• Krátkometrážní

The Cure - Lullaby (1990) (hudební videoklip)

Význam ´Ukolébavky´ si fanouškové spekulativně vykládají jako závislost, či depresi. Smith nabízí rozmanitá vysvětlení na téma noční můry dětí, či zneužívání. Dlouholetý režisér videoklipů The Cure Tim Pope interpretuje song jako alegorii drogové minulosti hlavního zpěváka Roberta Smithe. B-strana singlu jsou skladby ´Babble´ a ´Out of Mind´. Hudební video vyhrálo hlavní cenu na udílení cen Brit Award 1990.

The Cure - Pictures of You (1990) (hudební videoklip)

Režisér Tim Pope natáčel video pomocí tří kamer Super-8 a dle rozhovorů byla skladba inspirována požárem ve Smithově domě. Když den poté Smith procházel pozůstatky z trosek narazil na peněženku s obrázky své manželky Mary. Obal singlu je jedním z obrázků a stejný obrázek byl použit jako obálka singlu ´Charlotte sometimes´ ovšem jeho obraz je silně deformován. V roce 2011 byla píseň odhlasována na 278. příčku v seznamu Rolling Stone 500 největších písní všech dob.

The Descendant of Wing Chun (1978)

Původně snímek o dvou neřádech drancujíc vesnici režíroval velmistr William Cheung, ale když odešel, musel film dokončit herec a akční režisér Huang Ha, který také koordinoval akci společně s Danny Chowem a San Sinem. Dějová linie je o dvou mistrech, dvou jejich studentech a dvou lotrech. Jde o oddělené příběhy, které se postupně sbližují. V úvodu mne zaujal plážový souboj na tyče a pěsti známých záporáků Hak On Funga a Lee Hoi Sanga (rezavá paruka). Zrzavý Sang skončí nakonec v base, ale když se pak objeví na svobodě, režisér se neobtěžuje vystvělit, jak se dostal ven. Norman Chu si vede obstojně a přichází na scénu zhruba v polovině. Mezitím se flick znenadání tváří jako komedie, ovšem souboje na wing chun jsou povedené.

The Devil's Rock (2011)

Dva předchozí krátkometrážní přesto úspěšné prvotiny amatéra Paula Campiona mě přiměli zhlédnout další povedené hororové béčko. Nízkorozpočtové přesto mysteriózní prostředí společně s hudbou se mi líbily stéjně jako masky a dialogy neherců.

The Eagle's Killer (1981)

Snímek je z roku 1979 (nikoli 1981). Tlučhuba John Cheung v průměrném kung-fu snímku podává standartní výkon a za zmínku stojí jen poslední souboj v závěru s legendárním taekwondistou Jang Lee Hwangem.

The Fall of the House of Usher (1979) (TV film)

Zdařilé pokračování Usherovy tématiky, vymazlená kamera i soundtrack dodávají ponurému prostředí a zápletce potřebné grády. Herci a pohledné herečky to na a originál nevytáhnou, ale i s tímto remakem jsem byl spokojen.

The Fialky - Stejná píseň (2015) (hudební videoklip)

Líbí se mi kvartýr od Peterky, jinak má už skoro 2000 vinylů. R.I.P. Mrtvé miminka.

The Ghosts of Oxford Street (1991) (TV film)

Ona ta atmosféra, stylizace a vyprávění není nepodobná dřívějšímu McLarenovému počinu Great R´n´R swindle. Nejde však o stížnost. Jde jinak o malý krásný film s propletenými zápletkami s anachronickými obrazy a mimokrokem, ta paruka Sineád zatraceně sluší.

The Great Conspiracy (1980)

Zkušenému režisérovi a kameramanovi Paovi s příběhem pomohla jeho manželka, scenáristka a producentka Katy Chin, ale ani obsazení zvučných jmen evidentně nepomohlo. Ikdyž se s nízkým rozpočtem a epickýmy úmysly dokázaly dělat zázraky, zde padá kosa na kámen. Nekvalitní kameru fanda odpustí, protože ví, že na Tajvanu v té době nebyla možnost (během natáčení) přetáčet záběry a kotouče po halabala střihu šly ihned do distribuce. Zklame nedůstojná improvizace krásek Nory Miao a Shih Szu, ale i malý prostor mistrů taekwondo Tan Tao Lianga a jeho nejstaršího žáka Kang China. K nepřehlednosti dopomáhá mizení herců ze scény, ale abych jen nekibicoval - do karet hrají pestré rekvizity, velikost chladných zbraní a působící gotická krajina pavouků s mohutnými palácy.

The Grim Game (1919)

Film byl obnoven a konečně zpřístupněn veřejnosti v roce 2015 promítáním na TCM Classic Film Festival. Filmový konzervátor Rick Schmidlin dohlížel na restaurování poté, když získal jediný zbývající celulojd od žongléra Larryho Weekse, který získal snímek při odchodu do důchodu z Houdiniho panství v roce 1947. Ve finální scéně, která končí vzdušným soubojem a srážkou dvou letadel, padá jeden ze strojů k zemi. Houdini po zveřejnění snímku prohlásil, že daruje 1000 dolarů tomu, kdo dokáže, že srážka nebyla autentická. Vysvětlil, že došlo ke skutečné nehodě a že herci byli zachráněni jen proto, že se stroje zrovna nacházely ve výšce větší než jeden kilometr a dokázali se vyrovnat dříve, než dopadli na zem. Osoba, která skočí za letu z jednoho letadla do druhého není Harry Houdini, ale kaskadér Robert Kennedy.