Kingsman: Tajná služba (2014)

Normálne nie som skalný fanúšik špionskych filmov a Bondovi sa vyhýbam oblúkom, no toto je naozaj moja šálka kávy. Britsky vtipné, sarkastické a s naozaj úžasným zloduchom. Scéna v kostole mi teda otvorila sánku. P.S.: len mne sa to zdá,alebo v poslednej dobe pribúda zloduchov,čo si myslia že redukcia počtu ľudí je cesta k záchrane ľudstva?

Blade Runner 2049 (2017)

Na začiatok sa musím priznať, že som sa pred návštevou kina nedostala k tomu pozrieť si prvý diel, takže nemôžem zatiaľ posúdiť, či je to kvalitný sequel. Ale môžem potvrdiť,že je to naozaj kvalitný film,na ktorý sa oplatí ísť do kina. I keď v závislosti od toho, aký typ diváka ste. Pokiaľ od filmu očakávate len poriadnu strieľačku, nejakú tú posteľnú scénu či dve a príbeh,ktorý z hlavy vyfučí skôr než vyjdete z kina, tak pri tomto filme zaspíte. Nevravím, že v Blade runnerovi 2049 nechýba erotika ani akcia, ale tempo je pomalé a postupné. Konieckoncov aj preto je stopáž taká dlhá. No réžia je naozaj skvelá a za celú dĺžku filmu neboli hluché miesta,kedy by som vyťahovala mobil koľko ešte. Príbeh je jemne predvídateľný, no nastoľuje otázky aké čakáme od postap sci fi- konkrétne definíciu ľudskosti. S nástupom AI sa skôr či neskôr budeme musieť pýtať tie isté otázky, no úprimne dúfam že v roku 2049 ešte naša planéta nebude vyzerať podobne.

Marťan (2015)

Musím povedať,voči Martanovi som bola od začiatku skeptická a to z prostého dôvodu- čítala som knihu. Nechcem tým knihu znevažovať, naopak ju vrelo odporúčam, považujem ju za jednu z najvtipnejších,aké som čítala, ale bála som sa toho, ako sa zhostia jej sfilmovania. Napodiv to dopadlo nadmieru dobre. Film sa veľmi presne a až na minimálne odchýlky drží knihy, najviac sa síce odchyľuje v konci,ale ten bol dosť otvorený, tak to absolútne neprekáža. Herci, hudba, scenár a vizuál- všetko klape perfektne a napriek úctyhodnej dlžke 134 minút sa nebudete nudiť ani minútu. PS: Vysvetlovanie Sena Beana, prečo sa projekt Elrond volá tak,ako sa volá, považujem za jeden z najironickejších momentov filmu.

Knick: Doktoři bez hranic (2014) (seriál)

Zaujímavý seriál z lekárskeho prostredia časov naštastie už minulých,kedy smrť na operačnej sále bola daleko bežnejšia ako teraz. The Knick podáva veľmi surový,ale aj realistický obraz,ako to mohlo v nemocnici v roku 1900 vyzerať a povedzme si narovinu,radšej slovenské zdravotníctvo (hoci si viem predstaviť, že mnohí by voľný prístup ku kokainu uvítali). Celkový obraz je ponurý, často depresívny a podčiarknutý potokmi krvi pacientov a krásne zvýraznený futuristickou hudbou. Mimoriadne kladne hodnotím to, ako sú napísané postavy, žiadna z nich nie je ideálna. Najlepšie to vidno na samotnom Thackerym, ktorý je síce skvelý lekár, ale je závislý na kokaine (a je preň schopný urobiť čokoľvek), je arogantný, neschopný prijať,že by bol niekto lepší a schopný ísť v rámci potvrdenia svojich teorií cez mrtvoly-pacientov. Pekným príkladom je aj Edwards, ktorý je síce vzdelaný a kvalifikovaný, ale černoch a svoju cestu k uznaniu si musí tvrdo preraziť- aj cez Thackeryho tvrdú hlavu. Dva protipoly, budete mať radi oboch. Ako celok to nikde neškrípe a síce by som ho neodporúčala slabším povahám,kedže krvi je tu naozaj hodne, ale ked vás tento "House" z 1900 chytí, už vás nepustí. Som zvedavá a veľmi, či dalšia séria latku udrží. PS: Fakty ako liečiť závisláka na kokaine heroinom a že mníška vykonáva interupcie považujem za čistú ironiu. A tej je The Knick plný.

Padesát odstínů šedi (2015)

Proti tomuto filmu má väčšina ľudí predsudky daleko skôr, než ho uvidia. Ani neviem koľko krát som počula,že je to porno s dejom. Skutočnosť je trochu iná. Viac než porno 50 shades of Grey pripomína Twilight. Prečo? Premýšlajte. Hlavný hrdina je krásny,mladý, bohatý a nebezpečný? Check. Hlavná hrdinka je priemerná, ťarbavá knihomoľka? Check. Hovorí jej neustále, že on pre ňu nie je ten pravý, že je nebezpečný a napriek tomu robí všetko preto, aby s ním bola? Check. Takto sa dá pokračovať ešte veľmi dlho. Prirovnaniu s Twilightom nepomáha ani samotná Dakota Johnson, ktorá si polovicu filmu hryzie peru a má otvorené ústa, čo ako všetci vieme je charakteristická črta hrania Kirsten Stewart. Ked sa obzriem na samotné sexuálne scény, ktoré boli nepochybne pre väčšinu najväčším lákadlom celého filmu, tak neboli o nič naturalistickejšie poňaté ako sme zvyknutí. Napadá ma niekoľko filmov ( a pár seriálov), ktoré obsahujú oveľa viac a nie tak citlivo podanej nahoty a sexu. Najväčšia kontroverzia filmu je v BDSM vzťahu, ktorý je(?) medzi Christianom a Anou. Ak by sme tento aspekt vynechali, tento film by ani zdaleka nevyčnieval z radu. Samotný film je pomerne priemerný, príbeh poznáme na milion variácii ( okrem kontraktuálnej časti). Celý sa ale naozaj niekam dostáva až v posledných 15tich minútach a končí naozaj nečakane. Scéna s opaskom ma naozaj pribila o sedadlo, ale to nestačí. Uvidíme,ako sa popasujú s druhou časťou. PS: naozaj dúfam, že zainvestujú do lepšieho soundtracku, väčšinu času mi k filmu vyslovene nesedel.

Hunger Games: Síla vzdoru 1. část (2014)

Pomerne ťažko sa mi hodnotí tento film oproti predošlým zo série,je diametrálne odlišný v každom aspekte. V prvom rade tu nemáme toľko akcie ako v predošlých dvoch dieloch,pretože tu nie sú dalšie Hunger games. Taktiež tempo je viditeľne pomalšie,čo sa ale dalo očakávať,kedže je to prvý diel z dvoch. Namiesto toho je tu plno stratégie ako si získať viac districtov na svoju stranu,točenia propagandy (čo zaberie dosť podstatnú časť filmu) a Katnissinho rozhodovania sa koho chce z dvojice Peeta/ Gale viac (väčšine to bolo asi jasné už dávno,ale dobre). Je síce pravda, že dej sa veľmi neposunie, ale z celých dvoch hodín som sa nenudila ani minútu a niektoré scény ma prišpendlili k sedadlu. Napriek všetkému by to malo výrazne nižšie hodnotenie,kebyže to natáča iný režisér a keby niektorí herci nepodávali výkony,aké dávajú a celé to navyše podkresľuje skvelá hudba. The Hanging Tree mi po návrate z kina v hlave znela ešte dlho. Nehovorím,že by sa nedali nájsť trhliny v logike scenáru,hoci očakávam že mi ich kniha,na ktorú sa momentálne chystám vyplní. Aspoň dúfam. Každopádne sa veľmi teším na časť dva a je len škoda,že na nu treba čakať další rok.

A Bit of Fry and Laurie (1987) (seriál)

To pravé pre milovníkov britského humoru. Je veľká škoda,že Hugh Laurie je v našich končinách známy len ako doktor House, pretože ako komik je skvelý a so Stevenom Fryom tvoria dvojicu,aká sa len tak nevidí. Rovnako ako pri pythonovcoch občas ich vtip nevypáli tak ako by mal,ale ked vypáli tak to stojí za to a niektoré skeče (a niektoré piesne) ma skoro dohnali až k slzám. Takže naozaj nie je Mystery,prečo tento seriál milujem.

Pekelná kuchyně (2005) (pořad)

Netreba mať prehnané očakávania,predsa len ide o reality show. No faktom ostáva,že určite uprednostním súťaž kuchárov o vysnívané miesto šéfkuchára ako skupinu ľudí s exhibicionistickými sklonmi, nízkym iQ a žiadnou sebaúctou súťažiť o prachy. Každopádne ako zvuk do pozadia sa mi to celkom osvedčilo. 3/10

Jak vycvičit draka 2 (2014)

Ako si vycvičiť draka 2 netreba podceňovať len preto,že ide o druhý diel,svet Vikingov má ešte stále čo ponúknuť. Draky sú zabývané a každý Viking má toho svojho čo je veľká zmena oproti časom,kedy ich chceli pozabíjať a tréningy boja nahradili dračie závody. Zmena je aj v tom,že kedže Štikút babu dávno má,jeho kamaráti sú pre zmenu tí,čo sa snažia niekoho zbaliť. Ako celok je to o niečo slabšie ako jednička,ale príbeh stále funguje a má hlavu aj pätu. Celkom ma prekvapila Štikútova mama,rozhodne je menej obyčajná ako som očakávala podľa traileru a chválim aj zápletku,kde nechali zomrieť jednu z hlavných postáv a ako zomrela (nech nekazím zážitok radšej nemenujem). Koniec je možno trochu predvídateľný,ale ide koniec koncov o animák,takže to bolo očakávané. Určite ale hanbu svojmu predchodcovi nerobí. PS. :Bezzubému modrá pristane.

Zachraňte pana Bankse (2013)

Príjemný film na nedeľné popoludnie. Filmom sa nesú dve hlavné dejové línie, prvá v čele s Waltom Disney, ktorého Tom Hanks zahral štandardne dobre a Emmou Thompson ako suchopárnou a neprístupnou pani Travers a ich bitkou o filmové práva. Táto dejová línia je odľahčenejšia, komickejšia, plná chytľavých pesničiek a slov Nie,nie a nie. Osobne sa mi veľmi páčil výkon Emmy Thompson, ktorá mi do roly pani Travers veľmi sedela. Druhá línia je o poznanie vážnejšia,kedže sa v nej miešajú témy alkoholizmu a jeho vplyvu na rodinu a vzťahu otca k deťom. Film je slušný,herci vybraný dobre a hrajú prinajmenšom svoj priemer, ale nepovedala by som,že celkový výsledok je nejak nadpriemerný. Komické momenty sa striedajú s vážnejšími a nájde sa aj dojímavejšia scéna, ale na štvrtú hviezdičku tomu niečo chýba.