American Horror Story - Murder House (2011) (série)

První polovině bych určitě neváhal dát 4*, jak se tam ale začnou množit duchové, jde celé tajemno do háje. Druhá polovina mě bohužel přímo nudila... Vlastně nechápu proč všechny ty duchařské intriky, když už od začátku mohli všechny vyvržadit a bylo by... Vyzdvihl bych určitě režii, zajímavou kameru a zručné dialogy, ale celkově se mi příběh a pojetí nelíbilo. Na druhou sérii se těším ze dvou důvodů: 1) odehrává se v blázinci, což je jedno z mých oblíbených horrorových placementů a 2) údajně má chybět nadpřirozeno, což by z výše uvedených důvodů mohlo být jen k užitku.

Bytost (1982)

Možná kdybych film viděl jako desetiletý, tak by mi utkvěl v paměti a o X let později bych mu na ČSFD udělil lepší skóre... Ale dnes už na mě takový film zapůsobit prostě nemůže. Líbilo se mi, že se scénárista s ničím nepáral a rozjel to hned ze začátku, ale druhá polovina filmu už byla spíš k smíchu. Ne, ne k smíchu, byla to spíš velká nuda a to včetně konce. Přeceněné. Zklamání.

Musíme si promluvit o Kevinovi (2011)

Po té vlně nadšení jsem bohužel filmem dost zklamán. Knihu jsem nečetl, ale k filmu mám dost výhrad: 1) chybí uvěřitelná motivace Kevina, chvíli je z něj zvrácený parchant, pak má zase světlé momenty, ale proč dělá co dělá se prostě vlastně nedozvíme 2) proč se k té matce tak chovali ostatní? ona přece de facto nic tak špatného neudělala 3) naprosto špatné vystavění příběhu, žádná gradace děje 4) ubíjející dlouhé, rádoby artové záběry, které se IMHO do filmu vůbec nehodily a naopak mu dost škodily a mě neskutečně nudily a otravovaly Plus si zaslouží samozřejmě Tilda, ale na Oscara to fakt tak silné nebylo. 40%

Delikatesy (1991)

Tenhle snímek je zkrátka divný a ta divnost mě hodně bavila. Tedy v první půlce. Francouzi mají schopnost jistého artového feelingu v genech. Artový film ale není magické zaklínadlo, kterým můžeme omluvit každý nepovedený experiment. U Delikates jsem si moc užil některé epizody (hlavně ty se sebevražednou Aurorou), ale jako celek to zkrátka nezapůsobilo. O ději se mluvit nedá, komediální náboj to v půlce téměř ztrácí a celé to tak nějak nesedí, asi jako by neseděl Legoland postavený z Merkuru. Jen pro gurmány.

Andělé a démoni (2009)

Zvědavost mi nedala a v rámci Filmové noci jsem se rozhodl věnovat dvě hodiny druhému Langdonovu příběhu. Knihu jsem ještě nedočetl, ale to mi nijak nevadilo. Svůj tip na hlavního záporáka jsem už měl (a správný), takže vzhůru na věc. Bohužel hned jedna z úvodních scén (ta v CERNu) do mě vsadila semínko pochybností, že tenhle film za něco bude stát. Hlášky typu: "Sesynchronizujte protonové aktivátory." a "Protonové aktivátory sesynchronizovány." možná udělají radost fandům seriálového Star Treku, ale na mě ta minuta těmto podobných pokynů opravdu nezapůsobila, naopak. Celý snímek je oproti Šifře méně propracovaný, téměř bez napětí a závěrečná pointa naprosto otřesně vygradovaná. Na druhou stranu existují daleko horší filmy a pokud vás Andělé a démoni vyloženě neotráví, rozhodně vás neurazí.

Captain America: První Avenger (2011)

Do půlky běžný komiksový blockbuster, který se však mění v něco, co lze popsat jen jako zkaženou konzervu stokrát převařeného a vyzvraceného patosu, na kterou někdo nalepil líbivou etiketu s populárními barvami. Za špatné scénáře by mělo hrozit vězení, za tohle v tom případě výjimečný trest.. A tak zatímco Otcové zakladatelé mají z hrobů kolotoč, soudruhům je líto, že tenhle (nechtěně) dokonale sebeparodující kousek nenatočili před lety sami. Ale to nemusí, Amerika se i po všech těch letech na recyklační lince Hollywoodu stále dokáže nejlépe ztrapnit sama...