Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Komedie
  • Horor

Chlast (2020)

Komentář obsahuje SPOILERY. Můj problém je zřejmě v tom, že jsem se na to podívala na doporučení mladší, nevdané a bezdětné sestry, která film uvedla jako "strašná prdel, Mads tam řádí, tančí v sáčku, učitelé věčně ožralý, no prostě super komedie." A tak jsme si to pustili na výročí svatby. Ahahaha, tak to jsme teda nečekali. Začátek - krize středního věku, vyhoření, odcizení v manželství., ponižující schůze s rodiči a žáky, Mads Mikkelsen pláče na narozeninách kamaráda. Hm, říkám si. Ta komedie se jistě brzy rozjede. Dobrý, chlapci najíždí na experiment s chlastem, pořizují si balónek, super. Pár záblesků vtipu, Mads už nepláče. Chlapci chlastají trochu víc, vtipná část s ožráním se až do extrému. Následuje: pomočení do postele na ženu a děti, ožralého Madse si syn odvádí domů, ožralý učitel tělocviku přijde na schůzi a všichni tiše čumí, hádka a rozvod, tělocvikář se omylem utopí. A já si říkám, kdy už, sakra, začne ta komedie. No, ten konečnej taneček byl skvělej. A momentálně neznám lepšího herce než je Mikkelsen. Strčí do kapsy prostě každýho a zasloužil by Oscara zhruba za každej svůj výkon, a to asi 100x víc než většina každoročních výherců. Vždycky se na něj ve filmu ráda podívám a i tady byl prostě boží. Film jako takovej byl ale jen lepší průměr. A na výročí svatby to spíš nedoporučuju.

plakát

Stranger Things - Kapitola devátá: Hon na Vecnu (2022) (epizoda)

Nejutahanější a nejpřeceňovanější "finále," který jsem za dlouhou dobu viděla. V první sérii to začalo jako příjemný retro sci-fi s prvky hororu a neotravnou partou nerdovských dětí, tady to končí jako neuvěřitelně nafouknutá a nabubřelá telenovela plná nepřirozených plků, citových výlevů a přehrávajících, jakože vtipných postav. SPOILER: Navíc ta neskutečná srabařina tvůrců neustřelit čéšky aspoň jedné hlavní postavě, a tak se ty zbabělci zmůžou leda na to, že představí postavu novou - děsně cool outsider, samozřejmě - a obětují ho na konci, aby to mělo aspoň nějaký bodycount a nepůsobilo to tak trapně, jakože skupinka dětí je už počtvrtý schopná vyváznout strašlivému zlu ve stylu Cthulhu a neodnese si ani škrábanec. To naposledy zvládal snad jen Harry Potter, ne? A i tam nakonec zakápla pěkná řádka postav. KONEC SPOILERU. Dvě hodiny stopáže možná vypadají epicky, ale akce je tam tak dvacet minut a všechno je příšerně natahovaný. A když už se konečně něco rozjede, musí tam hned šoupnout např. toho dlouhovlasýho, tragicky nevtipnýho kripla a jeho teorii o ananasový pizze. Holt už asi nejsem cílovka. No, žádná škoda.

Anatomie (2000)

Zlatá devadesátá, to na člověka fakt dýchne. Tohle vůbec nemuselo být tak špatný, jako to nakonec bylo - například ta podobnost s Purpurovými řekami. Ale i když Purpurové řeky měly příběh tak zmatený, že i Vincent Cassel přiznal, že vůbec nepochopil, o co tam - ksakru - šlo, měly atmosféru řádně hustou a temnou. A taky Jeana Reno. Anatomie nemá ani jedno. Pochvala patří pouze a jedině France Potente, která je sympatická a přirozená. Scénář ji (i ostatní prkenné neherce, kde vyčnívá jedině docela vtipně psychopatický Benno Fürmann) ale bohužel nutí chovat se naprosto dementně. Nepochopitelných scén se tam odehraje nepočítaně. SPOILER. Například ke konci, když Paulin bój najde Paulu svázanou na pitevním stole, namočený v tom není, ale přesto se tam jakože mezi řečí přiklátí, na pohodu jí zbaví pout a přitom něco vykládá a ani jednou se trochu nepozastaví nad tím, že Paula je paralyzovaná a svázaná na stole, a že na ní zřejmě někdo chtěl spáchat dvojitou apendektomii zaživa. No prostě jako ze života. KONEC SPOILERU. Je to spíš taková retro podívaná, béčko s pár krvavýma scénama, ale jinak celkem dost nuda.

plakát

Stranger Things - Kapitola pátá: Projekt Nina (2022) (epizoda)

Ty dialogy zabíjí, zabíjí víc než kdykoliv předtím. Někdy jde opravdu o neuvěřitelnou sentimentální žumpu, např. Hopperův rozhovor se spoluvězněm, to bylo tak cringey, že jsme se odvraceli. A na každý díl připadá neuvěřitelný množství těhle příšernejch kydů, je to série od série horší. Jediná zajímavá linka, která má jakž-takž spád, je ta z Hawkins. Ruská je katastrofální, to je tak strašná nuda, že mám co dělat, abych to nepřetáčela. Winona tradičně příšerná. Mike a spol s uřvaným a nesympatickým ujetým pizzařem a vyhuleným Johnatanem, který vypadá čím dál víc jako zapřený bratr Kevina Bacona - jejich příběh je ještě nudnější než ten Hopperův. A Eleven, která mi v první sérii přišla jako nejlepší postava, je tady na facku snad v každý scéně. Není to chyba Millie, ta hraje opravdu dobře, ale bohužel prakticky non-stop brečí nebo se tváří zdeptaně. Toho snad bylo dost předtím, ne? A ve zcela poslední řadě je tady stíhání fotbalovým týmem, to je tak zbytečný, že nemám slov. A přitom to je místy taková pecka. To mě na Stranger Things právě tak strašně sere! Ty nejlepší scény a nápady jsou všechny v lince Hawkins a ještě pořád jsou tak dobrý, že stojí za to se prokousat tím ostatním balastem. Ale ne, nepřijde mi "přirozený," aby dva pubertální kámoši vedli spolu hovor o tom, jak jsou si drazí, jak se poslední dobou odcizili, jak zmatené z toho mají pocity, ale jak zůstanou navždy v srdci toho druhého. Schválně jsem přemlouvala manžela, aby něco podobnýho zkusil na svýho nejlepšího kámoše, a jestli bych se mohla někde z koutku dívat, protože to bych vážně moc ráda viděla. Jo, a drtivá většina postav se z docela mile přitroublých odpadlíků upgradovala do neskutečně otravných, debilně ukecaných zjevů, v některých případech ještě s podprůměrnou inteligencí (Lukas). A co to má být, ten příšerně křečovitý humor? Škoda, že takhle domršili dobrý seriál, ale je z toho teď masivní fan-service a příběh je až na druhé, třetí koleji za všemi těmi děsnými kydy. Stopáž přestřelená, ale není se čemu divit, je to ukecanější než moje hodiny keramiky s důchodkyněmi. Doufám, že aspoň ten Vecna to tam ke konci pořádně zmasakruje.

Gladiátor (2000)

Po x letech jsem to včera znovu viděla a musím říct, že jsem asi nikdy předtím nevnímala, že téměř kdykoliv kdokoliv promluví, tak se jedná o neuvěřitelně cheesy krondy plný patosu. Jinak akce, vizuál, hudba = to všechno je naprosto perfektní a film baví, což je samozřejmě hlavní. Výborní herci, ale je rozhodně fakt, že Crowe fakt nijak oskarovej není. Má charizma, bojový scény s ním jsou top, ale v dialozích dost přehrává a nic oskarově výjimečnýho nepředvádí. To Joaquin Phoenix - na druhou stranu - dal v roli Commoda poprvé výrazněji světu vědět, jak velký a nadprůměrný jeho herecký talent je. Když už by někdo v tomhle filmu zasloužil oskara, tak rozhodně on. Connie Nielsen, Oliver Reed a Richard Harris taky bezchybný. Celkově je Gladiator super zábava, ovšem obsahově přeceněná.

plakát

El guardián invisible (2017)

130 minut??? Vážně??? Zhruba v půlce jsem si řekla, že to pocitově spěje ke konci, a pak jsem se dost divila, když do konce zbývala ještě hodina. Jakože má to svoje momenty, ale je to ukecaný, zbytečně natahovaný a co hůř, fakt debilně obsazený. Možná to není ani tak vina herců, ale všichni včetně hlavní vyšetřovatelky jsou plochý a strašně nudný. Hlavně jde o to, že sériové mordy - to není nic novýho. Nejde tak ani tak o mega originální pointu, jako o způsob vyprávění. Jestli se podaří to samé prodat zase trochu zajímavě, trochu jinak, neotřele atd. Hodně mi to připomínalo "Zone Blanche," francouzský seriál, který operuje s podobnou mytologií, ale do příběhu je vsazena přirozeněji a zajímavěji. Ráda bych si vypůjčila přesnou hlášku Dyatlova ze seriálu Chernobyl. "Not great, not terrible." Na druhý díl trilogie se podívám asi až bude opravdu velká nouze.

plakát

Zaklínač - Série 2 (2021) (série)

První série je proti tomuhle skvost. Přiznám se, že jsem odpadla po prvních čtyřech epizodách, ale prostě už to dál nešlo sledovat. Úplně největší problém mám s tím, že Zaklínačův svět pro mě prostě vůbec nežije - postrádá uvěřitelnost. Political correctness versus fakt děsivě podaný politikaření, který nemůže zajímat absolutně nikoho a krom asi čtyř hlavních postav tragicky nezajímavý zbytek ansámblu, žádné hlubší charaktery, hromada WTF momentů a otravný halucinace/sny v každém díle. Žádný smysluplný děj, polovinu stopáže člověk ani pořádně neví, proč by ho mělo zajímat, co se tam děje a cože se tam vlastně děje. Witcher mohl být hodně fajn, mohl příjemně zmírnit prázdnotu po zmršeném GOT, která v nás jistě pořád je :-D A šlo by to i s "political correctness," kdyby si to vzal na starost někdo s mozkem, a udělal to smysluplně pro daný svět, který čerpá z evropského středověku. Ohánět se tím, že je to fantasy, takže všechno je možný a bla bla, je kravina. A vytvořit uvěřitelný, logický a smysluplný svět, kterému člověk věří, že takhle funguje, to je prostě základ fantasy seriálů. V GOT se to podařilo skoro okamžitě, ve Witcherovi (který, jak jsem četla, se od předlohy odklonil docela masivně a já nechápu, proč) se ten svět rozpadl ještě dřív, než jsme dostali šanci ho líp poznat. Škoda, někdy by to mělo i docela atmosféru a ten Cavill je fakt dobrej. Tak snad někdy příště.

Nevina (2021) (seriál)

Oriol Paulo zatím fakt boduje. Seriál má skvělou atmosféru a neustálé dávkování zvratů nebo nových informací, které mění děj a posunují pozornost z jednoho na druhého - to přesně jsem žrala už na Contratiempo. Líbil se mi příběh o striptérkách, ty flashbacky patřily k tomu nejlepšímu. Jediný, co mě trochu lezlo krkem, byl záměrně/nechtěně super prkenný Mario Casas s věčně naraženým totálně vyprázdněným výrazem, a pak taky ta poslední epizoda, tam už to prostě tolik negradovalo a úplný dovysvětlení už bylo takový umělý a divný. Jinak ale super, fakt se těším, s čím Paulo přijde příště.

Kaštánek (2021) (seriál)

Tohle mě bavilo víc než Most. Atmosféra i odsýpání děje je prostě mnohem svižnější - dejme tomu trochu na úkor uvěřitelnosti - ale na druhou stranu - pochybuju, že příběhy (skutečný příběhy) natočený přesně tak, jak se při vyšetřování postupuje, by někoho bavily. Jinak mě se naopak hlavní herci líbili - nezmiňuju až zase tolik logiku jejich počínání. Ale příjemný, civilní výkony dejme tomu normálních lidí. Už mi lezou krkem všichni ty excentrický freaks, který jsou jakože děsně cool a geniální, ale člověk by je nejradši zabil. Poslední epizoda to trochu srazila. Byla natahovaná, ale vyvrcholení to neprospělo a určitě se to dalo pojmout trochu chytřeji. Jinak ale doporučuju, moc fajn.

Spider-Man (2002)

Ty 4 * jsou hlavně z nostalgie, neb to byl film z mého dospívání. Vidět to znova ve třiceti je děsně vtipný, takovej film by teď vůbec neprošel - nejenom obsazení, ale i dej. Zda se to naprosto pitomoucky, strašně prepaleny a jednoduchý. Zloduch je... opravdu mega trapný zelený grincho-skřet, a Willem (kterého jako herce uznavam), to podle toho pojal, takže se sklebi, strašlive zle se smeje a vůbec je jak sfetovanej. Ale na druhou stranu - taky je to komix s typkem, co ho kousl zmutovany pavouk. Už to je děsná hovadina. A tohle zpracování odpovídá komixu. Aspoň si to na nic nehraje. Po Nolanove Batmanovi ale temhle komiksarnam odzvonilo, což je docela škoda. Protože zrovna Spidermanovi ta prepalenost sedí rozhodně lip, než předstírat reálny a temný pribeh jako ze života, když kolem běhají zjevy jako doktor Chobotnicka nebo chlap, co je z písku.

Ovládací panel
144. nej uživatel Česko