The Black Donnellys (2007) (seriál)

(poznámky) Po Dexterovi je to najlepší seriál, aký spatril svetlo sveta / Možno nie najlepší zárez do mafiánskeho žánru, no s kľudným svedomím to možno porovnávať s vrcholom mafiánskych filmov od Scorseseho, Leoneho či De Palmau / Dokonalý Haggisov scenár a réžia potvrdila jeho status filmového génia / Skvelo zobrazené charaktery hl. postáv a ich zaradenie do deju vytvára príbeh, ktorý počas celého seriálu nemá kedy dovoliť divákovi odtrhnúť oči od obrazovky / Klasické rozpory medzi dvomi mafiánskymi rodinami podané najreálnejšie ako sa dá, ale stále filmovo / Neverím, že zrušenie seriálu po štyroch(!) epizódach je s kostolným poriadkom / Chcem viac!

X-Men: První třída (2011)

Najlepší X-Meni a kľudne si myslite čo chcete, no Singerove diely to predbehlo míľovými krokmi (možno sú rovnako inteligentné, no First Class je svižnejšia, zábavnejšia bez akéhokoľvek nudného miesta s geniálnym finále a cameo roličkami (nielen Wolverine)). Výborné obsadenie, skvelo znovuzrodené charaktery a scenár zasadený do zaujímavého obdobia, kde to retro a 60te roky z plátna doslova sršali. Sú to stále tí istí X-Meni, ktorých máme radi a Vaughn posunul celý ten vesmír do iného levelu. A to je dobre, pretože Singerova výzia mi nie až tak sadla. PS: akcia do puntíku vyvážená s humorom a budovaním deju. [Videl v Kine 2x]

Vřískot 4 (2011)

Písal sa rok 1996 a vyzeralo to, že hororový subžáner slasher je pochovaný (možno to už teraz znie ako poriadne klišé, ale je to tak), no nejaký Kevin Williamson prišiel s nápadom, ktorý sa zapáčil Wesovi Cravenovi. A títo dvaja postavili základ pre novú hororovú vlnu tzv. "teen vyvraždovačka". Vreskot bol postmoderá hra s vyčerpaným subžánrom, hra s divákom, hra so žánrovými pravidlami. Prečo, ale žiadne ďalšie podobné filmy, ktoré nasledovali po prvom Vreskote neboli také (dobré) ako prvý Vreskot? To je otázka :) slasher sa počas tých rokov menil no nijak výrazne sa nevyvíjal. Až opäť Williamson a Craven upgradovali teen vyvraždovačku na novú verziu. Štvrtý Vreskot je vlastne nová verzia pôvodného filmu a zároveň dôstojné pokračovanie. Hra s divákom pokračuje a s novými pravidlami (hororových remakov) sa posúva opäť ďalej. Ide o shriequel či screamake? :) Takto má vyzerať žánrový horor, sofistikovaný(boxoffice: $34mil.) a nie ako po lobotomii(The Friday the 13th boxoffice: $65mil.). Smutné čísla na záver :/ v skratke: Scream 4 je dokonalý, natočený pre 21. storočie a dnešná hororová mládež, ktorá frčí na Sawe 6 a remaku Piatku 13teho bude možno trochu mimo. Na tomto som vyrastal a som veľmi rád, že je to stále ten istý Vreskot, čo mám rád. [Videl v Kine]

Hrdost a sláva (2008)

Podľa ohlasov a komentárov je Pride and Glory taká obyčajná, priemerná kriminálka. A aj preto som film trochu odsunul a až po cca 2 rokoch prišiel čas, keď som sa o tom mohol presvedčiť na vlastné oči. Joe Carnahan takéto veci vie a aj keď som toho od neho nevidel až tak veľa viem oceniť jeho kvality. Ale čo ma udivuje, že som jeden z mála, ktorý si o tomto filme nemyslí, že je až tak tuctový. Pre mňa je to jeden z najlepších žánrových zárezov a okrem malých chybičiek nemám filmu čo vytknúť. Vôbec nie je na škodu vyše dvojhodinová stopáž, pretože takto sa jednotlivé charaktery postáv dostatočne divákovi predviedli ... stihlo sa do scenáru napchať pár ozaj kulervoucích scén a dostatočne rozviť zápletku. Ďalší z filmov u ktorých nechápem také hodnotenia aké má. A teraz budem citovať: "Vynikajúco natočená atmosférická kriminálka s veľmi dobrými hereckými výkonmi". Ľutujem len, že som riadil komentármi iných a nevychutnal som si túto pecku už dávno

Blízká setkání třetího druhu (1977)

Absolútna dokonalosť. Viem, že Spielberg je skvelý režisér, ale i tak som neveril vlastným očiam. Nič proti Lucasovi, ale v dobe keď začala Staw Wars mánia a prerástla do fenoménu dnešnej doby, vznikol určite lepší a inteligentný intergalaktický epos. Ďalší veľký pilier sci-fi žánru, hneď po Kubrickovej Vesmírnej odysei.

Králova řeč (2010)

And the Oscar goes to ... The King's Speech (?) Maybe. I hope so. God Save The King.

127 hodin (2010)

Veľmi silný rok a ďalší silný zážitok. Toto filmové obdobie milujem a už dlho sa nestalo, že tu máme toľko skvelých filmov, ktoré si to neskôr rozdajú v boji o Oscary. Danny Boyle ukázal, že je rok čo rok lepší režisér a 127 Hours je režijne dokonalý. Dovolím si tvrdiť, že Boylova réžia je najväčší klad filmu. Toľko zaujímavých záberov a nápadov s kamerou v jednej diere sa len tak nevidí. Áno, James Franco podal zrejme svoj životný výkon a nie len pri TEJ scéne mu uveríte všetko čo vidíte, no moc neverím, že podľa akademikov nebol tento rok lepší herecký výkon (pre mňa je Leo v Shutter Island stále naj.). Dalo sa to čakať a nie je to žiadnym prekvapeným, že film nestratil tempo a dokázal udržať diváka počas celej stopáže v strehu a mal stále čo ukázať. A keď prišla na rad TÁ scéna, dokázalo sa z nej vyždímať maximum(?) (ja neviem, bola skvelá, no posúdenie nechám na niekom inom) Ak mám, ale napísať pravdu v podobných výletoch do prírody vedie Pennov Into the Wild.

Mulholland Dr. (1999) (TV film)

V podstate nejde o nič nové, pretože väčšina (ak nie všetko) záberov bola použitá v celovečeráku. Je to, ale celkom dobrá rarita vidieť niečo takéto. Pilot k ako vieme nezrealizovanému seriálu má samozrejme kvality rovnomenného filmu a v ABC museli vtedy pracovať asi dobrý debili, keďže toto ďalej nepustil. Ako ak by povedal Jules z Pulp Fiction, ten pilot dostal šmitec! Teraz s odstupom času a v tejto skrátenej forme je dobre vidieť, že to Lynch vymyslel skvele a, že si to proste pýtalo ďalšie časti. Veľká škoda tohto kroku, pretože z toho mohol byť druhý Twin Peaks. Ja chcem viac, chcem ďalej snívať.

Hledá se Nemo (2003)

Ak by som mal zhodnotiť film po vizuálnej stránke nezmôžem sa na nič iné ako wow. Miestami som neveril, že pozerám na animované more a že nie je naozaj skutočné. Ďalším veľkým plusom pre film boli dialógy postáv. Malé rybičky školského veku majú naozaj zaujímavé témy na rozhovory. Každá scéna sa nezaobíde bez humoru a konečne ide o klasický či vlastne normály humor, chválim hlavne rybku tuším Dori sa volala, tá tými hláškami len chrlila. Stále neviem prísť na chuť tomu zelenému Shrekovi. Humor v jeho filme je až moc odlišný od pojmu "normálny". Ale všetci priaznivci tohto humusného zloobra neberte to v zlom. Celá recenzia: TU

Resident Evil (2002)

Film mal síce ešte svoje muchy a niečo mi tam chýbalo čo som v hre mal a tu nie, hlavne ten strach a zimomriavky mi chýbali. Ale bol som rád, že časťami mi to pripadalo ako kedy som hral samotnú hru. Z celkovým výsledkom som spokojný tak na polovicu, pretože som čakal trochu niečo iné. V skratke dobrý film, aj keď mám nejaké výhrady. Celá recenzia: TU