The End of the F***ing World (2017) (seriál)

Keď sa v prvej sérii objavilo duo ženských policajtiek, spomenul som si na Fargo. Druhá séria sa mu podobala už aj žánrovo, nakoľko teenagerskú rebéliu pretvorila v thriller s prvkami čiernej komédie. Postupná zmena žánru môže mať za následok aj mierne sklamanie z druhej série, keďže je menej psychologická, ale ja som zostal spokojný. Ako sa totiž príbeh blíži ku koncu, máme možnosť vidieť asi ešte bizarnejšie "vysypávanie" popola po zosnulom než v Big Lebowski. Zase tí Coenovci - "ďalšia radosť vo mne". Keby odkazov na klasiku bolo stále málo, a seriál dostatočne nepripomínal Bonnie a Clyde, tak sa vám v tom pomôže uistiť postava prepnutej černošky menom Bonnie.

Scrubs: Doktůrci (2001) (seriál)

Scrubs je z pohľadu premenlivých módnych trendov starý. Dokonca tak starý, že ešte v ôsmej sérii sa telefonuje s vyklápačkami. Ale z pohľadu pracovných aj súkromných vzťahov tak nadčasový, že si ho púšťam ako motivačný brain wash a seriálové guilty pleasure stále radšej.

Mission: Impossible - Národ grázlů (2015)

Rebecca FEETguson sa musela páčiť Tarantinovi. Inak dosť vecí sa zmenilo. Film pokazil prudko hodnotnú zaujímavosť užívateľovi, ktorý k štvorke napísal, že Cruise má dlhé vlasy iba v každej párnej časti. A mne premisu, že zlaňovanie je trade mark MI, lebo zjavne sa ním stalo rozbíjanie angličákov s posádkou vo vnútri, bez toho, aby sa jej skrivila ofina. Ešteže tak nedopadlo to druhé auto, Rhames by sa totiž spolu s airbagon doňho nezmestil. Jeden z nich by zákonite vyfučal. Dúfam, že nie pán Veľký, lebo airbag s klobúkom by vyzeral ako snehuliak z Elfa. Vlastne som chcel napísať, že 5ka bola tiež super a spomienka na ňu sa určite nesamovznieti do 5 sekúnd.

Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011)

Berte ma ako nefanúšika akčňákov s rezervou, ale prvá polka bola u mňa za detailne rozpracované nápady na 5*. Kremeľ a virtuálna stena, s ktorou sa Cruise a Pegg pomaly približovali, do čoho strážnikove pohľady hovorili "jebe mi, alebo sa hýbe chodba?", vystriedal Cruise a Renner naháňajúci vagón, pričom keď by sa dalo už už naskočiť, vždy im prišiel do cesty železničný stĺp. Toto mi pripomenulo slávneho T2, kde sa Robert Patrick skvapalnil, aby prešiel cez zavreté mreže, ale pištoľ sa mu v nich zasekla. Proste myslieť v žánri zo svojej podstaty pritiahnutom za vlasy na detaily je u mňa veľké plus. Precitnutie z nadšenia pomaly prišlo v Dubaji, aj keď pri lození na najvyššej budove sveta som bol trpezlivý, lebo masky a vertikálne kúsky typu zlaňovanie sú trade mark prítomný v každej časti. No Mumbai už bola slabšia. Síce Pegg s pokynmi pre Rennera "jump, I will catch you" znel ako z love songu, ale zvyšok už mi taký vtipný neprišiel. Každopádne imho zatiaľ spolu s jednotkou najlepší diel. Viem, že pôjdem proti prúdu, no asi "hravý" je slovo, ktorým by som jeden aj druhý pomenoval. A to mi inde chýbalo.

Asi to ukončím (2020)

Prvá 5* v roku 2021 patrí kontemplatívnemu road movie v zasneženom bezčasí, ktoré sa točí okolo muža a ženy. Nech sa stane čokoľvek, tak za predpokladu, že každý je strojcom svojho šťastia, on je dôvod, ona je príčina. S výnimkou vecí, ktoré sú už dané. Napríklad, že niekto musí byť aj to prasa prelezené červíkmi. A čas nemusíme akceptovať, no aj tak starneme. Film mal okrem iného u mňa dokonalý timing. Horko-sladká bodka za oslavami a návštevami, ktorá mi pomohla zvesiť pomyselné gule z minulovianočného stromu života.

Bod zlomu (1991)

Podľa mňa by mali natočiť dvojku, nie remake. V Bod zlomu po tridsiatich rokoch by Swayze bol hologram, ktorý v úvode vysvetlí, že ho Reeves celý ten čas striedavo prenasledoval a púšťal na slobodu. V trojke potom bude hrať už len Keanu, ktorý sa rozhodne skočiť z lietadla bez padáku, ale tentokrát ešte na invalidnom vozíku.

Nezničitelní (1960)

Aj keď má The Unforgiven až také nedostatky, že niektoré celé scény by potrebovali prerobiť, stále sa jedná o originálny a zábavný western, ktorý navyše prináša témy na zamyslenie. Tu nejde len o rasizmus medzi bielymi dobytkármi a indiánmi. Ani len o rodinné dilemy ako krvná pomsta, osvojenie, vydedenie, vyhnanstvo. Ale aj o rodové rozdiely. Myslím, že Divoký západ je jedno z období, ktoré by si najradšej ženy vytrhli z dejepisu. Celý čas sa v podstate okrem starého blázna, ktorému išlo o spravodlivosť, latentne riešilo aj nárokovanie si postavy Audrey viacerými mužmi. Lancasterova žiarlivosť bola až smiešna, keď so zaťatými päsťami kričal: "Ešte niekto si tu myslí, že moja sestra má vo vlasoch bodliaky?!"...

Atlanta - Season 1 (2016) (série)

Je vidieť neskutočný potenciál. Donald Glover je sympaťák, ktorý má čo povedať. Len škoda off-topic časti 07 a v podstate aj 09. Síce boli najvtipnejšie, ale išli trochu mimo príbeh. Takáto odbočka pôsobila geniálne v Soprano Home Movies (S06E13) alebo Here's Not Here (S06E04 z TWD). Myslím, že je trochu rozdiel urobiť to v šiestej sérii, kde to známy príbeh obohatí, a v prvej, kde ho ešte len objavujeme.

Hastrman (2018)

Hastrman na mňa pôsobil epizodicky. A nielen kvôli deleniu na kapitoly. Prišlo mi, že každá zaujímavá situácia skončila skôr než by sa v nej režisér trochu autorsky odviazal. Čo je moja najväčšia výhrada. A najväčšie plus bude kadencia týchto zaujímavých scén a motívov. Našlo sa ich dosť, či už v zmysle záhady, vzrušenia alebo priamo strašenia. Knihu som nečítal, ale Havelka akoby sa na nej bál pokrčiť jedinú stranu.

Přenašeči (2009)

Korona je sviňa, človek začne byť voči filmovým blábolom o nákaze kritický. Aj 10 sérií Walking Dead asi urobilo svoje. Ale idiotské chovanie postáv by som zrejme neprehliadol ani predtým. Keď hrdina blbne pri bazéne, až skoro padne na mŕtvolu na hladine, možno by mal spozornieť a nie ísť rozbíjať okná golfovými loptičkami. Lebo keď bol niekto nebezpečný vonku, môžu byť ďalší vo vnútri. A celkovo už len z hľadiska nejakej rozmanitosti deja sa nehodí uprostred apokalypsy dať dve scény "zábavy" za sebou. Zvyčajne v podobných počinoch, keď sú aspoň trochu duchaplné, odreagovanie sa pri detinskom bláznení strieda hľadanie potravy, zdrojov alebo obydlia.