nějakých postupů, tady se sice Scottovi celkem daří budovat napětí a atmosféru, ale na opravdu hliněných základech totální hlouposti. Ale budiž, to bych ještě přežil, ale druhá polovina je dokonalé béčko, které definitivně odpískalo úžasnou sérii. Jestliže Prometheus už byl slabý, tohle je opravdu ubohost. Postavy s chovají jako vystřižené z parodie na inteligentní jednání člověka. Akční scény jsou již točeny jen vlastně proto, aby vypadaly dobře, neuvěřitelný Scottův propad. Obávám se, že tímto spektáklem se zavírá voda nad kvalitními sci-fi snímky. To je mi opravdu líto. Rozhovor dvou androidů také stojí za to, absolutně nedává smysl a nějaká asi snaha o hloubku vypadá, jako když se krteček snaží filozofovat. Nečekal jsem, že budu mít problém to dokoukat a bohužel se stalo.

John Wick 2 (2017)

Jako akční film je to pochopitelně dobré, ale už tomu chybí ten moment překvapení z prvního dílu, zatímco v jedničce byl Reeves zdravě naštvaný, tady už ta zápletka mírně pokulhává stejně jako jednání hlavního hrdiny. Jednička si na nic nehrála, tady už určitá vyumělkovanost a úpornější snaha zaujmout, celek je prostě méně osobní a ne tak přitažlivý.

Dangal (2016)

Tak tohle bylo opravdu výborné, jestli někoho odrazuje stopáž, tak naprosto zbytečně, ani chvíli jsem se nenudil. Opravdu výborný casting a skvělý scénář, co chtít více. Začínám vážně uvažovat, že se indické kinematografii podívám více "na zoubek"

Mžitky (2016)

Opět stejně jako Katyň až ledově neosobní snímek, zaměřený na fakta a osobní vyhodnocení diváka, nulová snaha o vyvolání emocí diváka. Na rozdíl od Katyně se mi tohle líbilo mnohem víc, jako svědectví je to opravdu výborné. Zajímalo by mě, jestli si tam Wajda s tou červenou hrál záměrně a co symbolizuje. Asi nejlepší na filmu je jeho atmosféra, úplně té šedi a odtažitosti věřím. Wajda si tato léta pamatoval a je evidentní, že naprosto přesně věděl co dělá, malá skupinka zdravých lidí mletá systémem, podle mě výborný obraz padesátých let pod komunistickou nadvládou, je škoda, že česká tvorba se na tohle příliš nezmůže.

Rengó kantai širei čókan: Jamamoto Isoroku (2011)

Faktograficky celkem ucházející snímek, ale pro každého, kdo o dané problematice nic neví, těžko stravitelný film. Pochopitelně Japonci inteligentně vynechali své nejhorší zločiny a Jamamoto je trochu idealizovaný, ale vše v rámci možností s celkem slušnou dobovou charakteristikou. Přesto pochopit jednání Japonců je velmi obtížné a bez znalosti jejich soudobých společenských reálií mohou vyznívat až směšně (alespoň pro základní pochopení tehdejší mentality doporučuji Dějiny 20. století od Paula Johnsona a příslušné pasáže). Přesto musím napsat, že snímek mě prostě nechytil, připadá mi, že postrádá šťávu a je lehce manipulativní. Určitě by se to dalo natočit mnohem lépe, připadá mi to jako film od Japonců pro Japonce.

Hlasy nevinnosti (2004)

Určitě to není špatný snímek, ale podle mého názoru se nepodařilo splnit jeden ze dvou hlavních cílů. Poukázat na problematiku dětských vojáků se jistě podařilo, stejně jako na bezútěšné životní podmínky v Guatemale. Osobně se ale domnívám, že snaha vyvolat v divákovi emoce se prostě nepovedla. Film je silný, ale i slabý zároveň. Je to škoda, o kapku lepší režisér a jednalo by se o velmi solidní záležitost.

Bitva o Sevastopol (2015)

Opravdu dost slabé. Jedná se o filmovou adaptaci životního příběhu Pavličenkové, takže nemám problém pochopit, že si to tvůrci interpretovali opravdu volně. Technicky je snímek zpracován velice solidně, celkem to i ubíhá, proto tři hvězdy. Problémem je právě sama hlavní hrdinka. Tvůrci se zřejmě snažili o vyjádření její komplikovanější povahy a zároveň jí evidentně nechtěli učinit vyloženě nesympatickou. Výsledek je paskvil, kdy Ljudmila ve vnímavějším divákovi kladné pocity příliš nevzbuzuje, alespoň ve mě tedy ne. Nelituji toho, že jsem snímek viděl, ale znovu se na něj už jistě nepodívám.

Vetřelec: Vzkříšení (1997)

Tohle je již jen obyčejné tuctové béčko s hloupým scénářem a nulovým napětím. Škoda.

Rogue One: Star Wars Story (2016)

No, tak jsem se včera po dlouhé době podíval na úplně nové snímky. Jedním z nich je toto. Vůbec vlastně nevím, proč tomu dávám tři hvězdy, asi z nostalgie. První díl Star wars jsem viděl asi před 25 lety, uchvátil mě, ale člověk by se měl vyvíjet a nestát na jednom místě a tohle "dílo" se na tom jednom místě pokouší stát a ještě se mu to nedaří, protože to teplo ze strany té pozitivní strany Síly vyprchalo a zůstala jen naprostá plytkost. Ten scénář je tak infantilní, že při pohledu na hodnocení snímku na csfd pociťuji jen smutek. opravdu už stačí ovcím tak málo, aby se nakrmily? Ta jednoduchost, hloupost a zoufalost snímku je tak očividná, že k tomu snad ani nemám co dodat. Hollywood dnes krmí především asijský trh v čele s Čínou, dobře, myslím si své, ale 80 % na ryze české databázi?!!