Columbo - Vražda škodí zdraví (1991) (epizoda)

S trochou nadsázky (nebo snad ne?) bych mohla tvrdit, že líp bych někoho zvládla zavraždit i já. To, že americké obdobě Petra Svobody nedojde, že nevykouřený cigarety budou mít čistej filtr, nebo že není možný, aby někoho zabil nikotin z cigarety a navíc takhle bleskově, je prostě zarážející. Navíc se hned po chvíli proflákne, že na sebe vrah s obětí měli pořádnou pifku a celou dobu teda jde jenom o to, jakým způsobem to Columbo dokáže, protože tomu to je jasný snad hned, jak pohlédne na tu zlotřilou tvář. I tak se na to ale dá dost snadno koukat a pobavit se, což mluví o značných columbovských kvalitách. Nehledě na geniální vtípek, kdy Columbo vkročí do obchodu s pornem a postaví se hned vedle chlápka, co je úplně stejně oblečenej. Ten na něj mrkne a řekne: "Doufám, že si pak užijem."

Columbo: Vražda na předpis (1968) (TV film)

Nejlíp tenhle díl zapůsobí, pokud se na něj mrknete až po tom, co budete mít pár Columbů nasledováno. Vidět našeho oblíbeného rozčepýřeného pomačkaného a zmatečného génia jako mladého, učesaného (!), odbaloňákovaného poldu, co klidně podrobí ženu palbě zničujících otázek nebo okřikne psychiatra slovy "Nekažte mi tady!", no prostě vidět tohohle Columba je neuvěřitelně osvěžující a zajímavé. Nehledě na to, že spousta scén je skvěle vypointovaná, nechybí napětí a inteligentní scénář i zápletka a provedení vraždy. Abych to shrnula, jsem nadšena!

Columbo - Sladká, leč smrtící (1973) (epizoda)

Tenhle díl nebyl nic moc, Sheena nevyužili, ale co víc, nevyužili ani legendárního Vincenta Pricea! Teda jsem ráda aspoň za těch pár scén s ním. Tahle ženská navíc nebyla ani oslnivě krásná, ani neuvěřitelně chytrá a chladná nebo snad sympatická a zajímavá, což je škoda. A konec patří mezi ty sušší. Tak 60%

Cesta do zatracení (2002)

Film má svoje nepopiratelné plusy, vynikající herce, zápletku, skvělou kamerou Sama Mendese, příjemný look 30s, navíc se maskérům podařilo udělat ze sexy Judea Lawa nejnechutnější kreaturu s odpornou pleší, žlutými zuby a přerostlými nehty a Paul Newman, co si budeme říkat, to je ikona. Líbil se mi i Daniel Craig a jeho nepovedený synek, Tom Hanks podává tradiční (rozuměj dobrý) výkon. Ale není to moje srdcovka, ač se mi to přes všechny ty klady zdá skoro divný. Je tu ovšem ještě jeden aspekt, co by sám stačil na 5*, a to je naprosto DOKONALÁ hudba Thomase Newmana. Už jen kvůli tý hudbě to stojí za to.

Die Tür (2009)

Začne to jako docela zajímavě rozehraný mysteriózní kousek, potěšila mě přítomnost Heike Makatsch (první Resident Evil, Láska nebeská), pak mě rychle zchladilo nadabování Madse Mikkelsena nějakým němčourem. Nicméně jakmile "projde dveřmi", je to docela napínák s dobrým námětem, kde neselhává ani dramatická složka - vztahy a postavy. Oceňuju i konec, kde na "šťastné straně" paradoxně zůstali zrovna tihle dva. A ani jednou jsem se nenudila.

Soud boží (1938)

Příjemné překvapení. Klasická příběhová kostra, takový Monte Cristo z českého venkova. Podle obsahu si asi každý dovede představit, o čem většina filmu je. Mimo jiné tu máme herce jako Korbelář, Svozilová, Kovářík, Šmeral, Trégl, v menší roličce soudce i Marvan, kteří všichni podávají vynikající výkony. Co tenhle film odlišuje od průměru s podobným tématem je za prvé působivost, se kterou je to natočené - smutná tklivá hudba nebo většina dialogů a monologů postav a jejich vykreslené, komplexní charaktery (to tedy platí spíš pro těch pár hlavních) a pak za druhé velmi dobrý Fr. Kreuzmann, jehož výkon je jasně nejlepší z filmu a skvěle zachycuje jak klady tak zápory Vávrovy postavy. Po tomhle člověka ještě víc zamrzí, že za život dostal tak málo příležitostí rozvinout svůj talent víc, než jen na vedlejší role.

Běsnící měsíc (1971)

Drama, kde romantická linka neruší ale těší, kde dramatický chvilky nikdo nepřehání a neždíme a celkově má divák zase jednou pocit, že takhle nějak by to klidně mohlo bejt. Délka tak akorát zaručí, že člověka ani neotráví moc bezdějových částí a oba hlavní herci hrajou tak, že jim tu lásku opravdu budete přát. Sice si na tyhle filmy nepotrpím, ale na Raging Moon se klidně podívám znovu.

Mechanický pomeranč (1971)

Na Pomeranč jsem se dost těšila a zklamaná rozhodně nejsem. Přiznávám se, že je to moje zatím teprve druhý setkání s Kubrickem (první bylo Osvícení), takže proto mě tenhle styl mohl tak pěkně překvapit a vtáhnout. Ovšem co jsem milovala nejvíc byla stejně scéna se zakomponovaným Ludwigem van. Nevím, jestli to byl účel, ale u pár těhle výjevů jsem se neubránila smíchu, no snad to poukazuje na to, jak jsem hrozně zvrácená. Těch pár herců, co má větší prostor, hraje slušně (snad až na toho spisovatele v závěru, jak dostane záchvat "rozčilení", to jsem nevěděla, jestli šlo o účel nebo o úlet), McDowell naprosto exceluje (a to jsem měla po Halloweenu pochyby), hra s divákem funguje a myšlenku se sdělit daří. I když dvě hodiny nejsou tak hrozný, snesla bych i krapet kratší stopáž bez těch několika sušších míst, co mě nutí dát jen 4*. A jen tak mimo mísu, ve filmu se mihne sám Darth Vader - David Prowse (svalovec na konci) a Warren Clarke ani za mlada nezapřel svůj buldočí půvab.

Ostrov Dr. Moreau (1996)

Film, kde si Marlon Brando udělal mega prdel ze všech svejch uctívačů. Ale stejně je to divný, s malinko větší porcí péče by z Ostrova mohla bejt zábavná blbina. Děj je ale tak řiďoučkej a zoufale nudnej, že to bohužel nejde. K highlightům ovšem patří - bíle namalovanej Brando v noční košili a v klobouku, bíle namalovanej Kilmer v košili (bez klobouku), pár nechutnejch mutantů - a zřejmě jeden z nich byl Ron Perlman a ještě odpornější malej scvrklík, kterýho se mi nepodařilo identifikovat ani jako člověka ani jako zvíře. Jinak je to fakt blbost, a to ten druh blbosti, kterej není ani moc zajímavej. Snad kromě poslední scény, která vypadala celkem inteligentně, o to víc kontrastovala se zbytkem filmu... A tohle že režíroval Frankenheimer? Tvůrce mého milovaného Ronina?

Na lovu (1980)

Možná je to atmosférická krimi, možná má děj spád a je napínavej, možná že mladší vydání Ala Pacina hraje skvěle, možná že je tam příjemná role Karen Allen a možná, že film má myšlenku i padnoucí hudbu, ale přes ty humusárny já se prostě nepřenesu. Například záběr do nechutně vyhlížejícího SM klubu na tančící nahý potetovaný zadky, Al Pacino si maluje obočí, další nahý zadky, dál jsem nechápala, jak se u policejního výslechu najednou zjevil dvoumetrovej černoch v klobouku, až na nějaký bandáže nahej a vrazí Alovi jednu pěstí, načež se otočí (záběr na nahou prdel) a odchází si do křesla číst noviny. Nedivím se, že gayové proti "vypuštění" tohohle filmu protestovali. Upřímně říkám, že už se na tohle nikdy znovu nepodívám.