Olověná vesta (1987)

Famózní Kubrickovo dílo, se kterým, v rámci války ve Vietnamu, snese srovnání jen Četa či Apokalypsa. Dovedu si představit jak všichni pacifisti a rádoby humanisti odsuzují výcvikového seržanta jako šikanózní mostrum, ale! Je to jediný způsob jak zocelit vojáka, aby byl schopen psychicky odolat v boji. Vykreslení všech charakterů ve filmu je na vysoké úrovni, myslím, že z tohoto úhlu pohledu je nejlepší Kovboj a jeho jasná zbabělost v boji, kterou všemožně zakrývá, ale logicky nakonec musí selhat. Výkon Vincenta D´Onofria je na Oskara. Pro fanouška válečných snímků povinnost.

Tmavomodrý svět (2001)

Paradoxem je, že ta "hloupá" americká média k tomuto filmu přistupovala mnohem střízlivěji, než ta naše. Film není ničím jiným, než romancí, a to nákladnou romancí. Svěrák si dal práci s historickými reáliemi, ale s fakty vůbec, je tam celá řada nepřesností a pár vyložených nesmyslů (například tato peruť nebyla stíhací, ale bombardovací). Všude jsou prvoplánové postavy, které se nevyvíjí a diváka děj prostě tlačí k použití kapesníčků. Navíc divák není vtažen do děje, jen sleduje často nelogické chování postav a hůře si k nim nachází vztah. Vrcholem je nacistický lékař, který je vlastně, narozdíl od komunistů, velmi sympatický, až na to, že byl členem SS a tam se dobráků asi moc nenašlo. Tato minirecenze je kritická proto, že Tmavomodrý svět je podle mého názoru silně přeceněný film, který je koukatelný, ale to je vše. Bohužel v rámci polistopadové tvorby je prostě nadprůměrný, což svědčí jen o jediném, že?

Dokonalý smysl (2011)

Ten film mi připadá prázdný a takřka nicneříkající. Ekologický protest? Láska dopředu odsouzená k nenaplnění? Lidská schopnost se přizpůsobit? Nemá to prostě sílu, je to prázdné, možná i trochu schválně, protože dnešní společnost je také prázdná, ale na prázdnotu se dívat opravdu nepotřebuji.

Mariňák (2005)

Celý film se nese v duchu současné reality vojenských operací pravidelné armády, řada jednotek se bojů prostě nemůže zúčastnit, protože to za ně technika vyřeší. Mendes to natočil skutečně výborně a velmi věrohodně, jedinou výhradu mám k nedisplinovanosti mariňáků. Ta je poměrně nereálná, protože za sebou mají výcvik, kde alfou a omegou je rozkaz a jeho plnění. Jenže jsem nepotřeboval vidět takovýto film, abych se dozvěděl zmíněná fakta. Z tohoto úhlu pohledu se jedná o nekonečnou nudu, protože se tam opravdu nic neděje. Takže za velmi slušnou filmařinu a vždy vynikajícího Gyllenhaala dávám za tři.

Kramerová versus Kramer (1979)

Myslím, že z tohoto by se měli všichni učit a poučit, tomuhle se říká nadčasový snímek, oba hlavní protagonisté vynikající a ten odkaz, hmmmmmmm, ten dnes tolik všude chybí. Ten konec, kdy vítězí hlavně dětský zájem, v rámci daných možností!!!, je super.

Looper: Nájemný zabiják (2012)

První třetina filmu velmi slušná, konec celkem obstojný, ale čas strávený v domě je prostě k uzoufání nudný. Na snímek se nekouká špatmě, ale já osobně jsem měl problém s vtažením do děje. Vztah k hlavním protagonistům takřka nulový, mám rád Bruce Willise, ale v tomto filmu je defakto nevýrazný a to co umí nejlépe, prostě nedělá. Celé je to takové povrchní a poloprázdné, škoda, myslím, že to ten konec prostě nemůže zachránit.

Indočína (1992)

Že nedám tři hvězdy je především díky úžasné Catherine Denevue, jinak je to slušně natočená historická romance, která chce být velkým dílem, ale s odstupem času jím prostě asi, přeci jenom, není. Celá základní konstrukce příběhu je už tisikrát použitá a i trochu nepravděpodobná, putování mladého děvčete poloanarchistickou Čínou s takovýmto koncem je prostě těžko uvěřitelné. Hlavní hrdina asi měl být vystřižen z nějakého Hugova románu, ale prostě není, v první polovině filmu vyznívá vyloženě trapně ta jeho vnitřní rozervanost. Je to hezký snímek, ale vzhledem k ambicím tvůrců, mohl být určitě lepší.

První rytíř (1995)

Ten film si nechce hrát na umění, je to jen velmi příjemná, trochu romantická a trochu středověká podívaná, okořeněná dobrými herci a scénářem. Mluvit zde o historii asi mohou jen ti, kteří o ní opravdu nic neví. Nejsem žádný fanda ani jednoho z herců v hlavní roli, ale myslím, že hráli dobře, až na pár hlušších míst Conneryho. První rytíř je prostě odpočinkový a nic jiného v tom nemá smysl hledat.

L. A. - Přísně tajné (1997)

Co k tomuhle dodat? Fantastický Crowe, famózmní Sapcey, úžasná Basinger, jako vždy dobrý DeVito. Strhující příběh, perfektní kamera a špičkový scénář a navíc jak tam Crow eliminuje všechny odporný zmetky, to je super, ne?

Synové a dcery Jakuba skláře (1985) (seriál)

Podle mého názoru mistrovské Dietlovo dílo. V rámci možností omezil vliv komunistické ideologie (tím nechci říct, že tam není, ale je snesitelná) a vyobrazil ságu, která má obrovskou hloubku. Nemám moc rád Munzara, ale tady je fantastický. Celý příběh je úžasně promyšlený a především vývoj jednotlivých postav, to je psychologie sama, vykreslení jejich povah a absolutně uvěřitelné a logické jednání je v takhle rozsáhlém díle až neskutečné. Sledovat Jakuba Skláře jak se z mladého muže mění ve starce, jemuž se zvýrazňují hlavní povahové rysy, ale zároveň není nesnesitelný je paráda. Stejně třeba postava Petra Kostky mi přišla přehnaná snad jen v jednom díle a to je velmi obtížně realizovatelný charakter, protože ztratit sympatie diváka může velmi snadno. Další věcí jsou historická fakta a reálie, když pomineme 48. rok, opět nacházíme velmi kvalitní dílo, které poměrně slušně zobrazuje dobu a řadu věcí divákovi ukáže z jiného úhlu pohledu. Bylo by velmi hloupé zatracovat seriálový vývoj socialistů a komunistů, do II. sv. v. je velmi realistický a pravděpodobný. Jsem přesvědčený, že se jedná o jeden z vrcholů české seriálové tvorby a dávám za pět.