• Krátkometrážní

Nehty (2023)

Pripomenulo mi to Lanthimosovho Lobstera, akurát je to menej weird. Ťahajú to hlavne herci. Jessie Buckley a Riz Ahmed sú skvelí (a v menšej úlohe potešil aj Luke Wilson). Svedčala by tomu však inovatívnejšia réžia aj záver, ktorý dosť rýchlo vyprchá. Škoda aj celkovej predvídateľnosti. Námet veľmi fajn, zamrzí teda, že nebol spracovaný dôslednejšie.

Nikdo tě nezachrání (2023)

Slušná práca. Jasné, osobne by som prijal, aby sa to odohrávalo len v tom dome, prípadne, aby tvorcovia emzákov ukazovali len náznakovo (niežeby vyzerali zle, ale človek sa viac bojí toho, čo nevidí, všakže), mohlo to byť aj menej akčnejšie. Ale čert to ber, bavil som sa. Napätie funguje, audiovizuálna stránka je slušná. Kaitlyn Dever mám rád a aj tu predviedla skvelý výkon. Kvitujem vypustenie dialógov (toho som sa trochu bál, ale film ich nakoniec ani nepotreboval), aj celkom zmáknutú réžiu. Fajn žánrovka.

Oppenheimer (2023)

Po dvoch meh filmoch (Interstellar, Dunkirk) a jednom, ktorý ma vyslovene iritoval (Tenet), mi Nolan konečne zase vybil poistky a natočil jeden z najlepších filmov kariéry. A možno aj ten najlepší. Fantastická práca.

The Curse (2023) (seriál)

Satirický anxiety inducing awkward cringe horor. Vynikajúci zážitok.

Aftersun (2022)

Nenápadný, ale o to silnejší "slice of life". Nostalgický, melancholický a plný podprahovej tenzie. Herci bezchybní.

Bez východiska (2022)

Ako iste, karty to odhalilo až príliš skoro, celé to mohlo byť sofistikovanejšie, jednotlivé motívy (drogová závislosť) rozpracované dôslednejšie a logické lapsusy sa tu tiež nájdu. Ale inak slušná thrillerová práca, napätie funguje, zvraty sú síce trochu lacné, ale potešili a Havana Rose Liu je výborná (na ňu si dám do budúcna bacha, po Bottoms ďalší kvalitný výkon).

Boží tvorové (2022)

Poctivá írska gotika. Silný film s fantastickými hercami.

Clerks III (2022)

Smith už na to, žiaľ, nemá. Clerks III tak ťahá takmer výhradne nostalgia, ústredné duo a trochu tých emócií. Humor je ale dosť silený a miestami vyložene trápny, z viacerých postáv sa stali otravné karikatúry (Elias, Jay a Silent Bob) a už to ani náhodou nemá ten švih a gráciu prvých dvoch dielov. Škoda.

Halloween končí (2022)

Zo slasheru sa stala fraška. Cringe fraška. A to píšem ako človek, ktorý si užil aj minulý diel. Never more.

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora (2022) (seriál)

Napokon vlastne dosť priemerné. Najviac ma oslovili poviedky Graveyard Rats, Pickman's Model, The Viewing a The Murmuring. Zvyšok skôr nudil, prípadne vyslovene otravoval (The Outside). Del Torovo úvodné slovo sa mi páčilo (rovnako ako jeho štýlový Kabinet), ale mohlo byť pokojne dlhšie. Suma sumárum: Dalo sa to, ale čakal som predsa len trochu viac (prípadnej druhej sérii ale asi šancu dám).