Maturita duchů (2012)

Priblblé, prvoplánové a lacné žartíky ala Kameňák. Občas až trápne, či skôr zbytočné. Pri tomto filme môžete vypnúť všetky hemisféry, pochopí ho aj vaše morča. Ale na odreagovanie, prečo nie, I keď som sa asi tri krát celkom zabavil, za 88 minút toho film ponúkne veľmi málo,,,

Nespoutaný Django (2012)

Tarantino je rozprávkar. Napríklad, ako náš Dobšinský. Obaja si zakladajú na strhujúcich príbehoch, či skôr drsných, barvitých rozprávkach. Sú plné nenávisti a odplaty, utrpenia a vyslobodenia, až bezbrehej lásky za ktorú sa ide až za hranice možností, a kde sú priam epické obrazy a k tomu nekonečné potoky krvi. A kde dobro nakoniec vyhrá nad zlom. Preto každý, kto má rozprávky rád, si musí prísť na svoje. Django(D sa nevyslovuje) má zopár atribútov, pre ktoré ho viem oceniť aj ja. Odvaha režiséra, a jeho um, popasovať sa s témou rasizmu a pomsty s nadhľadom. Jamie Foxx, Christoph Waltz, Samuel L. Jackson, K. Washington, a dobre, možno aj DiCaprio boli výborný. A hudba. Kde práve nerušil akýsi stupídny rap!?, vychutnal som si Moriconeho. Vtedy som aspoň na chvíľu dostával pocit, že je to western. A starý dobrý Ennio znel práve vtedy, ked bolo treba dej dostatočne vygradovať. Škoda že to gradovalo dve a pol hodiny, veselé záverečné jatky mohli prísť o čosi skôr. Django Unchained je lepši ako predošlí Bastardi, no už to nebola akčná grácia Kill Billa, ani originalita Pulp Fiction. Už je to len tradičný, priemerný, a vopred čitateľný Tarantino. Snád ma ešte prekvapí, i keď, už tomu moc neverím. Tak ako na rozprávky,,,

Spiklenci (2009)

Klasická francúzska kriminálna dráma, kde nechýba súčasná ponurosť života dvoch mladých ľudí, asi jedna drsnejšia scéna, a nejaká tá erotika. Isto by to aj lepšie, kratšie a snáď by si to zaslúžilo viac napätia. Ale zasa, po tých premnohých amerických céčkových trileroch to bola príjemná zmena,,,

Lovci myšlenek (2004)

Typické béčko, kde sa občas niečo udeje bez toho, aby ste to tušili. Pustý ostrov, partia elitných agentov FBI a jeden vrah. Prvky hororu v akčnom trileri, kde sú všetci podozrivý, a jeden musí z kola von. Tešil som sa, že prišiel koniec, a tie dve hviezdičky dávam len za občasné vytrhnutie z letargie akčných klišé,,,

V Bruggách (2008)

Ako partia Londýnskych gangstrov pokojné Bruggy na bitúnok premenila. V tejto čiernej komédií moc nebadať suchý anglický humor. Napriek tomu som sa pár krát naozaj s chuti zasmial. Línia celého príbehu je chladná ako hmlisté belgické mestečko, plné podivných postavičiek, a karikatúr. A i keď nie je dej plný neočakávaných zvratov, musím uznať že koniec ma celkom prekvapil. Martin McDonagh akoby niektoré filmové triky "obkukal" od svojho kamoša , Guy Ritchieho obzvlášť scény, kde by mala tuhnúť krv v žilách sa menia na smiešnu frašku, rovnako tak vyzdvihovanie všetkého britského na úkor zvyšku sveta, a samozrejme, ani tu nechýba ruský mafián. Bolo to skrátka také, britské, i keď, čakal som možno trocha viac,,,

Klan létajících dýk (2004)

Rozprávka pre dospelých Yimou Zhanga je plná bravúrne natočených trikových scén, nadherných obrazov a fantastických vizualizácií. Očarila ma poetickosť, potešili predstavitelia hlavných úloh, a hudba. Slabším článkom je dejová línia, všetko je až príliš jasné už vopred. Konečná scéna akoby ponúkala tvorcom možnosť v budcnosti nadviazať na tento pribeh jeho pokračovaním. Ale asi už bez krásnej Mei. A možno nie,,,

Láska nebeská (2003)

Romanticka komédia s nádychom Vianoc. To býva vo väčšine prípadov pruser ako hrom! V tomto prípade to neplatí. Už herecké obsadenie prezrádza, že to režisér Curtis myslel s touto komediou vážne. Dokonca aj Hugh Grant to zahral skvele, o výkonoch Firtha, Neesona, či Alana Rickmana netreba pochybovať. Zábavné, romantické a snáď aj dojemné. Som viac ako prijemne prekvapený. A doporučujem, nielen na vianoce,,,

Veselé Vánoce přejí chobotnice (1986)

Aké by to boli Vianoce bez týchto dvoch chobotničiek. Pekne vykreslená vianočná atmosféra predrevolučnej Prahy, čarovné zakutia okolo Kampy na "čertovce", a zalený a modrá. Nostalgia a klasika na staročesky spôsob,,,

Chobotnice z II. patra (1986)

Úplná klasika. Ako dieťa som to zbožnoval, a stále to považujem za vydarenú filmovú rozprávku, i keď dnes už asi deti uprednostnia skôr americkú animáciu,,,

Čistá duše (2001)

Tento film musí každého pochybovača o talente R. Crowa vyviezť z omylu. Nie je to žiaden akčný borec, ale herec schopný charakteristických úloh podobných tejto. Okrem neho výborne výborne výkony J. Connelly, E. Harrisa a P. Bettanyho, skvelý scénár, réžia, hudba! Dnes som ho zhliadol po 10 rokoch, a znova mi pri scéne, kde profesor Forbes dostáva perá od ostatných profesorov zvlhol zrak. A to sa nestava zas až tak často,,,