Sněhulák (2017)

Filmový sněhulák je výstavní ukázkou toho, jak moc se dá filmová adaptace knižní předlohy naprosto a důkladně podělat. Scénárista knihu neosekal, on ji naprosto znásilnil. Prakticky všechno skvělé, co najdeme v knize, ve filmu není, a když už ve filmu vidíme něco z předlohy, je to překroucené, zavádějící a nesrozumitelní. Absolutní vyprávěčský průser, který podkopává veškerou snahu o atmosféru, emoce nebo napětí. Vše vniveč. Zajímalo by mě, jak tenhle ubohý scénář chtěl natočit sám maestro Scorsese.

Snowden (2016)

Velmi zábavný film, který se opravdu snaží zjednodušovat, jak jen to jde, až je na konci příliš jednoduchý.

Solaris (2002)

Není to přímo zápletka, co mě u tohohle filmu srazilo do kolen. Byla to forma. Krásná poetická hudba spolu s úžasnými obrazy.. Velmi se mi líbil i způsob vyprávění (flashbacky).. Steven prostě umí vyčarovat atmosféru. Možná bych zpíval jinak, kdybych viděl starý Solaris od Tarkovského. Uvidíme.

Souboj Titánů (2010)

Netřeba na Souboj Titánů házet špínu. Je to čistokrevný blockbuster pro potěšení základních diváckých choutek. Taková jednohubka, která se nesmí brát smrtelně vážně a hlavně srovnávat s původním filmem. A když se vám to povede, dostane se vám celkem zábavný úlet. Pozorování nového Souboje Titánů vám také moc usnadní forma. Triky, kamera a světlo jsou prostě nádherné, stejně jako Gemma Arterton, které jsem tu konečně docela přišel na chuť. Koncept a design místy příjemně překvapí (lokace, převozník, čarodějnice, jinové, efekty ...), jindy zase zachází za hranice trapnosti (bohové a jejich "můstek", Hádes a jeho účes, Medůza, Acrisius alá zrůda), což je velká škoda. Jako guilty pleasure však funguje velmi obstojně a hlavně pro milovníky CGI doporučuju.

Spectre (2015)

Často se mi stávalo, že jsem v kině zažil zklamání u filmu, který byl všemi vychvalovaný. Snad poprvé se mi stal pravý opak, i díky tomu vašemu podcenění. Spectre nesedne každému a díky tomu, že se Bond dostává to experimentálního teritoria, ani není divu. Na jednu stranu znovuobjevuje a zlidšťuje postavu, která má být velmi povrchní (a potom vznikají paradoxy), snaží se být inovativní a posouvá zažité dopředu. Na stranu druhou se nevyvaruje opakování dávno viděných nástrah a motivů a co je zásadní - nedokáže a vlastně ani nemůže vybočit z bondovských konvencí. Akce je často slabá - největší nápady jsou zároveň ty nejrozpačitější (vrtulník - digipeklo, letadlo - choreopeklo), záporák ztratil auru ve chvíli, kdy promluvil nahlas (Waltzovo charisma je naprosto okoukané), příběh nijak zvlášť nevytrhne (hlavní hrozba se vztahem záporáka a Bonda nijak nesouvisí) a Fiennes není Denchová a Van Hoytema není Deakins. Přesto jsem z kina odcházel nadšený, protože to, co se scénář snaží občas složitě a rozpačitě vyjádřit, Daniel Craig ztvární v jediném pohledu. A to je možná to naprosto nejdůležitější.

Spider-Man 3 (2007)

Ruším svůj komentář, protože jsem zjistil, že Cival perfektně vystihnul vše, co je třeba ke trojce říct.

Spláchnutej (2006)

Příběh je špatnej, celkově dost velké animákové klišé, ale některé vtipy mě skoro dostaly ze židle. Rozhodně fajn odlehčující zábava, která na mě nepůsobí tak pitomě, jako Madagaskar. Díky bohu.

Správní chlapi (2016)

Někde mezi průměrnou komedií a snahou o naprostou kultovku. Chci říct - je to klasický Shane Black plný hlášek, looserů, a zbavování se mrtvol. Chemie mezi herci funguje bezvadně a humor ve většině případech taktéž. Jenže ta detektivní zápletka je tak praštěná, že jsem si ten příběh neužil. Postavy se občas divně chovají (oproti svému klasickému bizáru) a scénář působí jako by ho někdo napsal na jeden zátah. Shane Black má svůj svérázný styl, až žánr, který mě opravdu hodně baví a kvalitní černé komedie se moc netočí, takže má u mě plus. Ale dobrej příběh to prostě není, ať se na mě nikdo nezlobí.

Srážka s mimozemšťanem (2011)

Těšil jsem se na absurdní britský humor a dostal jsem.. no.. rozhodně ne absurdní britský humor. Podle mého potenciál celé látky mou oblíbenou dvojicí Peggem a Frostem nebyl ani z poloviny využit a tak se pro mě tato, sice milá, ale vlastně docela nevtipná mimozemšťanská estrádka stala malým zklamáním.

Star Trek (2009)

Jsem jedním z diváků, kteří jsou nepoznamenaní kultem Star Treku. A díky tomuto filmu toho začínám pomalu litovat. Ovšem nechystám se teď do obchodu pro všechny předchozí filmy a seriály, spíš se strašně se těším, kam to Abrams povede dál. Jestliže beru tento film jako oživení kultu, nový začátek se snahou zaujmout širší publikum, dokážu mu odpustit tu přílišnou schématičnost a předpovídatelnost filmu. Abrams taky velmi hbitě balancuje na hranici popcornu, což mi vůbec nevadí. Jakožto nový ve světě warpových pohonů a fotonových torpéd mi také udělalo radost, že se nemusím bát o to, že bych ztratil přehled i mezi postavami, protože vše bylo doslovně ukázáno i řečeno. Už od začátku jsem si hodně sliboval od dua Chris Pine a Zachary Quinto, kteří jsou oba velmi zajímaví herci (Zachary Quinto se mi líbil už jako Sylar v seriálu Heroes, v roli Spocka se ale podle mě teprve našel) a při sledování se mi mé tušení potvrdilo. Nejslabšími prvky filmu se tedy zdá jednoduchá zápletka a ne příliš zajímavý záporák Eric Bana. Věřím ale, že nás to nejlepší teprve čeká a já se na to moc těším!