• Pohádka

Jak vycvičit draka 2 (2014)

Už dlouho se mi nestalo, že bych se v kině styděl. Tady po dlouhé době se to tvůrcům povedlo. Styděl jsem se, že až film dojede a rozsvítí se světla, všichni uvidí, že ten starý cap, co sem přišel s malou dcerou, pláče jak děcko. Víc nemam, co bych k tomu dodal.

O princezně Jasněnce a létajícím ševci (1987)

Nádherná pohádka z dob, kdy se u nás ještě nesměly točit sračky a kdy důležitější než výplach dětských mozků komercí, řvaním a kýčem bylo zachycení poetiky a romantiky pohádkového světa. Jediné, co mě tu děsně štvalo, byly řvoucí, pitvořící se a neurózu vyvolávající čarodějnice. Škoda, že Troška všechny své další pohádky vytvořil tak, že z Jasněnky odpreparoval to krásné a nechal tam jen ty ohavné hysterické babizny.

Záskok (1997) (divadelní záznam)

Jedna ze ctyr nejlepsich cimrmanovek

Případy 1. oddělení (2014) (seriál)

Pro mě osobně dolova kulovní záležitost. Konečně český seriál, na který se dá dívat, který má spád, logiku děje, charakterově vyprofilované postavy a zápletku, která je uvěřitelná - možná proto, že jde o skutečné případy. Na místo české verze SCI z produkce komerčních televizí nastupuje příběh, který skutečně působí autenticky, herci, kteří hrají uvěřitelně a zpracování, které je originální a neotřelé. Mě to docela strhlo.

Samotáři (2000)

Ve sve dobe doslova kultovlni film, na kterem se tak rikajic udelalo hned nekolik skvelych hercu. Predevsim duo Trojan, Machacek. Byt kazdy z nich predstavuje uplne odlisny typ herce. Vzniklo take nekolik slavnych hlasek, coz u ceslych filmu porevolucni ery byva vzacne. Samotari predstavuji v ceske tvorbe konce 90. let urcity paradox. Film o moralni a citove vyprahlosti metropolotni zlate mladeze, ktera je pateticka, sebestredna, hedonisticka a tak trochu sjeta, je opravdu odvazny. Kazda doba si totiz zada urcita temata. A toto bylo tak trochu proti mainstreamu. Navic herecky vyborne zvladnute, okorenene dokonalou hudbou.

Podfukáři (2004) (seriál)

U nás doma doslova kultovní záležitost. Jeden z dokonalých příkladů britského humoru v poněkud komenrčnější podobě. Každý díl sice jede podle podobného schématu, ale to vlbec nevadí. Tedy zpropadený padouch, který okrádá a podvádí všechny ve svném okolí (nebo aspoň někoho). A skupinka novodobých mstitelů, kteří si připraví dokonalý plán na podfuk. Všechno je připraveno s takovou dávkou geniality, kreativity a hodinářské přesnosti, až by to bylo ve skutečněém světě nereálné. Jenže je tu to ale. To, co dává tomuhle seriálu tu poslední hvězdu. Princim neočekávanosti, princip náhody. Tedy fakt, že ne všechno jde dokonale naplánovat. A zejména závěreečné odhalení, které vám tak dokonale otevře oči, že se ještě notnou chvíli cítíte jako úplný pablab, že jste to tam neviděli. Když vše bylo úplně jasné od samého začátku.

Kouř (1990)

Jediný retro film (snad s výjimkou Pelíšků - to je ale úplně jiný žánr), který se mi fakt líbil. Protože jako jediný popisuje totalitu takovou, jaká opravdu je. Nepokouší se nějak trapně bilancovat nebo odsuzovat. Navíc tahle totalita je taková dost neidentifikovatelná. Nikde se neobjevuje ani náznak odkazu na nějakou konkrétní dobu, místo nebo zemi, ve které se to odehrává. Prostě dokonalá freska prohnilé, špinavé, smradlavé a slizké společnosti. Prostě je to fajn fajnový...

Válka Roseových (1989)

Tenhle film jsem viděl snad milionkrát a nikdy se mi neokouká. Podle mě nejlepší Douglasův film. Dokonale zmáknuté manželské drama, které postupně graduje v těch správných dávkách až k velkému finále. To není až tak překvapivé, jak by se mohlo zdát, ale i tak při prvním shlédnutí jsem jen nevěřícně koukal. Postavy jsou uvěřitelné, dokonal se s nimi lze ztotožnit.